Amerika mění pravidla hry. Chce mnohem více elektromobilů v ulicích
Po schválení „zákona o čipech a vědě“ mohou stovky nečinných aut po celé zemi konečně najít svůj ztracený dílek skládačky. Prezident Spojených států v úterý oficiálně podepsal „zákon o čipech a vědě“ v hodnotě 280 miliard dolarů. Zákon stanoví, že 52,7 miliardy dolarů je vyčleněno na výzkum, vývoj, výrobu a vývoj v oblasti polovodičů. Z této částky připadají 2 miliardy dolarů na čipy v tradičních procesech. Návrh podpořili michiganští demokratičtí senátoři Gary Peters a Debbie Stabenow.
Investice do polovodičů jdou ruku v ruce s tlakem současné americké administrativy na elektrifikaci automobilového průmyslu. Prezident Spojených států zahájil projev v Růžové zahradě slovy: „Detroit vyrábí velmi skvělá auta.“ Podle zprávy Asociace polovodičového průmyslu z roku 2021 tvoří automobily pouze malou část celosvětové poptávky po polovodičích. Podle odhadů trhu tvoří automobilové čipy pouze 11 % celého trhu čipů.
Budoucnost automobilového průmyslu však do značné míry závisí na dodávkách čipů. Do aut je totiž zakomponováno stále více technologií. Kromě toho se výrobní zaměření nyní posouvá směrem k elektrickým a autonomním vozidlům. Americký prezident ve svém projevu uvedl, že průměrné auto spotřebuje asi 3000 čipů. To znamená, že elektrické vozidlo (EV) by vyžadovalo více než dvojnásobek čipů než jiné auto.
Nenechte si ujít:
Analytická společnost Auto Forecast Solutions tvrdí, že globální omezení výroby automobilů je způsobeno nedostatkem čipů. V důsledku toho zvyšuje odhad ztrát na vozidlech z nedostatku čipů na 3,3 milionu. Prodeje elektrických vozidel dosáhly ve druhém čtvrtletí roku 2022 historického maxima, i když nedostatek přetrvává. Podle Cox Automotive se prodalo téměř 200 000 elektrických vozidel, což je o 66 % více než v loňském roce.
Trh s elektrickými vozidly dokázal udržet výrobu v chodu, zatímco tradiční vozidla se spalovacím motorem (ICE) stagnovala. Červencová předpověď ukazuje podle Coxe 12% pokles prodeje ICE. Částečným důvodem je to, že výrobci automobilů upřednostňují čipy pro vozidla vyšší třídy, jako jsou nákladní automobily, SUV, EV a další luxusní vozidla. To pomůže zlepšit jejich návratnost investic, řekla Michelle Krebs, výkonná analytička společnosti Cox.
Kromě elektromobilů jsou neúnosné i vysoké ceny benzínu. Průměrná cena benzinu v Michiganu vzrostla v červenci na 4,82 dolaru. „Kdykoli ceny benzínu rostou, vidíme nárůst nákupů EV,“ řekl Krebs. „Když ceny plynu klesají, prodej EV klesá, a to je trend, který vidíme.“
Ceny benzinu pohánějí prodej elektromobilů
Podle průzkumu AAA (American Automobile Association) z roku 2022 jsou vysoké ceny benzínu hnacím motorem 77 % spotřebitelů, kteří zvažují koupi elektrického vozidla. Každý čtvrtý Američan říká, že elektrická vozidla jsou jeho první volbou pro jeho příští auto. Krebs odhaduje, že to bude ještě deset let, než uvidíme elektrická vozidla projíždět každý jízdní pruh. V současné době tvoří elektromobily něco málo přes 5 % celého automobilového trhu. Krebs očekává, že v příštích několika letech mírně vzroste na přibližně 10 %.
Hlavní překážkou pro EV zůstává cena. Podle Kelley Blue Book byla průměrná cena elektromobilu v USA v červnu více než 66 000 dolarů, což je výrazně nad průměrem v oboru a více se podobá ocenění luxusních vozů než běžným cenám. Existují však další faktory, které stále pohánějí trh s elektromobily vpřed, jako je rozšiřující se výběr řidičů. Během jediného roku vzrostl počet modelů aut z 19 na 33, což je místo, kde možnosti elektrifikace velkých prodejců, jako je Ford F-150, udělají velký rozdíl.
Krebs očekává, že do roku 2025 uvidí na automobilovém trhu stovky možností, přičemž poznamenává, že vybudování slévárny polovodičů a získání vybavení potřebného k výrobě polovodičů bude nějakou dobu trvat.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ithome.com