A je to tady zas. Nizozemsko a USA se spojily proti Číně v rámci polovodičů
Spojené státy a Nizozemsko zintenzivňují úsilí o omezení přístupu Číny k důležitému vybavení potřebnému pro výrobu polovodičů. Tento krok potvrzuje předešlé informace o potencionálních sankcích vůči americkým společnostem, které dodávají AI čipy čínským společnostem. Nová opatření mají za cíl omezit obchodní jednání např. mezi Nvidií a Pekingem nebo ASML a Pekingem.
Nové předpisy, se kterými nizozemská vláda přijde, se budou týkat zavedení licenčního požadavku na druhou nejlepší produktovou řadu společnosti ASML. Vláda oznámila, že kontroly ASML začnou již 1. září. To pro Čínu představuje značný problém, jelikož je nizozemská společnost jedinou, která vyrábí pokročilá litografická zařízení pro špičkové čipy. V tuto chvíli už má ASML zakázáno prodávat svou nejpokročilejší technologii do Číny. Je otázkou, zdali se někdy dostane i na třetí nejvýkonnější řadu nebo ne. Tímto postupem se Nizozemsko snaží omezit vývoz některých svých produktů do druhé největší země světa.
Spojené státy jsou zase připraveny na uložení licenčních požadavků na vývoz zařízení do přibližně šesti čínských objektů. Mezi ty spadá i továrna od SMIC, největšího čínské výrobce polovodičů. Americká vláda chystá zveřejnění seznamu, na kterém všech najdeme. ASML u těchto šesti zařízení bude vyžadovat licenci k používání Deep Ultraviolet. Agentura Reuters však uvádí, že podobné požadavky budou pravděpodobně zamítnuty z bezpečnostních důvodů.
Nová omezení odráží eskalující úsilí USA a Nizozemska o omezení technologického pokroku Číny v polovodičovém průmyslu. Je zřejmě, že se obě země tímto snaží chránit své strategické zájmy a citlivou technologii před Čínou. Ta by ji mohla v budoucnu použít pro svůj prospěch, a tak to chtějí zastavit ještě v zárodku.
Americko-čínská obchodní válka trvá už opravdu dlouhou dobu a vypadá to, že konec jen tak nebude. Vše začalo v roce 2018, kdy Donald Trump obvinil Fujian Jinhua z krádeže obchodních tajemství. V roce 2020 dostal Google zákaz na spolupráci s Huawei, který tímto krokem přišel o Google služby. Později už byl sankciován i v oblasti hardwaru, ale tam americká vláda alespoň trochu ustoupila. Nicméně dodnes nemají zařízení od Huawei přístup k 5G čipům.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com, cnbc.com
Finsko a finští hudebníci mají dvě možnosti jak vyřešit kvadraturu kruhu pomocí sběrače švestek
Hujer hodně hojně hnojí horizintální hlívu