Pět věcí, které iPhone 14 okopíroval ze systému Android

iPhone 14
Zdroj fotografie: Apple

Oficiální představení řady iPhone 14 společností Apple máme konečně za sebou. Proto se nyní podíváme na několik věcí, které iPhone 14, hlavně iPhone 14 Pro a Pro Max, „ukradl“ z předchozích telefonů s Androidem.

Dynamic Island – LG V10

Snad nejvíce polarizujícím oznámením během akce Apple „Far Out“ bylo představení funkce Dynamic Island s iPhonem 14 Pro a Pro Max. Apple konečně udělal to, o co všichni žádali od představení iPhonu X, a zbavil se výřezu. U iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus se stále drží, ale dává smysl z hlediska toho, že Apple chce nabídnout nějaký typ rozlišovacího prvku mezi svými modely, které nejsou Pro verze.

iPhone 14
Zdroj fotografie: Apple

„Dynamický ostrov“ se může zdát jako nějaká nová revoluční funkce, a i když je to do jisté míry pravda, faktem zůstává, že LG se k ní dostalo jako první s modelem LG V10. Ve snaze poskytnout uživatelům jiný způsob interakce s oznámeními představila společnost LG „druhou obrazovku“. Pomocí druhé obrazovky mohli uživatelé nastavit zkratky pro kontakty, zobrazit příchozí oznámení a ovládat přehrávanou hudbu, a to vše bez použití hlavního displeje.

Byl to jeden z těch případů, kdy se společnost LG pokusila udělat něco jiného, ale celková implementace a nedostatečná podpora odsoudily Second Screen k zániku hned od začátku. Model LG V20 si druhou obrazovku ponechal a poskytl v podstatě stejnou implementaci, ale i tak se setkal se smíšenými výsledky. Někteří majitelé V20 ji považovali za velmi pohodlnou, zatímco jiní zjistili, že „k uživatelskému zážitku příliš nepřispívá“.

Zdroj: SakiTech

Namísto úplného přidání obrazovky funguje implementace funkce Dynamic Island od společnosti Apple jednoduše úplně jiným způsobem. Když spustíte přehrávání hudby a opustíte aplikaci, na „ostrově“ se zobrazí „dynamické“ informace, například obal alba skladby. Také základní oznámení, například o potřebě identifikace obličeje, přemění na rozbalovací grafiku, která je připojena k „Ostrovu“ a nezabírá celou obrazovku.

Dynamický ostrov není přesnou vykrádačkou druhé obrazovky od LG, ale je zcela zřejmé, že je v něm kus inspirace.

Průstřel pro selfie kameru

Když už mluvíme o výřezu, věděli jsme, že u něj Apple nezůstane navždy. Bylo jen otázkou času, kdy se společnost rozhodne udělat něco „revolučního“, a rozhodla se pro výřez pro selfie kameru s dírou. Kvůli různým senzorům, které jsou ve výřezu zabudované, musel Apple nejen přepracovat použité moduly, ale technicky vzato jsou výřezy dva. Jeden z nich je určen pro selfie kameru a ve druhém jsou umístěny například snímač přiblížení a cokoli dalšího, co Apple používá pro Face ID.

Zdroj fotografie: Huawei

Huawei byl první společností, která implementovala selfie kameru do průstřelu a zcela se zbavila výřezu u modelu Huawei Nova 4. Od té doby byste však jen těžko hledali smartphone, který by ho neměl.

Patří mezi ně mnoho nejlepších telefonů se systémem Android, například řada Galaxy S22, Pixel 6, ASUS ZenFone 9 a další.

Zdroj fotografie: Honor

Apple je v tomto ohledu rozhodně pozadu, protože několik výrobců telefonů pomalu začíná představovat selfie kameru pod displejem. Zejména Galaxy Z Fold 4 a ZTE Axon 40 Ultra jsou dvě nejnovější nabídky s UDC, ale nebylo by překvapením, kdyby se v blízké budoucnosti objevily další telefony s takovou změnou.

Always-On Display

Mluvíme o tom, že Apple věčně čeká s vydáním něčeho, co měl implementovat už před lety. Displej AOD (Always-On Display) je v telefonech se systémem Android už celou věčnost a uživatelům poskytuje rychlý a snadný způsob, jak se podívat na čas a čekající oznámení. Po oznámení systému iOS 16 a jeho zavedení widgetů na zamykací obrazovce to bylo jasné.

Zdroj fotografie: Svět Huawei

Poté jedno ze sestavení vývojářské betaverze iOS 16 tak trochu prozradilo, že někteří uživatelé zjistili, že jejich zamykací obrazovky iPhonů zobrazují nerozpoznatelné rozhraní. Jak se ukázalo, jednalo se pouze o implementaci softwaru potřebného k podpoře funkce Always-On Display společností Apple. V pravém stylu společnosti Apple není tato funkce dostupná pro všechny čtyři modely iPhone 14, protože AOD je vyhrazena pouze pro iPhone 14 Pro a Pro Max.

Dynamická obnovovací frekvence

Vzhledem k tomu, že uživatelé systému Android si mohou dovolit rychlejší obnovovací frekvenci a dynamickou obnovovací frekvenci téměř po celou dobu, je překvapivé, že to společnosti Apple trvalo tak dlouho. Věděli jsme, že Apple plácne nějaký módní marketingový termín, který bude používat místo „dynamické obnovovací frekvence“, a ProMotion byl na světě. Ten byl poprvé představen u loňských iPhonů 13 Pro a Pro Max, ale obnovoval obrazovku pouze mezi 24 Hz a 120 Hz.


Nenechte si ujít:


S uvedením iPhonu 14 Pro a Pro Max spolu s Always-On Display si Apple řekl, že je nejvyšší čas to ještě více snížit. Namísto toho, aby se řada iPhone 14 Pro se svým displejem ProMotion zastavila na nejnižší frekvenci 24 Hz, dokáže nyní dynamicky obnovovat obrazovku až na 1 Hz. Zřejmým důvodem je snaha zabránit vybíjení baterie iPhonu, kdykoli se zobrazí AOD, protože stagnující obsah není třeba obnovovat tak často.

OnePlus 9 Pro a Oppo Find X3 Pro byly dva z prvních telefonů, které díky displeji LTPO nabízely dynamickou obnovovací frekvenci mezi 1 Hz a 120 Hz. A jak se dalo očekávat, tato technologie se dostala do dalších zařízení, včetně Galaxy S22 Ultra a nyní i do řady iPhone 14 Pro.

Detekce autonehody

Pokud se vám podařilo prosedět celou akci „Far Out“, možná jste se trochu rozladili z různých propagačních videí, která podrobně popisovala, jakým způsobem Apple Watch a iPhone ovlivnily životy svých uživatelů. Existuje však jedna nová funkce, za kterou by měl každý Googlu opravdu poděkovat, že ji implementoval do Pixelu už v roce 2020. Funkce detekce autonehody byla do systému Android poprvé přidána v rámci březnové aktualizace funkcí v roce 2020 pro majitele zařízení Pixel 2, 3 a 4.

iPhone 14
Zdroj fografie: Google Android

To bylo možné díky využití různých pohybových senzorů a okolního zvuku zabudovaných v telefonu Pixel. Když telefon detekuje autonehodu, může se spustit alarm, který vás následně vyzve, abyste zjistili, zda nepotřebujete další pomoc. Pokud se nedostaví žádná odezva, budou vytočeny tísňové linky a váš Pixel poskytne informace o poloze těchto služeb.

Apple tuto funkci přináší nejen do celé řady iPhonů 14, ale také do prvních chytrých hodinek Apple Watch Series 8. To je možné díky tomu, že Apple implementoval vylepšený tříosý gyroskop, který pracuje v tandemu s „akcelerometrem s vysokou silou g“ schopným měřit sílu až 256 gs. iPhone nebo hodinky Apple Watch pak pomocí algoritmu určí, zda došlo k pádu, a pokud do 10 sekund nezareagují, oznámí to tísňovým kontaktům a službám.

V červnu 2022 bylo zjištěno, že funkce detekce nárazu automobilu nemusí být již dlouho exkluzivní pouze pro telefony Pixel. Skrytý kód v aplikaci Osobní bezpečnost společnosti Google naznačuje, že by se tato funkce mohla v budoucí aktualizaci dostat i do jiných telefonů se systémem Android. V době psaní tohoto článku to však vypadá, že Google a Apple budou jedinými výrobci telefonů, kteří ji budou mít k dispozici.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: theinsaneapp.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *