Německý Volkswagen hledá pomoc u Huawei. Díky vyspělé čínské technologii se pokusí zvýšit prodeje svých vozidel

Huawei Volkswagen
Zdroj fotografie: Volkswagen

Slavná německá automobilka Volkswagen jedná se společností Huawei o používání jejího softwaru v automobilech v domovské Číně. Pokud bude dohoda uzavřena, bude to pro Huawei významný impuls k rozšíření jeho působení v oblasti automobilů.

Internetový portál FT uvádí, že Volkswagen a Huawei se průběžně účastní schůzek, aby se dohodly na využití technologií Huawei pro automobily. Automobilka se totiž potýká s problémy se svou odnoží pro vývoj softwaru pro nové vozy. To vedlo k masivnímu propouštění všech vedoucích pracovníků celé softwarové divize.

Volkswagen je jedním z největších prodejců automobilů v Číně. Trh s elektromobily je však pro společnost poměrně náročný a Tesla a BYD jsou v konkurenci daleko vpředu. Proto firma nyní míří k největšímu hráči v oblasti automobilových systémů, společnosti Huawei.

Tu Le, zakladatel pekingské poradenské společnosti Sino Auto Insights, uvedl, že snaha zahraničních výrobců automobilů „uvést na čínské silnice něco konkurenceschopného“ nakonec vytvořila příležitost pro Huawei.


„Společnost Huawei byla schopna spolupracovat pouze s místními čínskými značkami, z nichž mnohé měly nižší prodeje, ale pokud se jí podaří uzavřít partnerství s významnou zahraniční automobilkou, legitimizuje to její technologie a značku,“ řekl.


Společnost Huawei se k potenciálnímu partnerství s Volkswagenem v oblasti automobilového softwaru zatím nevyjádřila.

Huawei a Volkswagen

V červenci 2018 podepsaly společnosti Huawei a Audi koncernu Volkswagen v Berlíně memorandum o porozumění o strategické spolupráci, jehož cílem je společný vývoj inteligentních síťových vozidel. Ve spolupráci v oblasti autonomního řízení se komplexní strategická spolupráce mezi společnostmi Audi a Huawei posunula také o krok dále.

Již v říjnu 2021 se objevila zpráva, že společnost Huawei plánuje vytvořit společný podnik s globálním automobilovým gigantem Volkswagen Group, který bude vyvíjet technologii autonomního řízení. Jednou z možností, jak o spolupráci jednat, je, že skupina Volkswagen Group vloží kapitál a stane se kontrolní stranou společného podniku. Huawei poskytuje především technické IP (tj. práva duševního vlastnictví).

Mezi tato technická duševní vlastnictví poskytovaná společností Huawei patří nejen softwarové technologie, jako je autonomní řízení, ale také duševní vlastnictví čipů Huawei.

Pokud jde o společný podnik společností Huawei a Volkswagen, jehož cílem je založení společnosti pro autonomní řízení, Feng Sihan, generální ředitel společnosti Volkswagen China, uvedl, že obě strany skutečně jednají, ale v této fázi nejsou žádné potvrzené zprávy, „včetně založení společného podniku mezi oběma stranami“.

VW provádí reorganizaci svého rozvětveného podniku, aby uvolnil peníze na vývoj baterií a softwarových schopností. V prosinci loňského roku společnost uvedla, že v příštích pěti letech investuje 89 miliard eur v současnosti asi 675,51 miliardy jüanů do budoucích technologií, jako jsou elektromobily a digitalizace, aby zlepšila konkurenceschopnost společnosti.

V říjnu loňského roku bylo oznámeno, že skupina Volkswagen plánuje investovat a založit v Číně společný podnik na výrobu softwaru, jehož investice by přesáhla 1 miliardu eur.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ft.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *