Ujede 1000 km a je nabité za 1 minutu. Čínská automobilka láká na auto budoucnosti

Čínská automobilka
Hongqi E001 / Zdroj: Hongqi

Když vám řeknu jméno Hongqi. Tak vás zřejmě nic nenapadne, případně si budete pravděpodobně myslet, že se jedná o nějakého výrobce čínské spotřební elektroniky. Ve skutečnosti se jedná o čínskou značku, respektive luxusní značku, která je známá svými luxusními vozy.

Posledních několik dekád se tato společnost veze na jisté vlně elektrifikace a díky tomu nám odhalila dva nové klíčové modely. Jedná se o elektromobily, které nesou název Hongqi E001 a Hongqi E202. Není žádným tajemstvím, že tato čínská automobilka s těmito vozy míří převážně na evropský trh. Tady se chce usadit, a získat silnou počáteční klientelu.

Čínská automobilka
Hongqi E001 / Zdroj: Hongqi

Proto není žádná náhoda, že nedávno konaný Šanghajský automobilový veletrh umožnil značce ukázat, co je schopna evropským zákazníkům nabídnout. Hlavním tahákem této značky je extra rychlé nabíjení, kdy uvádí, že váš vůz bude připraven za 1 minutu dobíjení. Další zajímavá věc na kterou automobilka láká je dojezd 1000 km, které je navíc auto schopno samo odjet v autonomním režimu.

Čínská automobilka
Hongqi E001 / Zdroj: Hongqi


Automobilka Hongqi představila nové elektromobily, které si vás získají

Už z prvních obrázků si můžete všimnou, že model Hongqi E202 je skutečně velké SUV. Oproti tomu jeho sourozenec Hongqi E001 je klasický menší sedan. První zmíněný, tedy velké SUV má unikátní baterii Qilin, kterou vyvinula společnost CATL. Díky této revoluční baterii je auto schopno ujet až 1000 km na jedno jediné nabití. Další podrobné specifikace si automobilka prozatím drží bohužel v tajnosti.

Čínská automobilka
Hongqi E202/ Zdroj: Hongqi

Model Hongqi E001 je trošku odlišný od svého většího sourozence. Sedan je založen na inovativní platformě FMEs a je vybaven speciální nápravou, která dokáže otáčet kola až o 90 stupňů. To zásadně zlepší manévrování s vozidlem. Dojezd tohoto menšího vozidla se odhaduje kolem 850 až 900 km.

Jestli už nyní teďko lapáte po dechu a zajímává vás cena auta, tak vás nyní musíme zklamat. Čínská automobilka cenu svých nových elektromobilů ještě nezveřejnila, ale odborníci z tohoto odvětví odhadují, že bude více než konkurence schopná. Vzhledem k tomu, že automobilka míří do Evropy, tak se bude snažit své nové zájemce na zajímavou cenu. V oblasti evropského trhu má už automobilka také jasno. Její hlavní prioritou budou prozatím trhy například Německa, Norska, Francie, Nizozemská a Švédska.  

Hongqi E202/ Zdroj: Hongqi

Odhalené modely jsou ve fázi konceptu, ale očekává se, že finální verze budou vypadat prakticky totožně. A jejich design se už výrazněji měnit nebude. Model E202 půjde na čínském trhu do prodeje začátkem roku 2024. Oproti tomu menší model E001 se své premiéry u čínských obchodníků dočká už za půl roku. Konkrétně se na trh dostane v listopadu tohoto roku.  

Maximální dojezd 850 až 900 km, který slibuje sedan Hongqi E001, je v současnosti založen na čínském energetickém cyklu CLTC. Ten je mnohdy zbytečně optimistický, proto se dá předpokládat, že reálný dojezd bude kolem 600 až 650 km, který se bude dát dobít během jedné minuty. Jak tohle nabíjení funguje? Jednoduše, dojde totiž k expresní výměně celé baterie. Jedná se jednoduchou výměnu baterií, kterou značku používá i u jiných svých modelů.

Hongqi E202/ Zdroj: Hongqi

Jedná se o velmi jednoduchý systém, která umožní řidiči na určené stanici během pár vteřin vyměnit vybitou baterii za plně nabitou a následně pokračovat v cestě. Zastávka nebude trvat déle než současné klasické tankování paliva. Čínská automobilka v tomto systému vidí budoucnost.

Budoucnost je zajímavá. Dojezd 1 000 km a doba dobíjení 1 minuta

Větší model, tedy Hongqi E202 je vybaven 800voltovou architekturou. To v současnosti najdeme pouze u pár aut. Nabízí to například Porsche Taycan nebo Kia EV6. Pokud se tedy rozhodnete pro klasické nabíjení, a ne pro celou výměnu baterie, tak budete mít značnou výhodu. Díky této architektuře budete schopni dobít energii přibližně na 300 km za pouhých 5 minut. Přesné číslo ještě dát nemůžeme, protože automobilka ještě nezveřejnila maximální nabíjecí výkon.

Pokud si potrpíte na opravdové technologické novinky, tak vás potěší, že model E202 nabízí pokročilou funkci autonomního řízení. To konkrétně zajišťuje systém LiDARu, který je instalován na střeše vozidla. Díky této technologii vůz už dosahuje úrovně autonomie 3, což znamená, že zvládne většinu aspektů jízdy zcela sám bez zásahu řidiče. Stále však vyžaduje přítomnost lidské posádky, která v případě krizových situacích převezme řízení.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: frandroid.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *