Společnosti Samsung a SK Hynix přijímají příslušná opatření, aby se vyhnuly americkým sankcím

Samsung
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Samsung Electronics a SK Hynix, dvě významné jihokorejské technologické společnosti, nedávno zastavily prodej starého zařízení na výrobu čipů kvůli obavám z možných dopadů amerických sankcí.

Toto rozhodnutí přichází uprostřed složité geopolitické situace zahrnující USA, Čínu a Jižní Koreu. Společnosti Samsung a SK Hynix patří mezi přední světové výrobce čipů. Často přechází na novější a pokročilejší zařízení na výrobu čipů a starší zařízení po vyřazení z provozu prodávají. Podle Financial Times však společnosti Samsung a SK Hynix přestaly prodávat stará zařízení.

Pozadí celého problému

Podle zpráv se společnosti Samsung a SK Hynix obávají, že se tato stará zařízení dostanou do rukou „nesprávných“ společností. Mezi tyto „nesprávné“ společnosti patří čínské a ruské značky, které jsou v současné době pod zákazem USA. Pokud se tak stane, může výrobní společnost čelit zákazu ze strany americké vlády. Spojené státy již dříve omezily vývoz pokročilé technologie výroby čipů některým čínským společnostem.

Společnosti Samsung a SK Hynix se rozhodly uložit tato stará zařízení do skladů, místo aby je jako obvykle prodávaly prodejcům použitých zařízení. Poté, co Spojené státy zakázaly vývoz zařízení na výrobu čipů vyrobených americkými společnostmi nebo využívajících americké technologie, začali někteří výrobci čipů z obav před americkými sankcemi skladovat stará zařízení.

Objevily se zprávy, že společnost SK Hynix nedávno obnovila prodej některých svých starých zařízení z důvodu nedostatku skladovacích prostor. Pro korejské společnosti bude stále obtížnější skladovat velké množství starého vybavení. Je to proto, že těchto zařízení v hodnotě několika milionů dolarů mohou být stovky nebo dokonce tisíce. Není jasné, jaká bude budoucnost těchto společností. Jak budou tato zařízení likvidována.

Je důležité poznamenat, že společnosti Samsung i SK Hynix obdržely od americké vlády výjimky, aby mohly pokračovat ve výrobě čipů v Číně, aniž by jim hrozily sankce. Diplomatické úsilí Jižní Koreje sehrálo při zajištění těchto výjimek klíčovou roli. Rozhodnutí umožnit společnostem Samsung a SK Hynix působit v Číně přispívá ke stabilizaci dodavatelských řetězců pro vyspělé technologické výrobky. Neznamená to však, že mohou prodávat své technologie zakázaným společnostem.

Důsledky a reakce

Společnosti Samsung a SK Hynix jsou významnými hráči na světových trzích s paměťmi DRAM a NAND flash, přičemž jejich společný podíl na trhu s paměťmi DRAM činí téměř 70 % a s paměťmi NAND flash 50 %. Očekává se, že výjimky udělené vládou USA budou mít pozitivní dopad na globální dodavatelský řetězec polovodičů a pomohou udržet stabilní ceny polovodičových výrobků. Toto rozhodnutí odráží složitou dynamiku rovnováhy sil mezi USA, Čínou a Jižní Koreou a zdůrazňuje význam strategických aliancí v technologickém odvětví. Pokud se jim však nepodaří odprodat stará zařízení, je jen otázkou času, kdy jim dojdou skladovací prostory. Pravděpodobně budou brzy bojovat o místo, což je donutí k některým prodejům.

Výhled do budoucna

Schopnost společností Samsung a SK Hynix dovážet do svých čínských závodů pokročilé vybavení pro výrobu čipů bez omezení otevírá cestu k budoucímu technologickému pokroku a nákladově efektivním výrobním procesům. Zatímco výjimky umožňují pokračovat v činnosti v Číně, snaha o finanční podporu podle amerických předpisů může znamenat omezení dalších investic do čínských zařízení. Pokud jde o starší zařízení, tyto značky je nemohou nadále skladovat. Pravděpodobně budou usilovat o schválení prodeje těchto zařízení určitých značek. Pokud získají oficiální schválení ze strany USA, nemají se čeho obávat.

Situace se může časem vyhrotit

Samsung Electronics a SK Hynix, dvě významné jihokorejské technologické společnosti, nedávno zastavily prodej starých zařízení na výrobu čipů kvůli obavám z možných dopadů amerických sankcí. Toto rozhodnutí odráží složitou geopolitickou situaci zahrnující USA, Čínu a Jižní Koreu. Navzdory tomu, že tyto společnosti obdržely výjimky pro pokračování činnosti v Číně, čelí problémům při skladování velkého množství starého zařízení, což může vést k budoucímu prodeji konkrétních značek, pokud to vláda USA schválí. Důsledky těchto opatření zdůrazňují křehkou dynamiku rovnováhy sil v globálním polovodičovém průmyslu a význam strategických aliancí pro udržení stabilních dodavatelských řetězců a cen polovodičových výrobků.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *