Ukrajina dělá pokroky ve vývoji dronů s umělou inteligencí, které jí pomohou při obraně země

Ukrajina
Autor: Vilkasss / Zdroj: Pixabay

Na Ukrajině vyvíjí několik začínajících firem systémy umělé inteligence, které pomáhají řídit rozsáhlou flotilu bezpilotních letounů, čímž se válka dostává na dosud neprobádané území a bojovníci se předhánějí v získávání technologické výhody v boji.

Ukrajina doufá, že zavedení dronů s umělou inteligencí na frontové linii jí pomůže překonat rostoucí rušení signálu ze strany Rusů a také umožní bezpilotním letounům pracovat ve větších skupinách. Vývoj bezpilotních letounů s umělou inteligencí na Ukrajině se v zásadě dělí na vizuální systémy, které pomáhají identifikovat cíle a nalétávat na ně, mapování terénu pro navigaci a složitější programy umožňující bezpilotním letounům operovat ve vzájemně propojených „rojích“.

Jednou ze společností, která na tom pracuje, je Swarmer, která vyvíjí software propojující drony do sítě. Rozhodnutí mohou být v rámci skupiny prováděna okamžitě, přičemž člověk může pouze dát zelenou automatizovaným zásahům. „Když se snažíte rozšířit (s lidskými piloty), prostě to nefunguje,“ řekl agentuře Reuters generální ředitel společnosti Swarmer Serhiy Kupriienko v kyjevských kancelářích společnosti. „Pro hejno 10 nebo 20 dronů nebo robotů je prakticky nemožné, aby je řídili lidé.“

Společnost Swarmer je jednou z více než 200 technologických firem, které vznikly od roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi v plném rozsahu, a civilisté z IT prostředí vyvíjejí drony a další zařízení, která mají Ukrajině pomoci čelit mnohem většímu nepříteli. Kupriienko uvedl, že zatímco lidští piloti mají problémy s provozem více než pěti dronů, umělá inteligence jich bude schopna zpracovat stovky.

Systém nazvaný Styx řídí síť průzkumných a úderných dronů, velkých i malých, ve vzduchu i na zemi. Každý dron by byl schopen plánovat své vlastní kroky a předvídat chování ostatních v roji, řekl. Kromě rozšíření operací by podle Kuprienka automatizace pomohla chránit piloty dronů, kteří operují v blízkosti frontové linie a jsou prioritním cílem nepřátelské palby.

Dodal, že technologie Swarmer je stále ve fázi vývoje a na bojišti byla vyzkoušena pouze experimentálně. Samuel Bendett, adjunct senior fellow v Centru pro novou americkou bezpečnost, uvedl, že systémy řízení dronů s umělou inteligencí budou pravděpodobně potřebovat člověka ve smyčce, aby se zabránilo chybám systému při výběru cíle.

Existují široké obavy ohledně etiky zbraní, které vylučují lidský úsudek. Výzkumný dokument Evropského parlamentu z roku 2020 varoval, že takové systémy by se mohly dopustit porušení mezinárodního humanitárního práva a snížit práh pro zahájení války.

Umělá inteligence se již používá při některých ukrajinských dálkových úderech bezpilotních letounů, jejichž cílem jsou vojenská zařízení a ropné rafinerie stovky kilometrů uvnitř Ruska. Jeden ukrajinský představitel, který hovořil anonymně, agentuře Reuters řekl, že těchto útoků se někdy účastní roj asi 20 dronů. Hlavní drony letí k cíli, ale úkolem ostatních je vyřadit nebo odvést pozornost protivzdušné obrany po cestě. K tomu využívají určitou formu umělé inteligence s lidským dohledem, která jim pomáhá rozpoznat cíle nebo hrozby a naplánovat možné trasy, dodal zdroj.

Rušení signálu

Potřeba dronů s umělou inteligencí je stále naléhavější, protože obě strany zavádějí systémy elektronického boje (EW), které ruší signály mezi piloty a drony. Zejména u malých, levných dronů FPV (first person view), které se v roce 2023 staly pro obě strany hlavním způsobem, jak zasáhnout nepřátelská vozidla, klesá s nárůstem rušení jejich úspěšnost zásahů.

„Již nyní pracujeme s konceptem, že v blízké budoucnosti nebude na frontové linii žádné spojení“ mezi pilotem a bezpilotním letounem, uvedl Max Makarčuk, vedoucí oddělení umělé inteligence Brave1, akcelerátoru obranných technologií zřízeného ukrajinskou vládou.

Podle Makarčuka procento bezpilotních letounů, které zasáhnou cíl, neustále klesá. Většina jednotek FPV nyní zaznamenává 30-50 % zásahů, zatímco u nových pilotů to může být jen 10 %. Předpověděl, že drony FPV řízené umělou inteligencí by mohly vykazovat míru zásahu kolem 80 %. Aby výrobci, včetně společnosti Swarmer, čelili hrozbě EW, začali vyvíjet funkce, které umožňují dronu zaměřit cíl prostřednictvím jeho kamery.

Systémy EW tvoří neviditelnou kopuli rušící signál nad vybavením a vojáky, které chrání. Pokud je kontakt pilota s dronem přerušen, nemůže jej dále ovládat a plavidlo buď spadne na zem, nebo pokračuje v přímém letu. Automatizace závěrečné části letu dronu k cíli znamená, že již nepotřebuje pilota, tím se účinek rušení EW ruší.

Drony s umělou inteligencí se vyvíjejí již několik let, ale dosud byly považovány za drahé a experimentální. Bendett uvedl, že Rusko vyvíjelo letecké a pozemní drony s podporou AI již před invazí v roce 2022 a hlásilo se k některým úspěchům.

Na Ukrajině je pro výrobce klíčovým úkolem vyrobit systém zaměřování dronů s umělou inteligencí, který bude levný. To by umožnilo jeho masové nasazení podél celé 1 000 km (621 mil) dlouhé frontové linie, kde se každý týden spotřebují tisíce bezpilotních letounů. Náklady lze snížit spuštěním programů umělé inteligence na malém a levném počítači Raspberry Pi, který si našel celosvětovou oblibu i mimo vzdělávací účely, pro které byl navržen.

Makarchuk uvedl, že náklady na zavedení jednoduchého zaměřovacího systému, který by zaměřil tvar viditelný kamerou dronu, odhaduje na pouhých 150 dolarů na jeden dron.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: globalgovernance.eu, inkstickmedia.com, npr.org

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *