Elon Musk má problém. Čína buduje silnou konkurenci pro jeho Starlink
Elon Musk prodává satelitní internet na Ukrajinu a do Afriky. Mohl by to v případě vojenského konfliktu udělat i pro Tchaj-wan? To by mohla být první věc, která Elona postaví proti jeho pekingským zájmům.
Elon Musk se 31. května v Pekingu setkal s čínským vicepremiérem Dīng Xuēxiángem. Hned následující den udělilo americké ministerstvo obrany zakladateli a generálnímu řediteli společnosti Tesla zakázku na vysokorychlostní internet na Ukrajině prostřednictvím satelitní sítě Starlink společnosti SpaceX.
Zatímco ukrajinští vojáci bojovali, aby odrazili invazi Rusů, nejbohatší člověk světa se možná zároveň snažil ochránit 22 % příjmů společnosti Tesla plynoucích z prodeje v Číně v roce 2022 a zároveň vysvětloval šestému nejvýše postavenému představiteli Komunistické strany Číny, proč by technologie sesterské společnosti Starlink, mohla být použita i v případné válce proti Pekingu.
Jako přímou výzvu Muskovým internetovým službám Starlink pro civilní i vojenskou komunikaci Čína, která se na Tchaj-wan dívá podobně jako Rusko na Ukrajinu, tedy jako na území, které je třeba znovu získat, vyvíjí vlastní „Guowang“ ( guówǎng neboli „národní síť“), konstelaci satelitů na nízké oběžné dráze Země schopnou poskytovat širokopásmový internet.
„Na Ukrajině Starlink prokázal svůj význam a užitečnost v situaci aktivního konfliktu,“ uvedl pro The China Project Ian Christensen, ředitel organizace Secure World Foundation, která sleduje vesmírné závody. „Čína si toho všimla a dala trochu větší impuls ke snaze o skutečný rozvoj konstelace Guowang.“
Na čí straně bude Musk?
Zatímco obklíčená ukrajinská armáda udržuje komunikaci pomocí internetu Starlink, placeného ze soukromých darů a zahraniční pomoci USA, než se Pentagon ujal úhrady měsíčního účtu ve výši 20 milionů dolarů, tak samosprávný ostrov Tchaj-wan zvažuje vývoj vlastní satelitní internetové sítě. Pro jeho malý, ale ambiciózní vesmírný program by to znamenalo velký přínos. Mezitím v březnu američtí zákonodárci diskutovali o pomoci při zavádění Starlinku na Tchaj-wan.
Tchaj-wan čelí nárůstu čínských kybernetických útoků. Satelitní internet poskytuje lepší pokrytí, vyšší rychlost a větší bezpečnost ve srovnání s podmořskými kabely a pozemními přenosovými věžemi, které jsou náchylné k útokům.
Pokud by Čína napadla Tchaj-wan, společnost Tesla by mohla být z Číny vyhoštěna. Musk by pak mohl ztrátu příjmů kompenzovat dalším kontraktem s Pentagonem, který by pro Tchaj-wan udělal to, co Starlink udělal pro Ukrajinu.
Čínští vědci v květnu zveřejnili článek, v němž navrhují, aby Lidová osvobozenecká armáda vyvinula strategii, jak čelit Starlinku, a dokonce ho zničit.
Pokud by se tedy Čína pokusila o invazi na Tchaj-wan, mohl by Muskův Starlink skutečně poskytnout obranným silám amerického spojence vysokorychlostní satelitní internet?
„Ano, pokud ho (Muska) to bude stát více,“ řekl The China Project Dan Harris, americký právník s desítkami let praxe v Číně. „To je problém naší doby. Máte tu nadnárodní společnosti, které se navenek chovají tak, jako by chtěly, aby svět věřil, že jsou etickými aktéry, ale ve skutečnosti mají většinou za úkol a vnímají svou roli jako hledání zisku, kdekoli to jde.“
Mluvčí společnosti Starlink na žádost o komentář nereagoval.
Pokud by krize kolem Tchaj-wanu vyústila v konflikt mezi dvěma zeměmi, které mají na oběžné dráze tisíce komunikačních satelitů, existují určité důkazy, že by tyto sítě mohly být použity k vzájemnému potírání, uvedl Kevin Pollpeter, vedoucí výzkumný pracovník neziskové organizace CNA zabývající se výzkumem národní bezpečnosti.
„Objevily se stížnosti, že by Starlink mohl rušit jiné komunikační satelity,“ řekl. „Předpokládám, že by mohl existovat způsob, jak umístit Guowang na takovou oběžnou dráhu, aby mohl rušit signál přicházející ze satelitů Starlink.“
V širším měřítku by však konstelace jako Guowang a Starlink díky obrovskému počtu satelitů výrazně zvýšily odolnost komunikačních schopností armád.
„To přináší nové komplikace v tom, jak vlastně chcete těmto systémům čelit, protože dříve jsme měli jen několik satelitů, a pak jste mohli tuto schopnost v podstatě vyřadit,“ řekl Pollpeter. „Teď už to tak snadné není.“
Nová fronta v americko-čínském soupeření
Čínskou odpověď na Starlink, Guowang, spravuje společnost China Satellite Network Group Co., Ltd., zkráceně SatNet.
Společnost SatNet vznikla v dubnu 2021 jako státní podnik, rok poté, co mocná čínská Národní komise pro rozvoj a reformy zařadila satelitní internet na seznam důležité informační infrastruktury, a měsíc poté, co čínský 14. pětiletý plán znovu zdůraznil potřebu vysokorychlostní, všudypřítomné informační infrastruktury, která podporuje „integraci vesmíru a Země“.
Čínská snaha umístit na nízkou oběžnou dráhu Země téměř 13 000 družic Guowang má důsledky daleko za hranicemi Tchajwanského průlivu a vytváří novou frontu v americko-čínském boji o globální vliv. Čína doufá, že vypustí více než trojnásobek počtu družic, které v současnosti provozuje Starlink (3 700). Společnost SpaceX uvedla, že nakonec plánuje mít v síti Starlink 42 000 satelitů, z nichž všechny jsou v současnosti vypouštěny z USA.
Čínské investice do společnosti Guowang zahrnují vývoj dvou nových odpalovacích zařízení, která pomohou posílat její satelity na oběžnou dráhu. Jedno z těchto míst, které se nachází na ostrově Hainan u pobřeží jižní Číny, je součástí širšího komerčního vesmírného centra, které bude poskytovat služby pro soukromou výrobu satelitů, vypouštění raket a další komerční vesmírné společnosti.
Pracoviště na Hainanu – společný podnik společnosti SatNet a dvou dalších významných státních podniků, vesmírného dodavatele CASC a leteckého vojenského dodavatele CASIC – plánuje vypustit svou první družici počátkem roku 2024, což by mohlo být první vyslání projektu Guowang.
Aspekt „pay-to-play“ nových startovacích míst je zásadní, protože čínský národní vesmírný program a jeho řada raket Dlouhý pochod mohou vynést pouze malý zlomek z tisíců družic, které mají každý rok dosáhnout oběžné dráhy Země. V případě zbytku se Čína bude spoléhat na soukromé firmy, které v poslední době absorbovaly stovky milionů dolarů investic.
„Stát vyrábí spoustu raket, ale téměř všechny tyto rakety jsou určeny pro národní mise,“ řekl Blaine Curcio, hlavní analytik společnosti Euroconsult pro čínský vesmírný sektor, v rozhovoru pro The China Project. „V čínském sektoru nosných raket je tento přirozený nedostatek nabídky, který byl historicky pozorován, a myslím, že to přitahuje peníze.“
Podle Curcia společnosti spěchají, aby zaplnily tuto mezeru, ale ještě chvíli potrvá, než budou vypouštět tisíce družic.
Pronásledování společnosti SpaceX
Pouze několik čínských komerčních společností úspěšně uvedlo do provozu družice. Naposledy společnost CAS Space, kterou při jejím zahájení v roce 2018 částečně podpořila Čínská akademie věd, vynesla na oběžnou dráhu 26 družic, což znamenalo její druhý start a rekord v počtu družic zahrnutých do jediného startu.
Soukromé čínské společnosti Space Pioneer, iSpace a Galactic Energy rovněž úspěšně vynesly satelity na oběžnou dráhu. Orienspace plánuje svůj první start do konce roku 2023.
Ačkoli čínský sektor komerčních startů vykazuje pokrok, má před sebou ještě dlouhou cestu, než dožene SpaceX, pokud jde o raketovou technologii a frekvenci startů.
„SpaceX je ve své vlastní lize,“ řekl Curcio. „Žádná čínská komerční, nebo dokonce státní společnost se s ní nemůže srovnávat, pokud jde o frekvenci startů. Je to docela pozoruhodné, a to říkám jako dlouholetý skeptik této společnosti a Elona Muska.“
Za jak dlouho by Čína mohla být schopna vytvořit společnost srovnatelnou se SpaceX?
„To bude trvat možná sedm až deset let,“ řekl Curcio.
Elon Musk a Starlink vs. Čína v Africe
V lednu 2023 společnost SpaceX oznámila, že Starlink je dostupný v Nigérii, což znamená jeho první dostupnost v Africe, což mnozí vítají jako přínos pro rozvojové země. Od té doby se Starlink rozšířil do Rwandy a Mosambiku a plánuje se dále šířit po celém kontinentu. Stále je však dražší než stávající alternativy. Od března 2023 stojí individuální předplatné Starlinku v Nigérii 599 dolarů za instalaci a měsíční poplatek 43 dolarů. Běžný poskytovatel internetu FiberOne si účtuje 68 dolarů za instalaci a 87 dolarů měsíčně za vysokorychlostní přístup a méně za základní přístup. Venkovští zákazníci, kteří nemají přístup ke službě FiberOne, by měli ze služby Starlink prospěch, ale je méně pravděpodobné, že by za ni byli schopni zaplatit.
Rozšířený internet je pro rozvojové země převratný a přístup prostřednictvím satelitů Guowang by doplnil zahraniční investice Číny do infrastrukturních projektů v rámci pekingské iniciativy.
„Čína se zjevně snaží označit za globálního lídra a nabízí soubor služeb, schopností a partnerství, které prospívají její vizi,“ řekl Christensen. „Přidání satelitního internetu do tohoto souboru zapadá.“
Pokud budou společnosti Guowang a SpaceX/Starlink soutěžit o zakázky v rozvojových ekonomikách, mohlo by to snížit cenu přístupu k internetu pro ty, kteří z toho budou mít největší prospěch.
„USA a Čína nyní bojují o srdce a mysl celého světa,“ řekl Harris. „To se bude týkat i těchto satelitů.“
I když má čínský program Guowang globální dopady, existuje také spousta domácích důvodů, proč chce tento program realizovat.
„Mají rozsáhlé venkovské oblasti a obyvatelstvo s nedostatečnou obsluhou, pro které je poskytování připojení důležitou motivací,“ řekl Christiansen. „Je to součást celkového obrazu, ale často se o tom tolik nemluví, protože geopolitické záležitosti jsou zajímavější.“
Autor: Lukáš Drahozal