Ujede 1000 km a je nabité za 1 minutu. Čínská automobilka láká na auto budoucnosti
Když vám řeknu jméno Hongqi. Tak vás zřejmě nic nenapadne, případně si budete pravděpodobně myslet, že se jedná o nějakého výrobce čínské spotřební elektroniky. Ve skutečnosti se jedná o čínskou značku, respektive luxusní značku, která je známá svými luxusními vozy.
Posledních několik dekád se tato společnost veze na jisté vlně elektrifikace a díky tomu nám odhalila dva nové klíčové modely. Jedná se o elektromobily, které nesou název Hongqi E001 a Hongqi E202. Není žádným tajemstvím, že tato čínská automobilka s těmito vozy míří převážně na evropský trh. Tady se chce usadit, a získat silnou počáteční klientelu.
Proto není žádná náhoda, že nedávno konaný Šanghajský automobilový veletrh umožnil značce ukázat, co je schopna evropským zákazníkům nabídnout. Hlavním tahákem této značky je extra rychlé nabíjení, kdy uvádí, že váš vůz bude připraven za 1 minutu dobíjení. Další zajímavá věc na kterou automobilka láká je dojezd 1000 km, které je navíc auto schopno samo odjet v autonomním režimu.
Automobilka Hongqi představila nové elektromobily, které si vás získají
Už z prvních obrázků si můžete všimnou, že model Hongqi E202 je skutečně velké SUV. Oproti tomu jeho sourozenec Hongqi E001 je klasický menší sedan. První zmíněný, tedy velké SUV má unikátní baterii Qilin, kterou vyvinula společnost CATL. Díky této revoluční baterii je auto schopno ujet až 1000 km na jedno jediné nabití. Další podrobné specifikace si automobilka prozatím drží bohužel v tajnosti.
Model Hongqi E001 je trošku odlišný od svého většího sourozence. Sedan je založen na inovativní platformě FMEs a je vybaven speciální nápravou, která dokáže otáčet kola až o 90 stupňů. To zásadně zlepší manévrování s vozidlem. Dojezd tohoto menšího vozidla se odhaduje kolem 850 až 900 km.
Jestli už nyní teďko lapáte po dechu a zajímává vás cena auta, tak vás nyní musíme zklamat. Čínská automobilka cenu svých nových elektromobilů ještě nezveřejnila, ale odborníci z tohoto odvětví odhadují, že bude více než konkurence schopná. Vzhledem k tomu, že automobilka míří do Evropy, tak se bude snažit své nové zájemce na zajímavou cenu. V oblasti evropského trhu má už automobilka také jasno. Její hlavní prioritou budou prozatím trhy například Německa, Norska, Francie, Nizozemská a Švédska.
Odhalené modely jsou ve fázi konceptu, ale očekává se, že finální verze budou vypadat prakticky totožně. A jejich design se už výrazněji měnit nebude. Model E202 půjde na čínském trhu do prodeje začátkem roku 2024. Oproti tomu menší model E001 se své premiéry u čínských obchodníků dočká už za půl roku. Konkrétně se na trh dostane v listopadu tohoto roku.
Maximální dojezd 850 až 900 km, který slibuje sedan Hongqi E001, je v současnosti založen na čínském energetickém cyklu CLTC. Ten je mnohdy zbytečně optimistický, proto se dá předpokládat, že reálný dojezd bude kolem 600 až 650 km, který se bude dát dobít během jedné minuty. Jak tohle nabíjení funguje? Jednoduše, dojde totiž k expresní výměně celé baterie. Jedná se jednoduchou výměnu baterií, kterou značku používá i u jiných svých modelů.
Jedná se o velmi jednoduchý systém, která umožní řidiči na určené stanici během pár vteřin vyměnit vybitou baterii za plně nabitou a následně pokračovat v cestě. Zastávka nebude trvat déle než současné klasické tankování paliva. Čínská automobilka v tomto systému vidí budoucnost.
Budoucnost je zajímavá. Dojezd 1 000 km a doba dobíjení 1 minuta
Větší model, tedy Hongqi E202 je vybaven 800voltovou architekturou. To v současnosti najdeme pouze u pár aut. Nabízí to například Porsche Taycan nebo Kia EV6. Pokud se tedy rozhodnete pro klasické nabíjení, a ne pro celou výměnu baterie, tak budete mít značnou výhodu. Díky této architektuře budete schopni dobít energii přibližně na 300 km za pouhých 5 minut. Přesné číslo ještě dát nemůžeme, protože automobilka ještě nezveřejnila maximální nabíjecí výkon.
Pokud si potrpíte na opravdové technologické novinky, tak vás potěší, že model E202 nabízí pokročilou funkci autonomního řízení. To konkrétně zajišťuje systém LiDARu, který je instalován na střeše vozidla. Díky této technologii vůz už dosahuje úrovně autonomie 3, což znamená, že zvládne většinu aspektů jízdy zcela sám bez zásahu řidiče. Stále však vyžaduje přítomnost lidské posádky, která v případě krizových situacích převezme řízení.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: frandroid.com
Ach jo, zase klikbajt jako prase.
Abychom se v článku dozvěděli že 1000 km ks tak ve snu
A nabíjení za 1 minuty není nabíjení, ale výměna baterie. A i ta výměna nikdy netrvá do 1 minuty, ale cca do 5 minut. To samozřejmě není tolik, sítě tím spíš je ten klikbajtovy titulek naprosto zbytečný a hloupý.
O tom že ve výsledku nejde o žádnou revoluci ani snad nemá smysl psát. To by autor musel něco o elektromobilech vědět.
Jediná relevantní informace v článku je ta, že CATL opravdu má a začíná vyrábět nějaké vylepšené baterie, které jsou zase o kus dál než současné nejlepší na trhu.
A to je dobře!
Ale nejde o žádnou revoluci a už vůbec ne 1000 km dojezdu v autě.
To jsou prostě nesmysly na entou, které když někteří novináři napíšou tak tím elektromobilitě víc škodí než pomáhají.
Protože tím dávají zbytečně „náboje“ pro jejich odpůrce, kteří pak mají bohužel opravdu.
Ano až nějaké auto bude mít tu novou baterii od CATL tak bude mít větší dojezd, ale to se říká kdo ví jestli a kdy takové auto bude. Zatím jsou to jen koncepty které uvidíme jen možná za pár let.
Ale zrovna tak za pár let uvidíme zase lepší auta od jiných společností s delším dojezdem než dnes.
Takže žádná bombastická zpráva tohle rozhodně není jen obyčejný „klikbajt“
Autor, jež je blázen do nových technologií a jehož vášní a závislostí je informovat lidi, by mohl zauvažovat nad tím, zda mu stojí za to, propůjčit své jméno k neujubožejší formě klikbejtových článků.
Auto, které se nabije za 5 minut a ujede na to 250 km s cenou kolem 300 000 tady ještě dlouho na trhu nebude. Teprve pak se ale dají odložit do aechivu všechny ty hlasy o tom, jak budou lidi na sídlištích tahat prodlužovačky z balkónů a na cestu z Prahy do Žiliny si kvůli pauzám na nabíjení budou brát týden dovolené.