NASA vydala důležité upozornění. K Zemi se blíží velký asteroid

NASA
Autor: Placidplace / Zdroj: Pixabay

Téma asteroidů padajících na Zemi a způsobujících značné škody je dobře známé. V posledních dvou desetiletích jsou mezi vědeckofantastickými tahouny v kurzu. A měly určitou přitažlivost, protože lidé běžně přemýšlejí, zda by se totéž mohlo stát i ve skutečném životě. No, šance sice nejsou tak velké, ale přesto existují. Koneckonců o vesmíru toho zatím moc nevíme. V posledních dnech se velký asteroid stal středem mnoha kontroverzí a obav.

Vesmírné agentury po celém světě, včetně NASA, jsou v pohotovosti, protože kolem Země má dnes proletět gigantický 89 metrů široký asteroid. NASA varovala, že tento vesmírný kámen s názvem Asteroid 2023 CJ1 se dnes přiblíží k Zemi. Ale nebojte se (zatím) nejbližší znamená vzdálenost 4,8 milionu kilometrů. To je hodně, že? No, víceméně ano. Podle zprávy je to v rámci astronomických vzdáleností poměrně malé číslo.

NASA neustále sleduje asteroidy

Pokud si uvědomíme, jak velký je asteroid, vzdálenost se ještě zmenší. K Zemi se řítí úctyhodnou rychlostí 25755 km/h. To je v podstatě dvojnásobek rychlosti hypersonické balistické střely. Agentury prozatím uvádějí, že není důvod k obavám. Přesto však budou asteroid v příštích hodinách pozorovat při jeho průletu kolem Země.

NASA je dobře známá studiem asteroidů a dalších nebeských těles. Disponuje novým systémem pro sledování dopadů. Používá algoritmus s názvem Sentry-II. Ten pracuje na výpočtu rizika dopadu blízko zemních objektů. Pomocí tohoto systému může agentura sledovat dráhu asteroidu. Prostřednictvím infračervených dat může dokonce předpovídat dráhu těchto těles do budoucna. K dnešnímu dni bylo objeveno téměř 28 000 blízko zemních asteroidů. Žádný z nich zatím nepředstavuje pro Zemi reálnou hrozbu. Možné hrozby v budoucnu však nemůžeme zavrhnout. Proto vesmírné agentury již nyní testují formy, jak tyto asteroidy v případě potřeby změnit směr, nebo je dokonce zničit.

Již v roce 2022 vyslala NASA svou vesmírnou sondu Dart, jejímž cílem bylo 26. září 2022 asteroid odchýlit. Tato operace byla prvním testem schopnosti společnosti oddálit nebeská tělesa od srážky se Zemí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: tech.hindustantimes.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
9 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *