Amerika si na sebe upletla bič. Omezení ze strany USA jsou hnací silou růstu čínského průmyslu v čipové oblasti

USA
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Vzhledem k tomu, že USA zavádějí přísnější předpisy pro čínský polovodičový sektor, čínští výrobci zařízení pro výrobu čipů zaznamenávají zvýšenou poptávku. Objednávky čínských společností v posledních měsících prudce vzrostly.

Domácí výrobci zařízení, jako je Naura a výrobce leptacího zařízení AMEC, nyní získávají větší podíl zakázek od čínských výrobců. Podle výsledků výzkumu je to proto, že výrobci čipů urychlují přechod od zařízení vyráběných v zahraničí k alternativám vyráběným v tuzemsku.

Nedávné údaje ukazují významný posun v čínském polovodičovém průmyslu. Podle analýzy 182 výběrových řízení provedené společností Huatai Securities se od ledna do srpna 2023 podařilo čínským výrobcům získat 47,25 % výběrových řízení na strojní vybavení od čínských společností.

Od července do srpna 2023 tento trend dále posiloval, když čínští dodavatelé získali 62 % výběrových řízení, zatímco od března do dubna to bylo pouze 36,3 %. Tento posun představuje bod obratu v odvětví a potvrzuje, že omezení dovozu technologií ze strany USA se pravděpodobně nezmírní.

Cestou vpřed je také soběstačnost, kterou prosazuje čínský prezident Si Ťin-pching.



Vláda USA hodlá každoročně přezkoumat omezení dovozu čipů do Číny

Bidenova administrativa nedávno rozšířila své úsilí o omezení čínského čipového průmyslu s cílem zabránit Pekingu v přístupu k vyspělým americkým technologiím. Spojené státy tvrdí, že tyto čipy by mohly posílit čínské vojenské schopnosti. Tato opatření mají být každoročně přezkoumávána a aktualizována.

V reakci na tato omezení vydalo čínské ministerstvo zahraničí důrazný protest. Tvrdilo, že nová omezení týkající se čipů porušují zásady tržního hospodářství a spravedlivé hospodářské soutěže. To odráží přetrvávající napětí a neshody mezi USA a Čínou v technologickém a polovodičovém odvětví.

„Před zavedením sankcí využívaly špičkové čínské společnosti malý počet strojů od čínských dodavatelů. Ale s novým vybavením by experimentovaly skutečně jen tehdy, když by přidávaly novou kapacitu,“ řekl agentuře Reuters jeden ze zdrojů, který má k této záležitosti blízko.

Dodal také, že „nyní společnosti na výrobu čipů testují čínské vybavení pro každý zahraniční stroj, který vlastní. Pokud zjistí, že vyhovuje jejich potřebám, nahradí je všechna. Chtějí mít co nejméně zahraničních strojů.“

Společnosti jako AMEC a Naura dostávaly více zakázek od velkých čínských továren SMIC a Hua Hong Semiconductor. Čína se začíná pomalu upínat pouze na své vlastní společnosti.

Čínští výrobci zařízení dosahují velkých prodejů

V první polovině roku 2023 vzrostly tržby ze zařízení 10 největších čínských výrobců zařízení o 39 %. Toto procento růstu znamená částku 2,2 miliardy dolarů v tržbách. Dařilo se jim dobře, ale zároveň si vytvářeli zásoby čipového vybavení z jiných zemí. Tyto možnosti se však uzavírají, protože i tyto země zavádějí pravidla omezující prodej do Číny.

Čínské společnosti se zlepšují ve výrobě zařízení pro procesy, jako je leptání a čištění. To jim umožňuje konkurovat velkým americkým společnostem, jako jsou Applied Materials Inc a Lam Research Corp.

Některé čínské stroje se dokonce používají při výrobě pokročilých čipů, stejně dobrých jako ty, které využívají 5nanometrovou technologii. Používají se k čištění povrchu křemíkových destiček.

Jeden z čínských analytiků v oblasti polovodičů uvedl, že kvalita zařízení vyrobených v Číně se zlepšuje rychleji, než si původně myslel. Domnívá se, že jsou o dva roky napřed, než si původně podle odhadů uvádělo.



Čína má stále problémy s výrobou špičkových litografických zařízení

Stále však existují určité problémy. Výroba zařízení pro litografii je opravdu náročná a Čína nebyla schopna získat stroje, které potřebuje k výrobě nejmodernějších čipů. USA dokonce zabránily tomu, aby některé méně pokročilé litografické systémy putovaly do Číny.

Zpráva společnosti Huatai Securities uvádí, že v prvních osmi měsících roku 2023 vyhrála nabídku na litografické zařízení z mnoha pokusů pouze jedna čínská společnost.

Čínský dovoz litografických strojů a dílů pro tyto stroje z Nizozemska se od ledna do srpna zvýšil o 81,2 % a dosáhl 3,3 miliardy dolarů. Společnost ASML se sídlem v Nizozemsku je velkým výrobcem těchto strojů a uvedla, že téměř polovina jejích příjmů ve třetím čtvrtletí roku 2023 pocházela z prodeje do Číny.

Problém s litografií však čínským společnostem nezabránil v pokroku. Analytici se domnívají, že společnosti Huawei a SMIC dokázaly vyrobit pokročilý čip pro telefon Mate 60 Pro díky úpravě strojů, které koupily od společnosti ASML.

Odborníci však tvrdí, že místní společnosti v Číně stále nedokážou vyrobit všechna zařízení, která potřebují, zejména ta nejpokročilejší. Zaměřují se na výrobu zařízení pro starší technologie. Výroba pokročilých polovodičových zařízení v Číně je ještě daleko.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, economictimes.indiatimes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *