Odpor vůči umělé inteligenci roste. Americká skupina pro politiku umělé inteligence tvrdí, že GPT-4 ohrožuje veřejnou bezpečnost

GPT-4
Autor: Vicki Hamilton / Zdroj: Pixabay

Model GPT-4 vydaný společností OpenAI údajně porušoval zákony na ochranu spotřebitele, tvrdí americká organizace zabývající se politikou v oblasti umělé inteligence. Tato skupina požaduje, aby americká Federální obchodní komise (FTC) okamžitě zakázala společnosti OpenAI vydávat nový model GPT. Skupina tvrdí, že je to nutné, aby bylo možné systém zkontrolovat.

Stížnost dnes podalo Centrum pro umělou inteligenci a digitální politiku (CAIDP). Tvrdí, že nástroj pro výstup textu AI společnosti OpenAI je „neobjektivní, klamavý a poškozuje veřejnou bezpečnost“. Skupina dále tvrdí, že GPT-4 rovněž porušuje zákony na ochranu spotřebitele.

Před několika dny se objevily zprávy o otevřeném dopise, který žádá zastavení vývoje GPT-4. Mezi signatáři dopisu je spolu s odborníky na umělou inteligenci a spoluzakladatelem společnosti Tesla Elonem Muskem také prezident CAIDP Mark Rotenberg. Žaloba, stejně jako dopis, požaduje zpomalení vývoje generativních modelů AI a větší regulaci ze strany vlády.

Generativní textový model GPT-4, který v polovině března vydala společnost OpenAI, označil CAIDP za hrozbu. Mezi tato nebezpečí patří schopnost modelu GPT-4 vytvářet falešné kódy a také neobjektivní tréninková data. To může mít za následek stereotypy nebo nespravedlivé rasové a genderové předsudky v procesu přijímání zaměstnanců. Tvrzení také upozorňuje na významné problémy s ochranou soukromí v rozhraní produktu OpenAI, například na nově objevenou závadu, která umožňovala ostatním uživatelům prohlížet historii chatu a možná i finanční údaje OpenAI ChatGPT.


Nenechte si ujít:


OpenAI si je vědoma nebezpečí textů GPT-4 AI.

Společnost OpenAI již vyjádřila obavy z možného nebezpečí generovaných textů umělé inteligence. CAIDP se však domnívá, že GPT-4 zašel příliš daleko, když poškozuje uživatele, a měl by vyvolat regulační opatření. CAIDP žaluje společnost OpenAI podle § 5 zákona FTC, který zakazuje nekalé a klamavé obchodní praktiky. „Společnost OpenAI zpřístupnila GPT-4 veřejnosti pro komerční účely s plným vědomím těchto rizik,“ tvrdí žaloba.

V žalobě CAIDP žádá FTC, aby zastavila další zavádění obchodních modelů GPT a požadovala poctivé přezkoumání před vydáním jakýchkoli nových modelů. Vyzývá také k vytvoření systému hlášení, který by byl otevřený veřejnosti a napodoboval místo, kde mohou uživatelé podávat stížnosti na podvody. Kromě probíhajícího, i když stále převážně neformálního výzkumu a hodnocení nástrojů umělé inteligence ze strany FTC byste měli agenturu požádat také o vyjasnění zákonů, které generativní systémy umělé inteligence upravují.

Předsedkyně FTC Lena Khanová tento týden na akci s ministerstvem spravedlnosti uvedla, že agentura bude sledovat známky toho, že se velké technologické firmy snaží vytlačit konkurenci. FTC vyjádřila přání regulovat nástroje umělé inteligence. Upozorňuje také, že neobjektivní systémy AI by mohly vést k donucovacím opatřením. Skupiny zabývající se umělou inteligencí mají nyní vážné obavy z možných špatných kroků AI. Všichni známe dobré stránky, ale některé špatné stránky by nyní měly být středem pozornosti, a snažit se je eliminovat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *