NASA a SpaceX řeší nečekaný problém. Za vším stojí ruský Sojuz, který potkala nebezpečná závada

NASA
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj: Pixabay

NASA a Roscomos stále vyšetřují únik chladicí kapaliny, který minulý měsíc zasáhl kosmickou loď Sojuz připojenou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), ale jde o víc než jen logistický problém. Bez funkční kapsle nemá posádka dostatek míst k evakuaci stanice v případě nouze. NASA nyní jedná se společností SpaceX, aby přišla se záložním plánem, který by mohl využít loď Crew Dragon, která je na stanici rovněž zakotvena.

V polovině prosince došlo k nečekanému úniku chladicí kapaliny, při kterém se kolem stanice rozstříkl čpavek, což zhatilo plánovaný výstup do kosmu. Příčina úniku je zatím nejasná, ale inspekce pomocí kamer připevněných ke stanici Canadarm2 zaznamenala malý otvor, který mohl být důsledkem nárazu mikrometeoroidu. NASA ani Roskosmos nepovažují netěsnou kosmickou loď Sojuz MS-22 za vhodnou pro dopravu astronautů zpět na Zemi. To vedlo ruské úřady k tomu, aby zvážily urychlení plánů na vyslání nového Sojuzu, který by na stanici dorazil v únoru a byl připraven dopravit kosmonauty Sergeje Prokopjeva a Dmitrije Petelina a astronauta Franka Rubia v dubnu zpět domů.

Od počátečních fází výstavby ISS kosmické agentury vždy dbají na to, aby byl na stanici zakotven dostatečný počet kosmických lodí, které by v případě potřeby mohly posádku evakuovat. Není neobvyklé, že se posádka v těchto plavidlech ukrývá, když má stanice blízko k vesmírnému odpadu na oběžné dráze. Nyní, když je Sojuz mimo provoz, není dostatek míst pro všech sedm členů posádky, Sojuz nese tři a Dragon společnosti SpaceX může nést čtyři.

NASA tvrdí, že se stále soustředí především na pochopení toho, co se stalo se Sojuzem, ale oslovila společnost SpaceX, aby se informovala o možnosti evakuace všech sedmi členů posádky v lodi Dragon, která je rovněž připojena k ISS. Není důvod si myslet, že by to v případě nouze nebylo možné. SpaceX navrhla loď Crew Dragon tak, aby mohla přepravovat maximálně sedm cestujících. Při letech NASA se však používají pouze čtyři sedadla. Je tedy pravděpodobně spíše otázkou, jak, nikoli zda, by Dragon mohl všechny bezpečně dopravit domů.

Samozřejmě je nepravděpodobné, že by posádka musela stanici evakuovat, a může trvat jen několik dalších měsíců, než bude zakotven nový Sojuz připravený dopravit tři členy posádky domů. Diskuse stále probíhají, ale více informací o „normálních a nepředvídaných scénářích“ bychom se měli dozvědět ještě tento měsíc.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: extremetech.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *