NASA má neuvěřitelnou smůlu. Opět ruší start mise Artemis, hrozba hurikánu je skutečně velká

NASA
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj fotografie: Pixabay

NASA odvolala start sondy Artemis I plánovaný na 27. září, protože tropická bouře Ian stále zesiluje a může přerůst v silný hurikán, který příští týden zasáhne Floridu. Agentura stále nerozhodla, zda raketu SLS (Space Launch System) vrátí zpět do budovy VAB (Vehicle Assembly Building) Kennedyho vesmírného střediska, ale naznačuje, že konečné rozhodnutí učiní během dneška.

„Během sobotní ranní schůzky se týmy rozhodly přerušit přípravy na úterní termín startu, aby mohly nakonfigurovat systémy pro odvalení rakety Space Launch System a kosmické lodi Orion do budovy Vehicle Assembly Building,“ uvádí NASA. Agentura dodává, že inženýři „odložili konečné rozhodnutí o rolování na neděli“, což „umožní další sběr a analýzu dat“.


Nenechte si ujít:


Start bez posádky je testem rakety NASA SLS, která katapultuje modul Orion kolem Měsíce, a je součástí hlavního cíle agentury, kterým je návrat lidí na povrch Měsíce v roce 2025. Zatímco první pokus o start skončil kvůli problémům s motorem, druhý byl přerušen kvůli velkému úniku paliva.

V pátek si představitelé NASA byli i nadále jisti, že raketa Artemis I je po úspěšném testu problémového palivového systému připravena ke startu. Týmu Artemis I se podařilo naplnit raketu superchlazeným kapalným vodíkovým palivem potřebným pro vlastní start, přičemž došlo pouze k „zvládnutelnému“ úniku. NASA také získala od vesmírných sil prodloužení, které umožňuje, aby Artemis I zůstal na startovací rampě bez testování baterií v jeho systému ukončení letu, což je bezpečnostní prvek, který raketu zničí, pokud se během letu něco pokazí.

Kromě nyní zrušeného termínu startu 27. září NASA také zapsala 2. říjen jako potenciální záložní datum startu pro případ, že by se věci nevydařily. Pokud se však NASA rozhodne raketu stáhnout, znamená to, že záložní datum startu pravděpodobně nepřipadá v úvahu. Čtyřkilometrová cesta do VAB trvá několik hodin a mohla by potenciálně zpozdit start až na listopad. Na druhou stranu, ponechání rakety venku by ji mohlo vystavit nebezpečným povětrnostním podmínkám, protože podle představitelů NASA může raketa na startovací rampě odolat pouze nárazům větru o rychlosti do 85 km/h.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: NASA

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *