Nvidia se bojí o své místo na čínském trhu. Sankce ze strany USA přihrávají většinu zakázek společnosti Huawei

Nvidia
Autor fotografie: StockSnap / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Nvidia nedávno předložila Komisi pro cenné papíry (SEC) výroční zprávu Form 10-K, v níž označila Huawei za jednoho z hlavních konkurentů v několika hlavních oblastech včetně výroby čipů s umělou inteligencí.

Americký výrobce čipů vždy považoval Huawei za svého nejtěžšího soupeře, pokud jde o čipy s umělou inteligencí. Mnohokrát tato slova ústně uvedl. V nejnovějším vydání se však výrobce čipů o nich zmínil v písemné podobě k podání SEC.

Podle podrobností společnost Nvidia uznala Huawei za nejlepšího konkurenta v oblasti výroby čipů s umělou inteligencí. Výrobce čipů v oficiálním podání SEC označil Huawei za vyzyvatele i v dalších významných oblastech, jako jsou cloudové služby, dodavatel procesorů na bázi ARM, SoC pro automobily a síťová řešení.

Po amerických sankcích vůči čínským firmám a nových obchodních pravidlech musela Nvidia znovu vymyslet několik produktů, které mohou vyhovovat nejnovějším americkým předpisům. Díky tomuto opatření se čipy zaměřené na Čínu staly méně efektivními ve srovnání s čipem Huawei Ascend 910B. To způsobilo výraznou poptávku pro produktech Huawei na čínském trhu, a produkty od americké společnosti Nvidia byly upozaděny.

Huawei vs. Nvidia: Čína

Čínské společnosti mezitím považují procesory Huawei za výkonnější a lepší než zahraniční low-endové čipy. Zároveň se vývojář Kirinu přesunul do segmentů umělé inteligence, aby se udržel na špičce v oblasti umělé inteligence.

Nakonec se Nvidia domnívá, že procesory Huawei Ascend jsou jejími hlavními soupeři na čínském trhu. Za zmínku stojí, že čínský sektor čipů umělé inteligence má hodnotu přibližně 7 miliard dolarů. Nvidia tedy nechce v tomto závodě o čipy zaostávat.

Na druhou stranu několik čínských firem nyní považuje Huawei za lepšího dodavatele čipových sad než zahraniční výrobci čipů. Dobrým příkladem je společnost Baidu, která v loňském roce zadala velkou objednávku čipů společnosti Huawei, místo aby využila pomoci společnosti Nvidia.

Kromě společnosti Huawei označila Nvidia za své konkurenty společnosti Intel, Qualcomm, Broadcom, Amazon a Microsoft. Přesto je Huawei předním rivalem, který se zdá být pro společnost Nvidia tvrdým oříškem, zejména v segmentu čipů umělé inteligence.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, globaltimes.cn

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *