Nejdřív Huawei, pak Xiaomi a nyní Vivo. Seznamte se s novým operačním systémem BlueOS

BlueOS
Zdroj: Svět Huawei

První z čínských společností, která představila vlastní operační systém, byl Huawei, který přišel se svým HarmonyOS. Od svého uvedení na trh dosáhl již mnoha úspěchů. V nedávné době čínského giganta následovalo Xiaomi, které přišlo se svým operačním systémem HyperOS. A Vivo zřejmě nechce zůstat pozadu, a tak přichází s novým operačním systémem BlueOS. Společnost ho představila na vývojářské konferenci Vivo Developer Conference 2023.

Vivo o novém systému uvádí, že vývoj BlueOS probíhá už od roku 2018 s tím, že byl navržen tak, aby anuloval některá z omezení systému Android. Je to dokonce první operační systém na světě, který přichází s programovacím jazykem Rust. Nový operační systém má tři hlavní funkce, kterými jsou chytrá interakce, plynulejší uživatelský zážitek a bezpečnost uživatelských dat. Nový OS podporuje velké modely a technologické interakce. Díky tomu dokáže porozumět různým vstupním metodám, a to včetně hlasu, textu, gesta a dokonce mozkových vln a reagovat na ně.

Operační systém podporuje protokol připojení BlueXlink, který je kompatibilní s průmyslovými standardními protokoly. To mu umožňuje volně a bezpečně přenášet data a přistupovat k nim v rámci více zařízení. Vivu se povedlo snížit využití paměti o 67 % a zvýšit efektivitu o 48 %. BlueOS dokonce podporuje mechanismus super coroutine, který zvyšuje rychlost odezvy o 18 %. Navíc může běžet na různých zařízeních, včetně těch, která mají pouhých 32 MB RAM. Taková velikost RAM je v dnešní době pro mnoho lidí nepředstavitelná. Systém je díky tomu schopný běžet na širokém spektru různých zařízení, jako jsou chytré domácí spotřebiče až po nositelná zařízení.

BlueOS zatím na telefonech nebude

Bohužel prozatím platí to, že BlueOS ještě není v plánu instalovat na smartphony, a Android si tak může prozatím ještě vydechnout. První generace HarmonyOS od Huawei byla rovněž jen pro nositelná zařízení, ale to se s další generací změnilo.

Prvním zařízením s novým operačním systémem budou hodinky Vivo Watch 3. Jejich představení očekáváme 13. listopadu společně s řadou Vivo X100.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, ithome.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *