Mimozemské civilizace mohou být příliš vyspělé na to, abychom je mohli odhalit

Mimozemské civilizace
Autor: AdisResic / Zdroj: Pixabay

Vzhledem ke stáří a velikosti Mléčné dráhy by měly být inteligentní civilizace všude kolem. Ale kde jsou všechny? Nová studie naznačuje, že mimozemské civilizace by mohly být příliš vyspělé na to, abychom je dokázali odhalit.

Kdyby se na Zemi dívali mimozemšťané, mohli by si všimnout záblesku slunečního světla odrážejícího se od našich všudypřítomných solárních panelů. Výzkumníci v USA proto obrátili karty a zjišťovali, zda bychom mohli stejným způsobem najít mimozemský život.

Vědci simulovali exoplanetu podobnou Zemi s různými úrovněmi pokrytí slunečními panely a poté ověřili, zda by pokročilý teleskop mohl panely detekovat ze vzdálenosti 30 světelných let. Ukázalo se, že teleskop je může spatřit, ale s několika háčky. Asi 23 % povrchu planety by muselo být pokryto solárními panely, aby je tato metoda mohla spatřit. Navíc by teleskop potřeboval stovky hodin, aby rozpoznal signál od šumu v pozadí.

To znamená, že najít velmi vyspělé civilizace by mohlo být stejně obtížné jako najít ty, které nejsou dostatečně technologicky vyspělé. Místo čekání na přistání mimozemšťanů na trávníku Bílého domu astronomové aktivně pátrají po známkách života ve vesmíru. To zahrnuje biosignatury, jako je metan v atmosféře planety, nebo technosignatury, jako je rádiové vysílání.

Nová studie si jako technosignaturu vybrala sluneční panely, protože podle předchozích výzkumů by měly silně odrážet ultrafialové světlo více než jiné vlnové délky. Nejenže by to vědcům poskytlo jasnou značku, kterou by mohli hledat, ale sluneční energie je logickou volbou pro výrobu energie pro civilizaci díky tomu, že křemík a světlo hvězd jsou ve vesmíru běžné.

Jak ale tým zjistil, sluneční energie je téměř příliš účinná na to, aby byla dobrým technosignálem. Nejprve na základě údajů z roku 2022 vypočítali, jak velkou plochu Země by solární panely potřebovaly k výrobě dostatečného množství energie pro uspokojení našich potřeb. K tomu by bylo zapotřebí pouze 2,4 procenta rozlohy země, i kdyby solární energie byla naším jediným zdrojem energie.

Pokud by na planetě žilo 10 miliard lidí, což je číslo, které OSN uvádí jako náš populační vrchol, zvýšilo by se pokrytí půdy pouze na 3 procenta. Dokonce i 30 miliard lidí s vysokou životní úrovní by potřebovalo méně než 9 procent.

Není prostě nutné věnovat 23 procent půdy na solární panely. Tak velké pokrytí však potřebujeme k tomu, abychom je mohli spatřit, takže je nepravděpodobné, že bychom tímto způsobem našli mimozemšťany, uzavírá tým.

To má zásadní důsledky pro Fermiho paradox, který poukazuje na rozpor mezi tím, jak běžný by měl být mimozemský život ve vesmíru, a výrazným nedostatkem důkazů o něm.

Mléčná dráha je tak obrovská a stará, že by v ní podle statistik měla existovat spousta inteligentních civilizací, které kolonizovaly své vlastní nebo sousední hvězdné systémy, a přinejmenším několik takových, které se rozšířily po celé galaxii. Obvyklým vysvětlením ticha je, že Země je v klidné části nebo že jsme se nedívali dostatečně zeširoka či pomocí správné technologie. Možná jsme byli záměrně vyloučeni. Nebo, což je nejděsivější, jsme možná skutečně sami.

Nová studie přidává další možnost

„Vyplývá z ní, že civilizace nemusí cítit nutkání expandovat po celé galaxii, protože mohou dosáhnout udržitelné úrovně populace a spotřeby energie, i když si zvolí velmi vysoký životní standard,“ říká Ravi Kopparapu, hlavní autor a planetární vědec z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

„Mohou expandovat v rámci své vlastní hvězdné soustavy, nebo dokonce v rámci blízkých hvězdných systémů, ale civilizace rozprostírající se po galaxiích nemusí existovat.“

To je špatná zpráva pro všemi oblíbený hypotetický technopodpis, Dysonovu sféru. Postavit kolem hvězdy obří kouli ze solárních panelů, čímž se někteří vědci snažili vysvětlit podivné pohasínání Tabbyho hvězdy, je pravděpodobně přehnané.

„Rozsáhlé struktury pro získávání hvězdné energie mohou být zastaralé zejména s ohledem na technologický pokrok,“ vysvětluje geochemik Vincent Kofman z Goddardova centra vesmírných letů NASA. „Společnost, která by dokázala ve vesmíru umístit obrovské struktury, by jistě měla přístup k jaderné fúzi nebo jiným vesmírným metodám výroby energie.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: iopscience.iop.org, researchgate.net, astronomy.com

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hodnocení: 7

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *