Jaký bude zabiják procesoru Apple M2? Qualcomm odhalil karty nového čipu

Qualcomm
Autor: Monoar Rahman Rony / Zdroj: Pixabay

Společnost Qualcomm údajně vyvíjí čip, který bude konkurovat budoucí řadě M společnosti Apple. Podle dřívějších zpráv má nový procesor kódové označení „Hamoa“. No, nová zpráva, která se právě objevila na internetu, naznačuje, že SoC bude místo toho prodáván jako „Snapdragon 8cx Gen 4“.

To však není vše, co nedávná zpráva osvětlila. Přišla s několika klíčovými informacemi o tom, s čím by SoC mohl přijít. A hlavně nám napověděla, jak dobře by se Snapdragon 8cx Gen 4 mohl vyrovnat procesorům Apple řady M.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 4 posílí výkon notebooků s operačním systémem Windows

Předchozí zprávy uváděly, že Snapdragon 8cx Gen4 bude 12jádrový procesor. Od té doby jsme o něm mnoho informací nezískali. Podle všeho Qualcomm v současné době pracuje na více čipových sadách. Ale 8cx Gen4 bude hlavní hvězdou.

Nový čip má údajně poskytovat největší výkon ze všech procesorů, na kterých Qualcomm v současné době pracuje. Z nedávné zprávy jsme se dozvěděli, že budou k dispozici čtyři úsporná jádra a osm výkonných jader. Únik však neuvádí, zda bude Snapdragon 8cx Gen 4 vybaven jádry Oryon.

Pokud to nevíte, tak jádra Oryon jsou vlastní řešení, která budou možná díky nedávné akvizici společnosti Qualcomm uvidíme i v dalších produktech. Ano, jde o akvizici se společností Nuvia.

Bez ohledu na to Qualcomm zřejmě v současné době testuje Snapdragon 8cx Gen 4. A díky tomuto testu se společnosti Qualcomm podařilo dosáhnout toho, že výkonná jádra běží na frekvenci 3,40 GHz. Zároveň se mu podařilo dosáhnout toho, aby úsporná jádra běžela na frekvenci 2,50 GHz. Tyto takty zatím nejsou potvrzené. Finální verze SoC tedy může přijít s jinými taktovacími frekvencemiPřejdeme-li k systémové cache Snapdragonu 8cx Gen 4, SoC uvádí, že blok 4 jader má 12 MB L2 cache. A mezipaměť L3 pro blok má údajně 8 MB. Zajímavé je, že Qualcomm nepracuje na novém grafickém procesoru pro Snapdragon 8cx Gen 4. Místo toho se uvádí, že bude vybaven Adrenem 750, což je stejný grafický procesor, který je uvnitř Snapdragonu 8 Gen 2. Ačkoli se jedná o velmi výkonný GPU, při jeho využití v notebooku se systémem Windows by se mohl potýkat s mnoha omezeními.

Jak si vede v porovnání s M2 Pro a M2 Max

M2 Pro a M2 Max jsou v současné době omezeny na LPDDR5, Snapdragon 8cx Gen 4 by mohl být vybaven LPDDR5x. A co je nejdůležitější, SoC může podporovat až 64 GB RAM. Ale to vůbec není to nejzajímavější! Čip může nabídnout možnost provozovat paměti na nižší frekvenci 4,20 GHz. Výdrž baterie tak bude úžasná.

Kromě toho bude čip vybaven WiFi7 a spoléhat na externí modem Snapdragon X65 5G. A překvapivě Snapdragon 8cx Gen 4 nabídne i podporu diskrétních GPU přes 8 linek PCIe 4.0.

K dispozici jsou také 4 linky PCIe 4.0 pro NVMe. A SoC bude mít 3.0 linky vyhrazené pro modem a WiFi kartu. Qualcomm také nabídne výrobcům možnost použít místo PCIe vestavěnou paměť UFS 4.0. V takovém případě bude Snapdragon 8cx Gen 4 vybaven dedikovaným řadičem úložiště.

Společnost Qualcomm také vybíhá do další fáze, aby uživatelům nabídla možnost používat monitory s vysokým rozlišením. Díky tomu bude 8cx Gen 4 lépe konkurovat nejnovějším modelům MacBooků Pro 2023. A podle toho, co říkají současné informace, bude procesor velkým konkurentem SoC řady M společnosti Apple.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wccftech.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *