Kosmická loď od NASA v nejbližší době nekontrolovaně dopadne na Zemi

NASA
Vesmírná družice / Autor: François / Zdroj: Pixabay

Posledních pár dní je pro nadšence do vesmírných technologií docela hektických. Koneckonců, SpaceX plánuje vypustit jednu ze svých největších raket vůbec. Nicméně, vesmír není jen o technologiích, které Zemi opouští, ale i o těch, které se vrací zpět domů. To je případ staré družice od NASA, která se v nejbližších dnech nekontrolovaně zřítí na Zemi.

Dotyčná družice se jmenuje RHESSI a v dobách své slávy se používala ke studii Slunce. V provozu byla v letech 2002 až 2012, ale stejně jako ostatní technologie, tak i tato družice jednou musela přestat fungovat, což se nyní stalo. Informace od americké armády nám prozradily, že se družice vrátí zpět na Zemi ve středu kolem 21:30 EDT plus mínus 16 hodin.

Pokud se pádu družice bojíte s tím, že by vás součástky mohly trefit, tak vás uklidním. Nemusíte se bát, i přestože má RHESSI hmotnost 270 kg. Většina hmoty se z družice odlomí a změní v atmosféře v popel. Každopádně NASA odhaduje, že i tak některé díly pád přežijí. Nebezpečí toho, že vás jeden z dílů zasáhne je podle americké vesmírné agentury 1 ku 2467.

Družice RHESSI byla vypuštěna na oběžnou dráhu Země prostřednictvím rakety Pegasus XL v únoru 2002. Cílem mise bylo prozkoumat sluneční erupce pomocí vědeckého přístroje. Podle NASA zaznamenala RHESSI více než 100 000 událostí, což je opravdu hodně. Umožnila vědcům studovat různé energetické částice ve slunečních erupcích. Družice a její mise byla úspěšná a pomohla vědcům k určení mnoha různých věcí, jako je pohyb částic na Slunci.

Přestože jde o výjimečnou událost, která si zaslouží naší pozornost, tak to pořád není působivé tak moc, jako dopad čínské rakety Long March 5B, která vážila 23 tun. Vesmírný prostor začíná být čím dále víc přetíženější s tím, že se v něm pohybuje několik milionů malých objektů, které mohou různé sondy a rakety poškozovat. Je tedy otázkou, jak si v budoucnu s tímto vesmírné agentury poradí. Prozatím je vše ještě v pořádku.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *