Ministerstvo zahraničí USA vyzývá Čínu, aby si dávala pozor na čínské společnosti dodávající nepovolené technologie do Ruska

USA
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Ministr zahraničí USA Antony Blinken vyzval Čínu, aby uprostřed probíhajícího konfliktu na Ukrajině pečlivě sledovala a vyšetřovala zapojení soukromých subjektů v rámci své jurisdikce, které by mohly potenciálně přispívat k ruským vojenským kapacitám.

Ministr zahraničí USA si uvědomuje složitost situace, ale zároveň zdůraznil, že je důležité zabránit toku technologií, které by mohly být využity proti Ukrajině.

Ačkoli ministr Blinken neuvedl konkrétní podrobnosti týkající se povahy technologie nebo totožnosti zúčastněných soukromých společností, jeho žádost odráží rostoucí obavy mezinárodního společenství ohledně možnosti, že by příspěvky třetích stran mohly konflikt ještě více podnítit.

V pondělním prohlášení ministr Blinken zdůraznil své obavy a zároveň upřesnil, že nenarazil na žádné důkazy o tom, že by Peking přímo poskytoval Moskvě „smrtící pomoc“.

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 poskytly západní mocnosti Ukrajině značnou vojenskou pomoc, včetně podpory v hodnotě miliard dolarů. Během této doby Čína čelila obviněním, která důrazně popírá, že dodává Rusku smrtící zbraně. Stojí za zmínku, že Čína a Rusko již dříve, krátce před invazí na Ukrajinu, oznámily „neomezené“ partnerství.

Při řešení otázky smrtící pomoci Rusku v souvislosti s ukrajinským konfliktem ministr Blinken upřesnil, že Spojené státy a další země obdržely od Číny ujištění, že neposkytuje a nebude poskytovat žádnou pomoc Rusku pro použití na Ukrajině. Cílem tohoto prohlášení je rozptýlit obavy ohledně údajného zapojení Číny do dodávek zbraní, které by mohly konflikt dále eskalovat.

Přestože návštěva Pekingu nepřinesla žádný zásadní průlom, posloužila jako důležitá platforma pro potvrzení diplomatických kanálů a vyjasnění postojů mezi Spojenými státy a Čínou. Obě strany uznaly, že je důležité udržet stabilitu a zabránit riziku ozbrojeného konfliktu. Při jednáních byl zdůrazněn deklarovaný závazek Číny zdržet se poskytování smrtící pomoci Rusku pro použití na Ukrajině, což potvrdil ministr Blinken. Snad se tento válečný konflikt podaří brzy ukončit.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, sports.yahoo.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *