Náhlá změna postoje. Německo zvažuje zákaz Huawei a ZTE v sítích 5G kvůli rostoucím obavám o bezpečnost

Huawei
Autor: Z z / Zdroj: Pexels

Německo zvažuje významnou změnu politiky, která by mohla vést k zákazu používání sítí 5G čínskými telekomunikačními giganty Huawei a ZTE. Ministerstvo vnitra země navrhlo přísná opatření, podle kterých musí místní telekomunikační operátoři do roku 2026 odstranit kritické komponenty dodávané čínskými výrobci, včetně společností Huawei a ZTE Corporation.

Tento krok následuje po podobných rozhodnutích několika evropských zemí, včetně Velké Británie, Dánska, Švédska, Estonska, Lotyšska a Litvy, vyloučit společnost Huawei ze svých infrastruktur 5G kvůli rostoucím bezpečnostním obavám.

Tento návrh představuje pozoruhodný odklon pro Německo, které před čtyřmi lety odolalo tlaku Spojených států na zákaz společnosti Huawei. Návrh ministerstva vnitra je reakcí na rostoucí mezinárodní konsensus o omezení čínského zapojení do kritické telekomunikační infrastruktury. Důvodem přehodnocení německého rozhodnutí jsou obavy z možných bezpečnostních rizik, která tyto čínské technologické společnosti představují.

Tento vývoj je důsledkem širšího evropského trendu, který směřuje ke kontrole a omezování používání čínského vybavení v telekomunikačních sítích. Francie již v roce 2020 podnikla kroky a informovala telekomunikační operátory, že licence na zařízení Huawei 5G nebudou po vypršení platnosti obnoveny, čímž společnost Huawei z mobilních sítí fakticky vyřadila. V roce 2021 zavedlo Dánsko právní předpisy umožňující prověřování zahraničních investic s cílem zajistit národní bezpečnost, zejména v reakci na nabídku společnosti Huawei na vybudování sítě 5G v zemi.Huawei jako bezpečnostní riziko

Kromě toho země jako Estonsko a Litva přímo zakázaly čínské dodavatele telekomunikačních zařízení. V Rumunsku byl v roce 2021 schválen zákon podporovaný USA, který Číně a společnosti Huawei brání v účasti na vývoji národní sítě 5G. Portugalský telekomunikační dozorčí orgán se také nedávno rozhodl zakázat zařízení Huawei v mobilních sítích 5G v zemi, což signalizuje jednotný evropský postoj k bezpečnosti 5G.

Společnost Huawei vyjádřila svůj nesouhlas s úplnou politizací hodnocení kybernetické bezpečnosti. Společnost upozornila, že zavedení zákazu by vedlo ke zvýšení nákladů telekomunikačních operátorů v Německu, což by v konečném důsledku zatížilo spotřebitele vyššími náklady.

Carsten Senz, viceprezident pro firemní komunikaci společnosti Huawei v Německu, v nedávném rozhlasovém rozhovoru technologii společnosti obhajoval. Zdůraznil, že němečtí spotřebitelé dlouhodobě používají technologie Huawei, aniž by se setkali s bezpečnostními problémy. Vzhledem k tomu, že Německo zvažuje přísná opatření, se však situace společností Huawei a ZTE v největší evropské ekonomice jeví jako stále nejistější.

Zatímco Německo zvažuje své rozhodnutí, pokračuje celosvětová diskuse o roli čínských technologických společností v kritické infrastruktuře, která utváří budoucí podobu technologie 5G v Evropě.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *