Rozborka nového telefonu od Huawei ukazuje průlom v čínských čipech. Je to plivanec do tváře USA
Podle zprávy analytické společnosti TechInsights vytvořily společnosti Huawei Technologies a přední čínský výrobce čipů SMIC pokročilý 7nanometrový procesor, který bude pohánět její nejnovější smartphone.
Huawei Mate 60 Pro je poháněn novým čipem Kirin 9000s, který byl vyroben v Číně společností Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), uvedla společnost TechInsights ve zprávě, kterou v pondělí sdílela s agenturou Reuters.
Společnost Huawei začala minulý týden prodávat svůj telefon Mate 60 Pro. Uvedené specifikace inzerovaly jeho schopnost uskutečňovat satelitní hovory, ale nenabízely žádné informace o výkonu čipové sady, která je ukryta uvnitř.
Podle výzkumné firmy je procesor prvním, který využívá nejpokročilejší 7nm technologii společnosti SMIC, a naznačuje, že čínská vláda dělá určité pokroky v pokusech o vybudování domácího ekosystému čipů.
Společnosti Huawei a SMIC na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně neodpověděly. Kupující telefonu v Číně zveřejňují na sociálních sítích videa z testů rychlosti, která naznačují, že Mate 60 Pro je schopen stahovat data vyšší rychlostí než telefony nejvyšších řad od konkurence, které podporují 5G. Uvedení telefonu na trh vyvolalo u čínských uživatelů sociálních médií a státních médií šílenství.
Od roku 2019 USA omezily přístup společnosti Huawei k nástrojům na výrobu čipů, které jsou nezbytné pro výrobu nejpokročilejších modelů telefonů, a společnost může uvést na trh pouze omezené série modelů 5G s využitím naskladněných čipů.
Výzkumné firmy však v červenci agentuře Reuters sdělily, že se domnívají, že společnost Huawei plánuje návrat do odvětví chytrých telefonů v 5G do konce tohoto roku, a to s využitím vlastních pokroků v oblasti nástrojů pro návrh polovodičů spolu s výrobou čipů od společnosti SMIC.
Dan Hutcheson, analytik společnosti TechInsights, agentuře Reuters řekl, že tento vývoj je „plivancem do tváře“ USA. Paradoxem je, že Čína podle analytiků z USA neměla být schopna tento čip vzhledem k sankcím vůbec vyrobit. Natož ho uvést do takto masivní produkce.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: reuters.com, bloomberg.com
Od začátku bylo jasné, že to firmu Huawei jen zdrží, ale že si najdou cestičku. Sankce jsou gólem do vlastní brány. Číňané jsou pracovití, inteligentnější a vzdělanější, než Lojzové vystudovaní na genderových studiích za naše peníze. A stejně tak v EUSA. Držím jim palce. Falešní vůdci z EUSA vyrazili do tunelu, kde viděli světlo na konci a neuvědomili si, že to je protijedoucí rychlík. Čína je lídrem tohoto století.
Napsal jste to správně a slušně , mě by vymazali.
Čím víc sleduji praktiky západu, tím víc fandím protipólu a alternativnímu pokroku
jsme Češi a to znamená Zápaďané,proto vše jiné co nás ohrožuje je nepřátelské a nelze tomu fandit aniž bychom zradili sami sebe.
Proč nemůžeme být sami sebou.Máme na to. Nechci být ani zápaďan ani výchoďan.
Ztototoznuji se plně – super
Kdo se zastává Číny, jaký je to tedy technologický leadr, tak ať se tam nedříve jede podívat, případně tam může nějakou dobu žít. Pak vás to opojení z technologického gigantu přejde. To, že si najde cestu k vlastní výrobě čipů není nic překvapivého, ale ve skutečnosti to neznamená nic. Jen, že západní technologické společnosti, které Čína ve velkém kopírovala, odtud kvapem odcházejí.
Čína je symbolem vybíjení nosorožců – jejich rohy používají do celé řady „medikamentů: Čína je symbolem vybíjení žraloků v počtu milionů kusů ročně pro jejich polévku!! Země, kde bezpečnost práce, ekologie a sociální podpora znamená nic (důchody neexistují) Je symbolem toho, že plavidla armády používá k ochraně rybářů k nelegálnímu rybolovu v teritoriálních vodách okolních států.. Je symbolem toho, že stejně jako Rusko chce zničit Taiwan, kde jsou dosud a zatím svobodně voleni zástupci. Nyní je i symbolem toho, že se snaží zabrat další cizí území. (Indie, Nepál, Mongolsko, Indonésie, Vietnam) Čím více se Číně nebude dařit, tím více vyvolá tlak na vojenské obsazení. Je to země, kde je nevíce poprav na světě, vč. „převýchovných táborů“ po vzoru CCCP. Je to stát, kde cena člověka je méně, než rozšláplý mlž, co vám leze po zahradě!!
Technokratické, despotické a centrální řízení funguje vždy dobře, ale jenom po určitou dobu a pak se zhroutí. To je pravidlo staré několik tisíc let. Svoboda lidí, svoboda měny, svoboda podnikání bez toho, aby kradl KNOW-HOW, je v celé své podstatě nenahraditelná a soudruzi to pořád nechtějí a nechtějí pochopit…
„Já jsem“ je víc než “ já chci“. Takže jsem-li Čech pak nebudu Číňan i kdybych chtěl a tudíž fandit mám Čechům,nechci-li být za odrodilce nebo zrádce.
A náhodou není ve střevech kradený čip? Že, ne
Pane Novotný ,tolik je ve vás té politiky made in USA ?
Vážení obdivovatelé Číny, tato vaše kapitalisticko despotická země ukradla západní i východní technologie za biliony dolarů. V době, kdy Taiwanci vyrábějí pokročilé 2nm technologie, se Čína chlubí 7nm technologií a hrubou 2nm architekturou, která prozrazuje, že nebyla vyvinuta, ale odcizena. Ještě dvacet let budou žít z toho, co nakradli a stále kradou, ale nakonec se vrátí tam, kam patří.
P.S: mám také telefon Huawei – zatím je rozdíl používat ho v Evropě a v Číně. Pokud ten rozdíl zmizí, zmizí i celý slavný Huawei. Osobně ho pak hodím do koše. Těch pár tupounů a případných kolaborantů to nezachrání.
Pane inženýre, někdo škodí doma, někdo v celém světě. Na Slovensku prosadili tvrdou ochranu, bez omezení. Medvědů je moc a mají hlad. Slováci a turisti se bojí vystrčit nos z baráku. Medvědí jsou už na vesnicích a na okraji měst. A mají hlad … .
Na Moravě chodí k bačovi na ovečky vlk. Vlka hlídá ho ochranář – aktivista, aby se mu něco nestalo.
Při tolika titulech mi přijde zvláštní, že šlapete na mlže a ne na plže. Oni ti mlži, se nám po cestách, chodnících a zahrádkách moc nemlží, dokonce ani v té Číně, spíše si vklidu driftují ve vodním sloupci či spočívají na dně. No a abych si jen nestěžoval, tak ještě dodám, pane PHDR, že občas do té zlé a ošklivé Číny jezdím, život jednotlivce tam má úplně stejnou hodnotu jako v Evropě – Čechách, (řekl by jste milý pane, že tam nemají ani třetinu počtu odsouzených na 100.000 obyvatel oproti Čechám, nebo prozkoumejte pár fotek, třeba Shanghai nebo Macao a podobně, Možná se za své, pravděpodobně politicky korektní, avšak zcela jistě pomýlené, názory zastydite, anebo si alespoň přestanete plést vodní havěť s havěti terénní… PS. Tatínek mi kdysi říkával, Martine, ty kdybys nebyl vůl, tak nejsi vůbec nic, měl pravdu, některým z nás se podaří z toho vyrůst, některým z nás očividně nikoliv
Soudruzi když je ta Čína tak špatná,tak proč USA a EU obchoduje s komunisty .
to je určo dezinformace, iPhone je nejlepší, říkala to Pekarová…
Nechápu, proč oboustranně otitulovaný pan Novotný do diskuse zatahuje věci, které nemají s problematikou vůbec nic společného. Stejně tak bychom zde mohli psát, že prozápadní Japonci decimují nadměrným výlovem populaci velryb, že USA je největším producentem skleníkových plynů na obyvatele a podobně. Z celého příspěvku čiší především snaha o dehonestaci Číny, a to s použitím poměrně ubohých argumentů. Skoro se mi zdá, jako by svým příspěvkem chtěl někomu veřejně ukázat, že on je správně prozápadně orientován, normální inteligentní člověk by se k něčemu takovému nesnížil. Pokud nás nabádá, abychom se tam jeli podívat, (přičemž počítá s tím, že většina lidí to neudělá), pak z vlastních cest mohu potvrdit, že ještě nedávno zaostalá Čína stále jde nahoru, i když je samozřejmě často na rozvojové úrovni, na rozdíl od např. Spojených států, kde sešup je patrný už i nablýskaném Las Vegas.
Aby jste se Číny nepo…..Mao ce Tunga na vás.
USA jsou pro změnu symbolem vybíjení lidí
Jenže lidi nekupuji hulahej proto, že tam byl méně výkony procesor, ale proto, že je bez google služeb v naších končinách nepoužitelný. A instalovat nějakou oklikou? jako fakt? To si raději koupím něco, kde to mám bez práce
Jiříku, žil jsem několik let v Rusku na to, abych věděl, že posledních 20 let tam nezveřejňují atentáty některých menšin vůči ruskému obyvatelstvu. ( výbuchy autobusů, nájezdy do lidí) Případně pády z oken, otravy atd. Nezveřejňují se také vraždy masových vrahů, které jsou tam nyní v daleko větším počtu, protože vytáhly masové psychopaty z vězení do války na Ukrajině a nyní se jim tyto lidé vrací domů a zabíjejí lidi na potkání. ( viz odkaz) Za to bolševická Čína má několik tisíc poprav svých občanů ročně a to je zdaleka horší, než to, co se děje v Americe, která to alespoň netají a vnímají to jako problém!! A pokud má někdo na mysli Vietnam, Jugoslávii či Irák – Sadámka Husjna, tak ať si nejdříve zjistí okolnosti a nemele kraviny o něčem, čemu vůbec nerozumí 🙂
Tak kdo je tedy SYMBLEM ZABÍJENÍ a vybíjí ve velkém své vlastní spoluobčany a vraždí lidi na cizím území???
Pane Martine, (zvláštní – diskutujete jen pod kř. jménem) píšete mi, jaký jsem to vlastně hlupák, když jsem se přepsal- m lž, plž. Rozdíl pochopitelně znám. No budiž, mám pocit, že Vás to až orgamisticky uspokojilo – jak jste mi to tedy nadal. Ale i tato reakce dost vypovídá o Vašem charakteru. AT se mi vložily z přístupů do systému – sám si je nepíši. V Číně jsem na rozdíl od Vás pracoval a žil mnoho let. Zabývám se vývojem a výrobou resuscitačních přístrojů a techniky pro udržení životních funkcí. Čína pro dodávky našich zařízení měla pak podmínku zavedení výroby u nich, ale nikdo z nás netušil, co nás čeká. Byl jsem ubytován přímo v rodinách a tak chápu detailně podstatu jejich kulturní a „ekonomické“ revoluce. Jak režim ve skutečnosti zachází se svými lidmi. Jaké dopady má systém „sociálního kreditu“ k neokomunistickému ovládání obyčejných lidí, ale i střední třídy…. Místa, které jste uvedl osobně dobře znám, ale znám i odvrácenou tvář zavedeného systému, který kloubí velmi tvrdý kapitalismus se sociopatickým komunistickým vládnutím. O Číně nevíte absolutně nic a prozradil jste se tím, když jste uvedl příměr počtu odsouzených u nás a v Číně… NEVÍTE VŮBEC NIC!! . Za pár let si na mě vzpomeňte, jakým směrem se Čína doopravdy ubírá a koho ve skutečnosti Váš otec myslel. Sám před sebou ale neutečete. Bohužel… 🙂
Pane Kumburský, asi chápete, že články jsou psány v módu PP čínského Huawei. Jedná se o konkurenční boj mezi giganty a mezi velmocemi. Měl jsem možnost několik let pracovat a žít jak v USA, v Číně, v Rusku nebo i v SAE a tak, jak někdo vykládá, že Čína je symbolem pokroku a vývoje, případně snad „EKONOMICKÉ“ revoluce, tak je mi velmi smutno. Vyjadřuji se ve „svobodné“? diskuzi k tomu, jak se Čína ve skutečnosti prezentuje. Jak nyní díky složité situaci ve světě „odkryla“ svoji pravou podstatu. Stejně jako nyní Vy, kdy nevíte o problematice lovu velryb nic, protože je obrovský rozdíl mezi tím, kdy pod kamerami Greenpeace na lodích přesně monitorují jejich odlov a mezi tím, jak Čína decimuje své teritoriální vody a nezákonně loví (jedná se o tisíce rybářských lodí pod vojenskou ochrannou) na cizím území.
Ne, nejde mi o nějakou dehonestaci Číny, .Jde o to, že do svobodného byznysu začali tahat politiku. Začali vůči svým lidem a podnikům utahovat šrouby takovým způsobem, že se tam přestalo dobře žít a čím dál více se to zhoršuje. Bohužel, jakmile nejsou řádné volby a lidé si svobodně nevolí své zastupitele, nevede to k ničemu. Vůči čínským občanům, aby obhájili své despotické politické zřízení Čung-kuo Kung-čchan-tang, hledají a stupňují vnější nepřátelství a tím více se stávají militantnějšími a začínají tím budovat novou „studenou válku“. Zjistěte si např. mimo jiné půjčky pro Srí-Lanku, Černou Horu, Venezuelu, nebo jak již některé africké státy těží Číně nerostné bohatství díky lichvě zadarmo!!! A nebo dnešní paradox, kdy Vietnam se snaží hledat ochranu a ekonomickou spolupráci s USA…
Bohužel tím, že
Josef Novotný,
připomínáte fanatika …
Ve věcné diskuzi, nemá nad technickou otázkou převažovat ideologie, ale odbornost.
A pokud netrpite selektivní pamětí, jistě najdete v každém odvětví bambilión příkladů, že jsou všechny mocnosti stejně podlé, nenasytné, mocichtivé a pouze záleží na úhlu ideologického přesvědčení vypravěče 🙂
Co Čína, na rozdíl od svého protipólu, “zatím” nezvládá, je měnit nálety na suverénní státy, jejich politickou orientaci.