NASA narychlo ruší misi k malému asteroidu Janus
NASA zrušila misi, jejímž cílem bylo vyslat dvojici malých družic k binárním asteroidům, a téměř dokončené sondy uloží do skladu pro případnou budoucí příležitost.
NASA 11. července oznámila, že ukončuje misi Janus a plánuje uložit sondy do dlouhodobého skladu. Mise, která byla vybrána v rámci programu agentury Small, Innovative Missions for Planetary Exploration (SIMPLEx), plánovala vyslat dvě identické malé družice k průletu kolem různých dvojic binárních asteroidů.
Mise Janus se však ocitla v nejistotě poté, co problémy s misí k asteroidu Psyche odložily její plánovaný start už v srpnu 2022. Janus byl nákladem mise Psyche a přeložený start v říjnu 2023 by neumožnil, aby Janus dosáhl svých původních cílů.
„Jakmile nás odpojili od mise Psyche, už jsme měli v podstatě hotovo, kromě toho, že jsme sondu dostali do skladu,“ řekl Dan Scheeres, hlavní výzkumník mise Janus z Coloradské univerzity, během zasedání poradního výboru skupiny NASA pro posuzování malých těles (SBAG) 12. července.
NASA se loni v listopadu rozhodla vyřadit sondu Janus ze startu projektu Psyche, ale umožnila projektu studovat alternativní mise s jejím využitím. Projekt prozkoumal několik možností a projednal je s představiteli agentury na schůzce v ústředí NASA 14. června.
Mezi tyto možnosti patřilo vyslání sondy Janus k Apophisu, blízkozemnímu asteroidu, který v dubnu 2029 uskuteční velmi blízký průlet kolem Země. NASA již schválila návrh, aby sonda OSIRIS-REx, poté co v září dopraví na Zemi vzorky z asteroidu Bennu, navštívila Apophis krátce po průletu v roce 2029.
Přesměrovaná sonda Janus by však mohla Apophis navštívit ještě před průletem. „Pokud chceme skutečně pochopit, co se stane s Apophisem, až dojde k jeho blízkému průletu kolem Země, je opravdu třeba mít nějaké snímky a modely ‚před‘, které bychom mohli porovnat s těmi po,“ řekl Scheeres.
Tým Janus studoval několik dalších možností, včetně průletů binárních nebo trojitých asteroidů, které by misi umožnily provádět vědecké práce podobně jako v případě původní mise. „Existuje docela bohatá sada možných cílů,“ řekl.
Ve zprávě z 28. června se však oddělení planetární vědy NASA (PSD) rozhodlo, že se žádnou z těchto alternativních misí nebude zabývat. „V současné době rozpočet PSD neumožňuje přijmout závazek k nové misi, a to ani k takové, která by využívala dokončené kosmické lodě Janus,“ uvádí se v části memoranda, kterou Scheeres ve své přednášce citoval.
NASA obě zařízení musela uskladnit
Obě kosmické lodě, které se nyní nacházejí v zařízení společnosti Lockheed Martin, budou ještě letos umístěny do dlouhodobého skladu ve středisku NASA. Tím bude projekt Janus fakticky ukončen, řekl.
Kosmické lodě jsou podle něj fakticky dokončeny a celkové náklady včetně závěrečných činností činí méně než 49 milionů dolarů. NASA stanovila limit nákladů na každou z misí vybraných v tomto kole programu SIMPLEx, které zahrnovalo sondu Janus, misi ESCAPADE na Mars a lunární misi Trailblazer, na 55 milionů dolarů.
Ačkoli memorandum NASA ponechalo otevřené dveře pro alternativní mise v budoucnu, neexistuje žádný formální mechanismus, který by pravidelně přezkoumával možnosti jejich využití, uvedl Scheeres. „Pravděpodobně bychom rádi něco znovu navrhli, kdybychom k tomu dostali příležitost,“ řekl. „Myslím, že nějaké pokyny od NASA by byly určitě užitečné, protože to je situace, která se nevyskytuje tak často.“
Účastníci zasedání SBAG vyjádřili zklamání nad tím, že osud sondy Janus je spojen s problémy jiné mise, Psyche, které jsou mimo její kontrolu. Jeden z představitelů agentury však na setkání uvedl, že to je jedno z rizik, která jsou vlastní celému programu SIMPLEx.
„Smyslem projektu SIMPLEx bylo umožnit provádění těchto vysoce rizikových misí s malými družicemi a součástí rizika je právě to, co se nám stalo,“ řekl Tom Statler, programový vědec z oddělení planetární vědy NASA. Jak se z toho zotavit, ať už konkrétně u mise Janus, nebo u dalších misí s malými družicemi, u nichž se vyskytnou problémy se starty, je otevřenou otázkou. „Bude užitečné, když se o tom povede širší diskuse jako součást mnoha zkušeností získaných ze SIMPLEx.“
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: blogs.nasa.gov,