Definitivní konec? Joe Biden vydal další omezení vůči Číně

Joe Biden
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Již za Donalda Trumpa se Spojené státy s Čínou neustále nějakým způsobem přetahovaly v různých oblastech. Po nástupu nového amerického prezidenta Joe Bidena se nic nezměnilo a naopak se to ještě zhoršilo.

Nyní v rámci ochrany národní bezpečnosti podepsal americký prezident ve středu exekutivní nařízení, které ukládá omezení investic v Číně, Hong Kongu a Macau. Nejnovější nařízení se vztahuje na to nejlepší včetně umělé inteligence, polovodičů a kvantové technologie. V asijské zemi se nové rozhodnutí nese v nelibosti.

Podle příkazu mají jednotlivci i společnosti zakázáno zapojovat se do určitých obchodů v odvětvích polovodičů, umělé inteligence a kvantové technologie. O jakémkoli takovém obchodu souvisejícím s těmito odvětvími musí být informováno ministerstvo financí. Biden také vyhlásil národní stav nouze v reakci na rychlý technologický pokrok zemí, které pro Spojené státy představují hrozbu národní bezpečnosti.

Omezení mají za cíl přidělit větší moc ministerstvu financí Spojených států. To teď totiž může zasahovat do všech amerických investic v rámci čínských subjektů. Případné obchody může zrušit nebo na ně zavést určitá omezení. Nejnovější krok ukazuje, že se USA obávají strategických důsledků přenosu citlivých technologií do nepřátelských zemí.

Čína nad příkazem vyjádřila vážné znepokojení s tím, že chce prosadit své právo a podniknout protiopatření. Dle čínského ministerstva obchodu nové nařízení narušuje běžné obchodní operace, a tím ovlivňuje mezinárodní, ekonomický a obchodní řád. Zastánci nového opatření zas na druhou stranu tvrdí, že je nové nařízení nezbytné k tomu, aby se zabránilo neoprávněnému získání kritických technologií, které by Čína proti Spojeným státům mohla v budoucnu použít.

Na nové omezení bude společně s ministerstvem financí dohlížet také ministerstvo obchodu. Rovněž je požadována i zpětná vazba veřejnosti, aby se daly zvážit další kroky k tomu, jak příkaz vylepšit. Na novém příkazu je dobré to, že alespoň Spojené státy neskončily obchody s Čínou úplně. Pouze je omezily, i když v tuto chvíli nevíme, jak přesně to bude vypadat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, apnews.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *