Nehledě na válku na Ukrajině, vynesl modul SpaceX na oběžnou dráhu ruskou kosmonautku. Neshody nesmí ovlivnit zkoumání vesmíru

SpaceX
Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

Anna Kikina, která spolupracuje s ruskou vesmírnou agenturou Roscosmos, přiletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici spolu s astronauty z NASA, protože si vědci slíbili, že kvůli důležitému výzkumu vesmíru odloží své neshody.

Vesmírná kapsle společnosti SpaceX úspěšně vysadila na Mezinárodní vesmírné stanici čtyři astronauty, včetně ruské vědkyně, která se svezla navzdory napětí kvůli invazi Vladimira Putina na Ukrajinu.

Anna Kikina dorazila spolu se dvěma astronauty z NASA a jedním z Japonska, přičemž vesmírní badatelé odhlédli od jaderného napětí, které stále roste a přivítali se objetím a potřesením rukou.

Bylo to poprvé po dvaceti letech, kdy byl z Kennedyho vesmírného střediska NASA vypuštěn do vesmíru Rus, přičemž průzkum galaxie zůstává jednou z posledních oblastí americké spolupráce s Ruskou federací. Vesmírná loď Crew Dragon známá jako Endurance dorazila ve čtvrtek 6. října k ISS poté, co byla o den dříve vypuštěna z Floridy.


Nenechte si ujít:


Kikina, která spolupracuje s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos, se připojil k letu SpaceX Crew-5 po vzácném okamžiku spolupráce mezi Washingtonem a Moskvou. Znepřátelené země si slíbily, že si budou i nadále vzájemně létat na ISS, kde jsou vedle Kanady a Japonska umístěni astronauti z jedenácti evropských zemí.

Po příletu na impozantní vesmírnou stanici, která je dlouhá jako fotbalové hřiště v celé délce provedla posádka potřebné testy a vyzkoušela si stav beztíže. Nově příchozí se usmívali, když Anna Kikina přiznala, že pokračovat ve spolupráci mezi Ruskem a Amerikou nebylo vůbec snadné.

Promluvila rusky k překladateli v řídícím středisku mise, aby řekla: „Spousta lidí tvrdě pracuje na tom, aby náš společný pilotovaný kosmický výzkum nadále existoval, aby se dále rozvíjel.

„Jsme toho živým důkazem.“

Do historie se zapsala také astronautka NASA Nicole Aunapu Mannová, která cestovala v modulu SpaceX po boku svého ruského partnera a stala se tak první indiánskou ženou ve vesmíru. Během 150denního pobytu na vesmírné stanici bude posádka provádět více než 200 různých experimentů, včetně trojrozměrného „biologického tisku“ lidské tkáně.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *