Představitelé Evropské unie odsuzují sociální síť X. Dočkáme se jejího zákazu?

Evropské unie
Autor: Dušan Cvetanović / Zdroj: Pexels

Podle představitelů Evropské unie je sociální síť X, dříve známá jako Twitter, šiřitel falešných zpráv a dezinformací. Místopředsedkyně EK Věra Jourová vyzvala Elona Muska, aby dodržoval předpisy EU v boji proti dezinformacím a zdůraznila, že X tohle musí dodržovat, i když opustilo dobrovolný kodex správného chování.

Důvodem jsou obavy z vměšování do voleb ze strany Ruské federace, a to především před důležitými volbami na Slovenku a Polsku. Jourová nešetřila kritikou, když začala odkazovat na ruské dezinformační kampaně, které jsou podle ní zbraní masové manipulace, které necílí jen na Rusy, ale také na Evropany. Nakonec naléhala na velké technologické společnosti, aby zvýšily své úsilí v boji proti dezinformacím. Mezi tyto společnosti patří TikTok, Meta či Microsoft.

Státy Evropské unie jsou v ohrožení

Nedávná studie provedená Evropskou komisí zkoumala výskyt dezinformací na šesti online platformách v Polsku, na Slovensku a ve Španělsku. Alarmující bylo zjištění, že X je platforma s nejvyšším výskytem dezinformací s tím, že hraje velkou roli při šíření falešných narativů. Dále komise zjistila, že dezinformátoři na X mají více podporovatelů, a že se na platformu zaregistrovali později, než uživatelé, kteří nedezinformují. Velké obavy ohledně dezinformací panují na Slovensku, kde se nyní nejvíce daří Robertu Ficovi, který je často spojovaný právě s ruskou propagandou. I kvůli tomuhle EK vyzvala k většímu úsilí v boji proti dezinformátorům. Pro mnohé je Rusko vážnou hrozbou, a to nejen fyzicky, ale také kyberneticky.

Jourová zdůraznila zásadní význam boje proti dezinformacím v digitální sféře. A to především kvůli tomu, že jsou v sázce evropské demokratické základy. To už ale závisí na technolockých gigantech, kteří spravují své sociální sítě. Tedy až s výjimkou X, u kterého Elon Musk prohlásil, že preferuje svobodu slovu, za což si vysloužil velkou kritiku ze strany představitelů několika zemí.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *