Jaderný fúzní reaktor ve Velké Británii stanovil nový světový rekord v produkci energie

Jaderný fúzní reaktor
Ilustrační snímek / Zdroj: Pixabay / Autor: Pixabay

Jaderný fúzní reaktor JET ve Velké Británii stanovil nový světový rekord v celkovém energetickém výkonu. Rekordní test reaktoru však bude jeho posledním. Jaderný reaktor ve Velké Británii právě překonal nový rekord v jaderné fúzi.

Na tiskové konferenci zástupci zařízení Joint European Torus (JET) prohlásili, že při závěrečných testech reaktoru bylo získáno 69,26 megajoulů tepla z pouhých 0,21 miligramů paliva, což odpovídá spálení 4,4 liber (2 kilogramů) uhlí. To je více celkové energie i když ne více čisté kladné energie, než jakákoli jiná fúzní reakce, kterou se dosud podařilo vyprodukovat.

Výzkumníci uvedli, že podobné testy by mohly přispět k tomu, aby se jaderná fúze stala životaschopným zdrojem čisté, téměř neomezené energie. JET se poprvé vznítil v roce 1983 v anglickém hrabství Oxfordshire. Jeho tvar připomínající koblihu, známý jako tokamak, umožňuje vědcům šlehat upravené atomy vodíku do horkého plazmatu tím, že je pomocí magnetického pole urychluje na dechberoucí rychlosti. Toto uspořádání vytváří nezbytné podmínky pro jadernou fúzi. Spojení dvou lehkých atomových jader v jedno těžší, při kterém se uvolňuje obrovské množství energie.

Za 40 let provozu dosáhl JET mnoha milníků v oblasti jaderné fúze, mimo jiné se stal prvním reaktorem, který použil směs atomů deuteria (vodík s jedním neutronem navíc) a tritia (vodík se dvěma neutrony navíc) v poměru 50/50, což je dnes považováno za standardní fúzní palivo.

„Dokážeme spolehlivě vytvářet fúzní plazma s použitím stejné palivové směsi, jakou používají komerční elektrárny využívající fúzní energii, což je důkazem pokročilých odborných znalostí, které jsme v průběhu času získali,“ uvedla v prohlášení Fernanda Riminiová, vedoucí vědeckého provozu JET.

Tato reakce však bude pro JET poslední. Projekt byl vyřazen z provozu v prosinci 2023, krátce po uskutečnění rekordního testu. Vědci nyní zahájili náročný proces rozebírání reaktoru, který by měl trvat až do roku 2040. Doufají však, že se během této doby dozvědí ještě více o tom, co JET způsobilo, včetně toho, jak výbuchy plazmatu ovlivnily vnitřní strukturu tokamaku. Podle týmu to také pomůže vědcům vyvinout bezpečnější strategie likvidace radioaktivního odpadu.

Dědictví JET bude žít dál v Mezinárodním termonukleárním experimentálním reaktoru (ITER), obrovském tokamaku v jižní Francii, jehož spuštění je naplánováno na rok 2025. Tento projekt za 22 miliard dolarů bude využívat velmi podobnou strategii fúze, ale v mnohem větším měřítku.

„JET byl po celou dobu své existence pozoruhodně užitečný jako předstupeň ITER,“ uvedl v prohlášení Pietro Barabaschi, generální ředitel ITER. „Výsledky zde získané budou mít přímý a pozitivní dopad na projekt ITER, potvrdí správnost dalšího postupu a umožní nám rychleji postupovat směrem k našim výkonnostním cílům, jakmile bude zahájen provoz.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: newscientist.com

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *