Čína neponechala nic náhodě. Před zavedením sankcí masivně vzrostl nákup technologií na výrobu čipů
Ve snaze překonat obchodní omezení zaznamenal čínský dovoz zařízení pro výrobu polovodičů z Japonska v červnu výrazný nárůst. Podle neveřejných čínských celních údajů, které ve čtvrtek zveřejnil portál pro čipový průmysl Ijiwei, dosáhl dovoz zařízení pro výrobu čipů v červnu ohromující výše 804 milionů USD, což představuje 41,6% nárůst oproti předchozímu měsíci. K tomuto prudkému nárůstu dovozu došlo navzdory meziročnímu poklesu o 10,5 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Tento nárůst dovozu je reakcí na nedávné zpřísnění kontrol vývozu některých moderních polovodičových nástrojů ze strany Japonska, které vstoupilo v platnost 30. června. Tento krok Japonska je zřejmě zaměřen proti Číně a následuje po podobných vývozních omezeních, která zavedlo Nizozemsko a Spojené státy, oba hlavní hráči na poli výroby špičkových polovodičů.
Mezi dováženými zařízeními zaznamenaly fotolitografické stroje, které se používají pro tisk návrhů čipů na destičky, ohromující nárůst o 137,1 % a dosáhly hodnoty 62,4 milionu USD. Kromě toho hodnota leptacích a odizolovacích strojů dovezených z Japonska vzrostla o pozoruhodných 370,1 % a dosáhla 44,4 milionu USD.
V seznamu vývozních kontrol zavedených Japonskem je uvedeno 23 typů polovodičových technologií, které od 23. července podléhají omezením. Tento seznam zahrnuje kriticky důležitá pokročilá zařízení pro výrobu mikročipů, jako jsou stroje zodpovědné za nanášení filmů na křemíkové destičky a zařízení používaná k leptání mikroskopických obvodů čipů. Čína v tomto směru nemá na výběr.
Yoshiaki Takayama, analytik Japonského institutu pro mezinárodní záležitosti v Tokiu, vysvětlil, že omezující opatření zavedená Japonskem doplňují kontroly vývozu iniciované Spojenými státy. Vzhledem k tomu, že pouze omezený počet společností je schopen vyrábět špičkové čipy, očekává se, že schopnost Číny vyrábět pokročilé čipy bude vážně ovlivněna. Nejenže bude obtížné pokročilé čipy dovážet, ale i jejich místní výroba bude čelit značným problémům.
V reakci na tato obchodní omezení se spekuluje, že Peking může změnit svou strategii v oblasti polovodičů a zaměřit se na výrobu polovodičů střední a nižší třídy namísto snahy o špičkové kapacity.
Závěrem lze říci, že rychlý nárůst čínského dovozu čipových zařízení z Japonska v červnu odráží naléhavou snahu místních výrobců čipů zásobit se předtím, než vstoupí v platnost nová exportní omezení Tokia. Očekává se, že tato opatření budou mít dopad na čínský polovodičový průmysl a jeho schopnost vyrábět pokročilé čipy a vyvolají možné změny v jeho strategickém přístupu do budoucna. Čína se bude muset připravit na těžké časy.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: scmp.com