Konec jedné éry. Netflix půjčil své poslední DVD

Netflix
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Dnes všichni Netflix známe jako streamovací službu, ale kdysi to tak úplně nebylo. Jelikož Netflix byl půjčovnou DVD disků, které byly v minulých desetiletích velmi oblíbené v porovnání s dnešní dobou. Bohužel, jak všichni víme, tak všechno jednou končí a to se nevyhnulo ani Netflixu.

29. září oficiálně americký gigant vypnul svou půjčovnu DVD. Tento krok neznamená jen konec nějaké služby, ale konec jedné velké kapitoly ve světě domácí zábavy. Vždyť právě díky půjčování DVD disků si mohla společnost dovolit investovat do digitálního světa, tak jak ji známe dnes.

Díky DVD nám Netflix může nabídnout dnešní kvalitu

První informace o uzavření DVD půjčovny přišly už začátkem tohoto roku s tím, že klesající poptávka po fyzickém půjčování filmů zhoršuje udržení kvality služeb. Netflix tak neměl moc výběr, pokud chtěl vydělávat a podle toho se také rozhodnul. Jeho cesta začala již v roce 1998, kdy zapůjčil první filmy – Beetlejuice. Od roku 1998 až po tento americká společnost zapůjčila hned 5,2 miliardy filmů více než 40 milionům zákazníkům.

Ačkoli nástup filmů online v roce 2007 rychle zastínil půjčovny DVD, je důležité mít na mysli, že právě obchod s DVD disky připravil tu půdu pro streamované filmy. Nejen, že to představilo zábavu pro miliony lidí na celém světě, ale také z toho společnosti generovaly velké zisky, díky kterým do sebe mohly investovat. Dnes je Netflix s více než 238 miliony předplatiteli jedním ze synonym pro streamování. Rovněž je to také jedna z největších streamovacích společností na světě s tím, že se těší velké popularitě i v Česku. Nicméně faktem je, že jeho kořeny zasadilo právě DVD, které už plno lidí dnes nemá ani doma.

Pokles půjčování DVD je celosvětovým problémem. Od roku 2021 do roku 2022 kleslo o 19 %. Disney dokonce zastavilo produkci DVD a Blu-ray v Austrálii. Pokud se v budoucnosti nestane zázrak a streamovací platformy neskončí, tak konec DVD disků je zcela nevyhnutelný.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, engadget.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *