Microsoft vstupuje na bojové pole. Tento měsíc dodá armádním testerům vylepšené bojové brýle HoloLens

Microsoft
Autor: Tima Miroshnichenko / Zdroj: Pexels

Microsoft se opět pouští do testování svých bojových brýlí HoloLens s americkou armádou. Společnost potvrdila, že do konce července dodá armádě vylepšené zařízení IVAS (Integrated Visual Augmentation System) 1.2. Tyto aktualizované modely pro rozšířenou realitu jsou podle Microsoftu „tenčí, lehčí a vyváženější“ než dříve. Díky tomu by měly být pohodlnější a zlepšovat výkonnost vojáků.

Armáda podle agentury Bloomberg koncem srpna vyzkouší dvě jednotky 20 prototypů brýlí IVAS. Budou zjišťovat funkčnost při slabém osvětlení, spolehlivost a to, zda se vojákům nedělá špatně při jejich užívání. Někteří testující si loni stěžovali na nevolnost, bolesti hlavy a únavu očí, jiní nebyli spokojeni s objemem, úzkým zorným polem a září displeje, která by mohla v noci prozradit přítomnost vojáka. Poměrně často také selhávaly klíčové funkce.

Technologie HoloLens má zlepšit povědomí o bojišti. Pěšáci mohou vidět vzájemné pozice, získat důležité zdravotní statistiky a používat noční vidění, které je méně nápadné. Mohou lépe koordinovat útoky a varovat v případě známek zranění nebo únavy. Pokud bude srpnový test úspěšný, mohla by se technologie dostat do terénu během několika let. Armáda by měla mezi červencem a zářím 2024 zadat zakázku na druhou studii v terénu a již v dubnu 2025 by mohla přejít k operačnímu bojovému testu. Armáda by mohla IVAS nasadit několik měsíců poté.

Na tomto testu však závisí mnoho. Armáda by sice mohla během deseti let utratit až 21,9 miliardy dolarů za 121 000 jednotek IVAS, ale Kongres v lednu po zprávách o problémech zablokoval další objednávky dřívějších brýlí. Politici místo toho dali Microsoftu 40 milionů dolarů na přepracování hardwaru.

Pokud by se i nadále vyskytovaly problémy, mohla by armáda program zrušit. Nejenže by to Microsoft stálo lukrativní zakázku, ale vrhlo by to další pochybnosti na samotné HoloLens. Tým loni přišel o vedoucího vývojáře Alexe Kipmana kvůli obvinění z pochybení a propouštění na začátku letošního roku zasadilo divizi smíšené reality vážnou ránu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizmochina.com, bloomberg.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *