Netflix je v koncích? Miliony předplatitelů odchází, protože končí sdílení účtů

Netflix
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Ve společnosti Netflix se vše otřásá v základech. Je to pouze pár dní, kdy byla zveřejněna nová studie, která odhalila nečekané kroky uživatelů. Společnost Kantar Worldpanel, která za studií stojí totiž odhalila, že Netflix má v první čtvrtletí za sebou velký odliv fanoušků.

Studie se točí kolem Španělska a jeho trhu. Tady Netflix v prvním čtvrtletí ztratil téměř jeden milion předplatitelů a další přibývají. Zlom nastal poté, co se společnost Netflix rozhodla ukončit sdílení účtů. Tento krok měl výrazný dopad na finální počet předplatitelů v celém Španělsku. Samozřejmě s odlivem fanoušků se také bavíme o značném propadu v oblasti příjmů.

Streamovací gigant přišel ve Španělsku o milion předplatitelů

Celá změna strategie fungování společnosti přinesla Netflixu velké náklady, proto společnost doufala, že omezením sdílením účtů se jí peníze částečně vrátí. Opak je bohužel pravdou, a Netflix ztrácí jak předplatitele, tak i značný obnos peněz z příjmů. Netflix zavedl různá řešení, čímž se snažil tento problém vyřešit. Dokonce nabídl levnější předplatné s reklamou. Tyto levnější účty právě mířili na uživatele, které původně sdíleli své účty. I když odliv zákazníků je celkem značný, tak Netflix doufá, že se jistá část uživatelů ještě vrátí.

Španělský trh je pro Netflix důležitý. Netflix tam například zavedl měsíční poplatek 5,99 EUR pro ty uživatele, kteří sdílí své přihlašovací údaje se svými přáteli. Současně s tím společnost zavedla technická řešení, která odhalují sdílené účty a neplatí zmíněný poplatek. Tyto účty následně blokuje, a nutí si majitele předplatit zmíněných 5,99 EUR. Tento krok nebyl mezi komunitou uživatelů přijat kladně, a tak se značně zvedl odliv předplatitelů.

Dominic Sunnebo, ředitel spotřebitelské divize společnosti Kantar, uvedl, že příčinou tohoto poklesu počtu předplatitelů je nová politika společnosti týkající se sdílení účtů. Výzkumný institut odhalil, že dvě třetiny z jednoho milionu španělských uživatelů, kteří opustili Netflix, používaly cizí heslo. To mělo značný dopad na příjmy společnosti, protože tito uživatelé neplatili za své vlastní předplatné.

Streamovací společnost se pokusila uklidnit prohlášením, že tento pokles počtu předplatitelů je dočasný. A že se společnost zaměřuje na přeměnu těchto uživatelů na platící předplatitele. Společnost změnila svou strategii ze zaměření na zvyšování počtu uživatelů na zvyšování ziskovosti. I když to znamená ztrátu některých předplatitelů.

Abychom si čísla společnosti Kantar přiblížili, zrušení předplatného v prvním čtvrtletí roku 2023 je třikrát vyšší než v předchozím období. Při průzkumu desetina předplatitelů Netflixu ve Španělsku uvedla, že plánuje zrušit předplatné ve druhém čtvrtletí.

Otázka sdílení účtů nakonec poukazuje na přetrvávající napětí mezi ziskovostí a spokojeností uživatelů. Společnosti jako Netflix potřebují generovat příjmy, aby zůstaly životaschopné a zajistily spokojenost uživatelů. Nalezení správné rovnováhy mezi těmito prioritami je značnou výzvou. Ta se bude i nadále vyvíjet s tím, jak se streamovací služby stávají celosvětově stále populárnějšími.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com, 01net.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

23 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *