Je 30% „jablečná daň“ příliš vysoká? Odborníci tvrdí, že jde o monopol, Apple si ji brání
Uživatelé Apple produktů mohou stahovat aplikace pouze z App Store. Kromě toho, aby tyto aplikace mohly používat, musí projít soukromým platebním systémem společnosti Apple. Při prodeji digitálního zboží a virtuálních služeb si Apple vezme 30% provizi u společností s ročním příjmem nad 1 milion dolarů. U podniků s ročním příjmem nižším než 1 milion USD si však společnost bere 15% provizi. Mnozí považují tento poplatek za „Jablečnou daň“.
Tato „Apple daň“ je kontroverzním tématem po celém světě. Letos v květnu podala Evropská unie antimonopolní žalobu na platební službu společnosti Apple. Elon Musk si také na Twitteru stěžoval na provizní mechanismus Apple App Store. Nizozemsko postupně také začíná regulovat daně společnosti Apple.
30 % je příliš mnoho. Jedná se de facto o monopol
Liu Xingliang, děkan DCCI Internet Research Institute, tvrdí, že „Apple daň“ byla vždy dojnou krávou Applu. Podle analýzy CNBC, pokud bude sazba provize účtovaná společností Apple jednotně 30 %, tržby App Store v roce 2022 dosáhnou až 85,71 miliardy dolarů. Pokud bude provize Applu trvale 15 %, tržby App Store dosáhnou hodnoty 70,58 miliardy dolarů.
„Osobně mám pocit, že 30 % je skutečně hodně. Sám také podnikám a zisk nemusí být nutně 30 %.
Tento názor zastávají také Zhang Guobin, generální ředitel Electronic Innovation Network, a Feng Yueping, senior partner pekingské advokátní kanceláře Jingshi. Feng Yueping se domnívá, že 30% poměr je směšně vysoký a zabíjí životní prostor některých společností. Tyto společnosti musí dále platit i další daně. Pokud tyto společnosti nemají dost velké zisky, jak mohou inovovat?
30% provize Applu není v Číně zločin
Poukazuje na to, že povinné používání platebního systému Apple a 30% provize představuje de facto monopol. Z čínského právního hlediska však nepředstavuje monopol. Podle článku 3 čínského antimonopolního zákona se monopolní chování obecně týká tří typů ekonomických monopolů, včetně:
- Monopolní dohoda
- Zneužití dominantního postavení na trhu
- Mají nebo mohou mít za následek vyloučení nebo omezení koncentrace hospodářské soutěže provozovatelů
Liu Xingliang se domnívá, že v současné době v Číně takové precedenty neexistují, ale po celém světě existuje mnoho případů. Například Jižní Korea vyhlásila „Zákon o elektronické komunikaci“, který jasně stanoví, že obchody s aplikacemi, jako je Apple App Store, nemohou nutit vývojáře, aby používali jeho interní platební metodu. Byl také přijat „zákon o digitálních trzích“ Evropské unie. Zákon tedy stanoví, že uživatelé chytrých telefonů by měli mít svobodu volně používat platební metody. V Nizozemsku vláda považuje chování App Storu za přímý monopol.
„Nizozemský rozsudek má velký význam pro Čínu, ale je před námi ještě dlouhá cesta. Je třeba zvážit, zda jsou zákony a trhy vyspělé.“ řekl Feng Yueping.
Zhang Guobin také poukazuje na to, že v současné době neexistují v čínském antimonopolním zákonu žádná konkrétní ustanovení, která by se mohla zaměřit na daň společnosti Apple. Navrhuje, aby příslušné odbory ještě co nejdříve vydaly konkrétní nařízení. Jižní Korea, Evropská unie a další země a regiony jsou toho dobrým příkladem.
Zanikly inovace Applu?
Spoléháním se na „Jablečnou daň“ společnost vydělává spoustu peněz. Zároveň existují určité kontroverze ohledně Applu, například názor, že inovace Applu v Cookově éře upadají.
Zhang Guobin věří, že různí lidé mají různé chápání inovací a že je velmi obtížné dělat klíčové inovace s rostoucím rozvojem technologií. Apple v Cookově éře stále dělal spoustu inovací, jako je dopočítávání fotografií pomocí UI, využití LiDARu a dalších technologií. Apple Watch a AirPods byly uvedeny na trh v Cookově éře a vytvořily nové odvětví.
„Rychlé nabíjení čínských výrobců může být 120 W, zatímco Apple je stále 20 W. V tomto srovnání se zdá, že Apple nemá žádnou inovaci. Ale ve skutečnosti má Apple stále spoustu technologií v úložišti a před mnoha lety vytvořil lékařské uspořádání, včetně VR“. Apple navíc nemá mnoho nedostatků ve výrobě produktů.
Jiný obchodní model
Mnoho lidí bude chtít srovnávat Apple se značkami pracující na systému Android. Liu Xingliang se však domnívá, že všechny tyto značky mají různé obchodní modely. Čínské značky mají velký pokrok v některých technologiích a Apple byl pomalý s 5G a skládacími smartphony, Apple má strategii pro „uzrálé“ modely. Apple nepřináší řešení, která nejsou příliš vyspělá, ale taktika Androidu je zcela odlišná. „V jediném případě Apple nemůže vyhrát šampionát, ale je to všestranný šampion a celková zkušenost je u většiny zákazníků velmi dobrá.“
Během posledních dvou let mnoho čínských výrobců také navrhlo srovnání s Apple. Podle názoru Liu Xingliang by čínští výrobci měli věnovat pozornost investicím do výzkumu a vývoje. Věří, že pokud bude příliš málo investic do výzkumu a vývoje, nebude to fungovat.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ithome.com