Amerika pomohla čínskému rozvoji jako nikdo jiný. Díky sankcím má Čína nakročeno k nebývalému technologickému růstu. Huawei je pouze začátek

Huawei
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Americká ministryně obchodu Gina Raimondo v úterý prohlásila, že neexistují žádné důkazy o tom, že by čínský výrobce Huawei mohl masově vyrábět chytré telefony s pokročilými čipy. Společnost Huawei začala prodávat svůj chytrý telefon Mate 60 Pro.

Předpokládá se, že tento smartphone je vybaven čipem vyrobeným pomocí technologie vyvinuté čínským výrobcem čipů Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).

USA nemají důkazy, že Huawei dokáže masově vyrábět vyspělé chytré telefony

„Nemáme žádné důkazy o tom, že by dokázali vyrábět 7 nm (čipy) ve velkém měřítku,“ prohlásila Gina Raimondo během slyšení v americké Sněmovně reprezentantů. Toto prohlášení pronesla v souvislosti se schopnostmi výroby pokročilých čipů.

Od roku 2019 omezují Spojené státy přístup společnosti Huawei ke konkrétním zařízením na výrobu čipů kvůli obavám z údajných bezpečnostních rizik této společnosti. Čínský technologický gigant Huawei tato obvinění několikrát popřel. Americká vláda jako důvod těchto omezení uvedla obavy z možného špehování amerických telekomunikačních sítí.

USA vyšetřují čip Huawei Kirin 9000s

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že aktivně vyhledává další informace týkající se tohoto čipu. Zkoumá povahu a součásti čipu použitého v telefonu Huawei Mate 60 Pro. Důvodem je podezření, že společnost Huawei čip vyrobila s využitím amerických technologií. Pokud se to potvrdí, mohlo by to potenciálně znamenat porušení obchodních omezení.

Ministryně obchodu Gina Raimondo vyjádřila během slyšení ve výboru pro vědu Sněmovny reprezentantů své znepokojení nad zprávami o pokročilých chytrých telefonech této čínské společnosti. Někteří členové republikánské strany se domnívají, že by ministerstvo obchodu mělo zastavit veškerý vývoz technologií do společností Huawei i Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).

Předsedové několika důležitých výborů Sněmovny reprezentantů, včetně výboru pro zahraniční věci, výboru pro energetiku a obchod, výboru pro ozbrojené služby a vybraných výborů pro Čínu, vyzvali ministerstvo obchodu, aby zastavilo vydávání licencí společnostem Huawei a Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC). Argumentují silnějším tlakem ze strany USA a důkladnějšími kontrolami vývozu subjektů, které jsou vnímány jako nepřátelé.



Společnost během návštěvy americká ministryně obchodu v Číně představila Mate 60 Pro s čipem Kirin 9000s

Gina Raimondo se k tomu blíže nevyjádřila. Pokud jde o to, zda uvažuje o zastavení všech licencí pro Huawei. Republikánský zástupce Darrell Issa během slyšení zmínil, že Gina Raimondo byla v Číně, když společnost Huawei oznámila svůj nový telefon Huawei.

Issa řekl: „Při uvedení telefonu s 5G technologií jste byla přinejmenším v pozadí“.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že americká vláda aktivně zjišťuje další informace o čipu společnosti Huawei. Gina Raimondo navíc vyjádřila znepokojení nad zprávami o zákazu používání iPhonů čínskými vládními úředníky a považuje to za znepokojivý vývoj celé situace.

Faktem je, že vzhledem k zavedení amerických sankcí se řada společností pustila do vlastního i když finančně nákladného vývoje. V čínském technologickém světě zavládl strach, že to, co se stalo Huawei, se může postupem času stát i jiným společnostem. Proto začala malá čínská revoluce v oblasti vývoje vlastních technologií, které nespadají pod ochranu Západních patentů. Když se člověk ohlédne zpětně přibližně 4 až 5 let, kdy odstartovaly první sankce, tak vývoj který proběhl do dneška je až zarážející.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, techcrunch.com

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hodnocení: 6

Zatím nehodnoceno.

4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *