Nová japonská omezení proti Číně vstoupí v platnost už za pár dní

Omezení
Autor: Pok Rie / Zdroj: Pexels

Nová japonská omezení ohledně zařízení pro výrobu čipů vstoupí v platnost už 30. července. Cílem nového souboru omezení je poskytnutí kontroly k tomu, aby asijská země měla dohled nad tím, co vše se do Pekingu dostane. Japonsko je dlouhodobým spojencem USA s tím, že nová pravidla jsou velice blízká těm z Ameriky.

V nových omezeních konkrétně stojí to, že se vyžaduje vývozní licence pro zařízení na výrobu polovodičových součástek. Celkově je na seznamu 23 položek, které zahrnují vybavení potřebné k výrobě vzoru integrovaných obvodů (EUV litografie) a testovacích čipů. Nová zpřísnění ztěžují život Číně, pro kterou bude nyní těžší vyrábět pokročilé čipy.

Tento krok můžeme vnímat jako přímý útok na asijskou velmoc s tím, že očekáváme její odvetnou reakci. Někteří odborníci uvádí, že z krátkodobého a střednědobého hlediska bude pro Čínu těžší výroba polovodičových zařízení, ale do budoucna by se měla vzpamatovat. Krok Japonska je v souladu s krokem Nizozemska, které také vyslyšelo výzvy Spojených států a zpřísnilo omezení. Obě země jsou jedny z největších dodavatelů zařízení pro výrobu polovodičů na světě. Nizozemská omezení zas začnou pro změnu platit letos v září.

V současné době tvoří Japonsko až třetinu čínského dovozu zařízení pro výrobu polovodičů. Jedná se o přední čínský zdroj kritického pokročilého vybavení, avšak nová pravidla rozšiřují požadavky dodavatelů na podávání hlášení. Existují však výjimky, které se vztahují na 42 spřátelených zemí. Japonští dodavatelé se mohou stále těšit z příznivého trhu v Číně v low-endových aspektech průmyslu výroby čipů. Čína v poslední době zvýšila svou kapacitu výroby starších čipů. To sice není nikterak přelomové, ale zas je to určitý pokrok. Ruku v ruce jde s tímto fakt, že Huawei má ještě letos vydat smartphone, který bude mít procesor vyrobený v Číně.

Z Pekingu můžeme očekávat reciproční krok, který zas v jiném směru omezí Japonsko a Nizozemsko. Zatím je otázkou, jak se Čína s novými omezeními vyrovná.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, asia.nikkei.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *