Šokující studie. Podle Federálního úřadu pro letectví do roku 2035 padající satelity každé dva roky někoho zraní nebo zabijí

satelity
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj: Pixabay

Podle nové zprávy amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) může být brzy každý druhý rok někdo ohrožen smrtí nebo zraněním v důsledku pádu satelitu. Zpráva, kterou si nechal vypracovat FAA, uvádí, že pokud bude společnost SpaceX pokračovat ve vypouštění satelitů podle plánu, dostane se do roku 2035 do atmosféry každý rok přibližně 28 000 kusů satelitních úlomků.

Mezi nimi je pravděpodobnost, že úlomky družic při pádu zcela neshoří a způsobí zranění nebo smrt lidí na zemi, 0,6 ročně. To znamená, že by k tomu došlo jednou za dva roky. Zpráva rovněž upozorňuje na rostoucí riziko pádu trosek v důsledku nárůstu počtu startů potřebných k rozmístění a udržení velkých konstelací na nízké oběžné dráze Země (LEO).

Zpráva rovněž uvádí, že trosky spadlé družice mohou představovat hrozbu i pro letadla. Do roku 2035 bude roční pravděpodobnost sestřelení letadla troskami družice 0,0007. V tomto článku se budeme zprávou FAA podrobně zabývat, včetně rizik, která představují padající satelity, příčin těchto rizik a možných řešení k jejich zmírnění.

Situace se stává kritickou

FAA vyjádřila obavy z množství kosmického odpadu. V posledních letech vypouštějí společnosti, jako je SpaceX, do vesmíru každoročně více satelitů. Odborníci varují, že rostoucí počet těchto startů by mohl vést k riziku srážek ve vesmíru i na zemi. Zpráva, jejímž cílem je posoudit rizika, která představuje padající vesmírný odpad, rovněž naznačuje, že některá nebezpečí by mohla být snížena prostřednictvím větší regulace.

Dále poukázala na to, že stejně jako u mnoha jiných problémů ve vesmíru chybí v současné době ve světě globální řešení problému vesmírného odpadu, nových družic a nebezpečí, které mohou tyto objekty způsobit.

Společnost SpaceX Elona Muska již plánuje vypuštění konstelace družic, což si vyžádalo potřebu vypracování této zprávy. Společnost již vypustila 5 000 takových družic a plánuje počet startů výrazně zvýšit. Zpráva FAA tvrdí, že SpaceX představuje více než 85 % rizika ohrožení lidí na zemi. Zpráva však nezohlednila další satelitní sítě, které plánují vypustit jiné země.

Společnost SpaceX zase uvedla, že analýza použitá k výpočtu tohoto čísla byla „vážně chybná“. Společnost tvrdí, že vychází z nesprávných předpokladů o ohrožení jejích satelitů. David Goldstein, hlavní inženýr společnosti, v dopise FAA uvedl, že pravděpodobnost, že satelity společnosti shoří při vstupu do atmosféry, je vyšší, než se ve zprávě předpokládá.Rizika způsobená padajícími satelity

Zpráva FAA varuje, že padající trosky z amerických licencovaných konstelací na LEO mohou každé dva roky někoho zranit nebo zabít. K tomu dojde pouze v případě, že budou nadále rozmísťovány podle plánu. Zpráva uvádí, že do roku 2035 se očekává, že celkový počet nebezpečných úlomků, které každoročně přežijí opětovný vstup do atmosféry, dosáhne 28 000 a očekávaný počet obětí, tedy předpokládaný počet osob na zemi, které budou zraněny nebo usmrceny úlomky, jež přežijí opětovný vstup do atmosféry z družic likvidovaných z těchto konstelací, bude 0,6 ročně. To znamená, že každé dva roky by měl být padajícími troskami zraněn nebo zabit jeden člověk na planetě.

Příčiny rizik, která představují padající družice

Zpráva FAA upozorňuje na rostoucí riziko pádu trosek v důsledku nárůstu počtu startů potřebných k rozmístění a udržení velkých konstelací LEO. Americké komerční rakety, které vypouštějí velké konstelace, obvykle ponechávají svůj horní stupeň na oběžné dráze. Ten má obvykle větší hmotnost než jednotlivé družice. To znamená, že horní stupeň s větší pravděpodobností přežije návrat do atmosféry a představuje riziko pro lidi. Zpráva rovněž varuje, že rychlé rozšiřování konstelace Starlink společnosti SpaceX by mohlo k problému významně přispět. Zpráva uvádí, že pokud se uskuteční očekávaný velký nárůst konstelace a trosky družic Starlink přežijí návrat do atmosféry, očekávaný počet obětí by do roku 2035 činil 0,6 ročně.Potenciální řešení pro zmírnění rizik způsobených padajícími satelity

Zpráva FAA navrhuje několik možných řešení ke zmírnění rizik, která představují padající satelity. Jedním z řešení je navrhnout družice a nosné rakety tak, aby se minimalizovalo množství úlomků vznikajících při návratu do atmosféry. Dalším řešením je navrhnout družice a nosné rakety, které celé shoří při návratu do zemské atmosféry. Zpráva rovněž navrhuje, aby provozovatelé družic vypracovali a zavedli plány likvidace po skončení životnosti. Ty by měly minimalizovat riziko, že úlomky přežijí návrat do atmosféry. Zpráva dále doporučuje, aby provozovatelé družic spolupracovali s FAA na vývoji a zavedení norem. Tyto normy se budou týkat konstrukce a provozu družic a nosných raket. Cílem je minimalizovat riziko, že trosky přežijí návrat do atmosféry.

Souhrn celého problému

FAA varuje před rizikem pádu družic, pokud bude pokračovat obrovské tempo vypouštění. Uvádí, že brzy by mohli být lidé ohroženi smrtí nebo zraněním v důsledku pádu družice každý druhý rok. Zpráva upozorňuje na rostoucí riziko pádu trosek v důsledku nárůstu počtu startů potřebných k rozmístění velkých konstelací LEO. Navrhuje také několik možných řešení, jak zmírnit rizika, která představují padající družice. Patří mezi ně navrhování družic a nosných raket tak, aby se minimalizovalo množství úlomků vznikajících při návratu do atmosféry.

Družice se také musí vrátit do zemské atmosféry a zcela shořet. FAA rovněž uvedl, že by průmysl měl vypracovat a zavést plány likvidace po skončení životnosti, které minimalizují riziko, že úlomky přežijí návrat do atmosféry. V neposlední řadě navrhuje, aby byly zavedeny normy pro konstrukci a provoz družic a nosných raket. Je nezbytné brát tato rizika vážně a zavést opatření k jejich zmírnění, uzavírá FAA.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, itworldcanada.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *