Nizozemští zákonodárci kritizují diktování podmínek k omezení vývozu čipových strojů ASML ze strany USA

USA
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Jednostranné uvalení nových vývozních předpisů ze strany Spojených států na stroje na výrobu čipů nizozemského technologického gigantu ASML Holding vyvolalo mezi nizozemskými zákonodárci bouřlivou debatu.

Ministryně obchodu Liesje Schreinemacherová čelila na parlamentním zasedání náročným otázkám, v nichž zazněly obavy ohledně přístupu USA k regulaci vývozu strojů Twinscan NXT1930Di a Twinscan NXT1980Di společnosti ASML do Číny.

Během rozpravy ministryně Schreinemacherová vyjádřila ochotu nizozemského kabinetu vyhovět novým americkým předpisům, ale zdůraznila potřebu ucelenější evropské strategie pro řešení této otázky. Nedávná americká pravidla dávají Washingtonu pravomoc omezit vývoz pokročilých litografických strojů ASML obsahujících jakékoli americké součásti, což je obecně považováno za součást americké strategie omezit technologický a vojenský pokrok Číny.

V reakci na nedávné oznámení americké vlády o kontrole vývozu vyspělých počítačových a polovodičových výrobních zařízení vyjádřila společnost ASML se sídlem v nizozemském Veldhovenu závazek k pečlivému posouzení.



Vzala na vědomí chystaná nařízení a očekává, že jejich uplatňování bude omezeno na vybraná zařízení na výrobu polovodičů v Číně. Generální ředitel Peter Wennink poznamenal, že nástroj Twinscan NXT1980Di, který je schopen vyrábět jak pokročilé, tak starší počítačové čipy, by mohl spadat pod vývozní omezení USA.

Společnost ASML ujistila zúčastněné strany, že tato opatření nebudou mít významný dopad na její finanční prognózy pro roky 2023, 2025 a 2030, jak bylo uvedeno během dne pro investory v listopadu 2022. Společnost uznala možné regionální dopady na prodej, zdůraznila však, že dodržuje všechny příslušné zákony, včetně právních předpisů o kontrole vývozu, a uvedla, že plánuje požádat americké úřady o další objasnění rozsahu působnosti těchto předpisů.

Čína, která tvoří významnou část prodejů společnosti ASML, zůstává pro společnost klíčovým trhem. Wennink vyjádřil důvěru v odolnost poptávky ze strany čínských výrobců čipů navzdory rostoucím problémům, které představují vývozní omezení uvalená jak americkou, tak nizozemskou vládou. Nizozemsko, které uznává bezpečnostní obavy USA, podpořilo potřebu vývozních omezení a zároveň zdůraznilo svrchované právo každého státu přijímat rozhodnutí týkající se vývozu.

Dodržování amerických pravidel společností ASML přichází po neustálém tlaku Spojených států na nizozemskou vládu od roku 2019, kdy naléhaly na omezení vývozu pokročilých strojů na výrobu čipů do Číny. V reakci na to nizozemská vláda na začátku letošního roku zavedla své licenční požadavky, které se zaměřují na o něco méně pokročilé stroje. Nově oznámená americká nařízení však vyvolala otázky ohledně rozsahu spolupráce a dohody mezi americkou a nizozemskou vládou při zavádění těchto omezení.

Vzhledem k tomu, že se situace stále vyvíjí, nizozemští zákonodárci se nadále zapojují do diskusí a zkoumají možnosti jednotné evropské reakce na výzvy, které přináší vyvíjející se prostředí mezinárodního obchodu a přenosu technologií.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, usnews.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *