Může Váš iPhone napadnout virus? Řada uživatelů si s tím stále láme hlavu. Máme pro Vás jasnou odpověď
Pokud jde o zabezpečení chytrého telefonu, konkrétně iPhonu, tak mnoho uživatelů v tom má ihned jasno. Každý, kdo tomuto tématu aspoň trochu rozumí, vám řekne, že iPhone je v tomto ohledu spolehlivý sám o sobě.
Instalovat do iPhonu škodlivé programy z jiných zdrojů, než z obchodu Apple Store je velmi obtížné, ne-li téměř nemožné, protože společnost Apple velmi dbá na bezpečnost svých operačních systémů. Všimněte si však, že iOS stále obsahuje jisté zranitelnosti, i když většinu z nich známá značka rychle opravuje. Je tedy možné infikovat iPhony, nebo ne? Pojďme to zjistit.
Jak nás iOS chrání před malwarem?
Za prvé, Apple navrhl iOS tak, že uživatel (pokud neprovede jailbreak) může stahovat aplikace pouze z firemního obchodu s aplikacemi. V Androidu, stejně jako ve Windows, můžete instalovat programy odkudkoli. Na druhou stranu za to však platíte vysokou cenu, protože na moderním, uživatelsky nepříliš přívětivém internetu je velmi snadné „chytit“ virus.
Navíc cenzoři společnosti Apple ručně kontrolují každou jednotlivou aplikaci, zda neobsahuje viry. Pokud se v kódu programu najde něco podezřelého, je aplikace vrácena k revizi.
Za druhé, společnost Apple často vydává aktualizace operačního systému. To je další klíčová výhoda iOS oproti Androidu. Důležité je zejména to, že všechna kompatibilní zařízení obdrží každou novou verzi softwaru okamžitě. Podívejte se na statistiky verzí systému iOS a okamžitě zjistíte, že většina uživatelů již aktualizovala na nejnovější verzi. To vše se děje pro dokonalou ochranu gadgetu a včasnou neutralizaci, byť jen náznaku virů.
Za třetí, systém iOS má speciální praxi zvanou sandboxing. Ten umožňuje zajistit, aby aplikace nikdy nepřekročila předepsané meze. Co to znamená? Například to, že žádná z nově nainstalovaných aplikací nebude přistupovat k datům z jiných programů. I když nechtěně nainstalujete podezřelou aplikaci, druhá úroveň ochrany systému iOS jí neumožní přístup k operačnímu systému a souborům.
Kde může uživatel iPhonu narazit na virus?
Přestože je technika společnosti Apple z hlediska zabezpečení úžasná, stále se objevuje mnoho útočníků, kteří se pokoušejí infikovat iPhony. Podvodníci píší přímo potenciální oběti, navazují nezávaznou konverzaci na seznamkách nebo v aplikacích a sociálních sítích. Útočníci také posílají náhodné zprávy na WhatsApp s nabídkami investic a obchodování.
Jak poznat zprávy od podvodníků? Společnost Apple poskytuje svým zákazníkům soubor doporučení, jak rozpoznat e-maily a zprávy ze sociálních médií, které mohou představovat hrozbu viru iPhonu. Patří mezi ně například:
- falešné zprávy zasílané jménem společnosti Apple a dalších známých firem
- vyskakovací okna a reklamy, které tvrdí, že zařízení uživatele má bezpečnostní problémy
- telefonní hovory nebo hlasové zprávy, které se vydávají za hovory z podpory společnosti Apple
- falešné propagační akce slibující zboží za výhodné ceny, případně zdarma
- pochybné výzvy k odběru čehokoli.
Nenaleťte těmto podvodníkům. A netýká se to jen uživatelů iPhonů.
Nenechte si ujít:
Nesmíme zapomenout na Jailbreak
Běžný uživatel iPhonu se tedy s virem ve svém smartphonu nikdy nesetká, pokud nebude otevírat škodlivé odkazy a stahovat pochybné aplikace. O něčem takovém, jako je jailbreak, jsme však ještě nemluvili.
Jailbreak vám dává přístup k právům správce systému iOS a umožňuje obejít všechna bezpečnostní omezení společnosti Apple. Výsledkem je, že uživatel získá možnost instalovat aplikace z libovolného zdroje a měnit systém podle libosti, obecně je vše jako na Androidu.
Potřebuji tedy antivirus?
Jak vidíte, antivirus pro iPhone téměř nepotřebujete. Apple se o vás již postaral a nebudete muset nést další náklady a stávající bezpečnostní chyby lze jen stěží nazvat viry, a abyste iPhone neohrozili, stačí jen neinstalovat nevyžádané aplikace.
Antivirů je však v App Store poměrně dost. K čemu jsou potřeba, když riziko zachycení škodlivého softwaru bývá nulové?
Takové aplikace zpravidla pomáhají při hledání ztraceného zařízení a chrání vás a vaši digitální identitu před nebezpečnými webovými stránkami, nezabezpečenou Wi-Fi, krádeží ID nebo hackerským útokem. Mít takovou aplikaci v arzenálu proto nebude nikdy zbytečné.
Je tedy možné infikovat iPhone virem? Teoreticky to možné je. Pokud jste však člověk se zdravým rozumem, váš iPhone se nikdy žádným virem nenakazí.
Neprovádějte jailbreak iPhonu, včas aktualizujte systém iOS, instalujte aplikace pouze z obchodu App Store a váš smartphone nikdy nezachytí škodlivý kód, protože jeho ochrana proti virům je téměř ideální. A pokud hackeři náhle něco najdou, Apple problém velmi rychle vyřeší a vydá záplatu. Nebojte se zbytečně. Máte velmi spolehlivé zařízení z hlediska bezpečnosti.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: kaspersky.com