NASA odhalila plány na vesmírné letadlo, které doletí až k Saturnu
NASA odhalila podrobnosti o vesmírném letadle, které by jednoho dne mohlo přelétat nad Saturnovým měsícem Titanem. Letadlo nazvané TitanAir by se mělo vznášet po obloze ledového světa a poté přistát na jeho jezerech.
Koncept TitanAiru byl začátkem tohoto měsíce vybrán agenturou NASA jako součást experimentální vesmírné technologie ke studiu. Nyní budou moci výzkumníci rozvíjet myšlenky a další možnosti s využitím grantových prostředků NASA.
Quinn Morley ze společnosti Planet Enterprises v Gig Harboru ve státě Washington byl prvním, kdo si tento koncept představil. Jeho cílem by bylo zkoumat chemii největšího Saturnova měsíce, kterým je Titan.
Tento ledový svět má povrch zcela zakrytý mlhavou zlatavou atmosférou. Quinn Morley vysvětluje, že „Cílem tohoto konceptu Titan Flyer je „nasávat“ kondenzát metanu a organický materiál prostřednictvím propustné části pláště náběžné hrany křídla. „Kapilární prvky na vnitřní straně křídla budou tento nasátý materiál shromažďovat a spojovat do souvislého proudu tekutiny, který pak může být veden k vědeckým přístrojům uvnitř flyeru.
„Aby bylo možné přerušovaně létat v malých výškách, bude flyer přistávat na mořích Titanu jako létající člun. Problém je, že vodu na Titanu nenajdeme. Všechna jezera a moře jsou na něm tvořena metanem.
Společnost NASA uvedla, že létání na Titanu bude „relativně snadné“ díky jeho nízké gravitaci a husté atmosféře. Létající přístroj by plynule přecházel mezi vznášením se v atmosféře Titanu a plavbou po jeho jezerech, „podobně jako hydroplán na Zemi“, dodala vesmírná agentura.
Nenechte si ujít:
Program NIAC
Program NIAC (Nasa Innovative Advanced Concepts) podporuje inovace financováním studií v rané fázi, které hodnotí technologie, jež by mohly podpořit budoucí mise. Nejnovější kolo udělování cen poskytne granty ve výši 175 000 dolarů 14 vizionářům z devíti amerických států.
Správce NASA Bill Nelson řekl: „NASA se odvažuje učinit nemožné možným. Toho lze dosáhnout jen díky inovátorům, myslitelům a realizátorům, kteří nám pomáhají představit a připravit budoucnost výzkumu vesmíru. „Program NIAC pomáhá poskytnout těmto pokrokově smýšlejícím vědcům a inženýrům nástroje a podporu, které potřebují k podnícení technologií, jež umožní budoucí mise NASA.“
Projekt TitanAir, popisovaný jako „nízkonákladová mise létajícího člunu“, by se zaměřil na atmosférické a jezerní vědy. NASA tvrdí, že by se mohl zaměřit na konkrétní důležité otázky, na které se dosud nezaměřila žádná v současnosti financovaná nebo plánovaná mise na Titan. Titan je druhým největším měsícem naší sluneční soustavy. Větší je pouze Jupiterův měsíc Ganymedes, a to o pouhá dvě procenta.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: thesun.co.uk
Tak hoši bacha, aby to nedopadlo jako s kovidem!