Je tohle vůbec možné? Evropská unie by mohla zavést omezení pro ChatGPT

ChatGPT
Autor fotografie: Alexandra_Koch / Zdroj fotografie: Pixabay

Komisař Evropské unie pro vnitřní trh Breton Thierry uvedl, že je nutné zavést nová pravidla pro umělou inteligenci. Ta by měla lidi přesvědčit, že používání ChatGPT a dalších nástrojů AI je bezpečné. Jak poznamenal, ChatGPT vyvolává určité obavy, protože by mohl být využíván k podvodům, zneužívání ve vzdělávání apod.

V této souvislosti se Breton domnívá, že systémy umělé inteligence potřebují nastavit rychlou regulaci a globální standardy pro toto odvětví. Právě o tom se nyní v Bruselu diskutuje. Breton dále uvedl, že EU nyní spolupracuje s Radou EU a Evropským parlamentem na dalším vyjasnění pravidel v zákoně o umělé inteligenci.

„Lidé by měli být informováni o tom, že jednají s chatbotem, a nikoliv s člověkem. Transparentnost je důležitá i s ohledem na riziko zkreslení a nepravdivých informací,“ uvedl.

Může EU zakázat ChatGPT?

Evropská unie již dávno pracuje na nových pravidlech a předpisech pro umělou inteligenci. Hlavním cílem je vyvážit přínosy AI s potenciálními riziky, která představuje pro základní práva, jako je soukromí a nediskriminace. Nařízení by se měla vztahovat na širokou škálu aplikací AI. Zahrnují nejen chatboty, ale také systémy biometrické identifikace. Tato pravidla budou mít velký dopad na budoucnost AI v EU.

Evropská unie však nemá v současnosti pravomoc zablokovat jazykový model, jako je ChatGPT. Ten je jedním z nejlepších jazykových modelů AI. V mnoha případech je skvělým nástrojem, který pomáhá s poskytováním odpovědí na základě vzorců, které se naučil z obrovského množství textových dat. Nařízení Evropské unie se týkají používání osobních údajů a ochrany soukromí, ale nevztahují se na přímé blokování nástrojů AI.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *