Rozborka nového telefonu od Huawei ukazuje průlom v čínských čipech. Je to plivanec do tváře USA

Huawei
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Podle zprávy analytické společnosti TechInsights vytvořily společnosti Huawei Technologies a přední čínský výrobce čipů SMIC pokročilý 7nanometrový procesor, který bude pohánět její nejnovější smartphone.

Huawei Mate 60 Pro je poháněn novým čipem Kirin 9000s, který byl vyroben v Číně společností Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), uvedla společnost TechInsights ve zprávě, kterou v pondělí sdílela s agenturou Reuters.

Společnost Huawei začala minulý týden prodávat svůj telefon Mate 60 Pro. Uvedené specifikace inzerovaly jeho schopnost uskutečňovat satelitní hovory, ale nenabízely žádné informace o výkonu čipové sady, která je ukryta uvnitř.

Podle výzkumné firmy je procesor prvním, který využívá nejpokročilejší 7nm technologii společnosti SMIC, a naznačuje, že čínská vláda dělá určité pokroky v pokusech o vybudování domácího ekosystému čipů.

Společnosti Huawei a SMIC na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně neodpověděly. Kupující telefonu v Číně zveřejňují na sociálních sítích videa z testů rychlosti, která naznačují, že Mate 60 Pro je schopen stahovat data vyšší rychlostí než telefony nejvyšších řad od konkurence, které podporují 5G. Uvedení telefonu na trh vyvolalo u čínských uživatelů sociálních médií a státních médií šílenství.



Od roku 2019 USA omezily přístup společnosti Huawei k nástrojům na výrobu čipů, které jsou nezbytné pro výrobu nejpokročilejších modelů telefonů, a společnost může uvést na trh pouze omezené série modelů 5G s využitím naskladněných čipů.

Výzkumné firmy však v červenci agentuře Reuters sdělily, že se domnívají, že společnost Huawei plánuje návrat do odvětví chytrých telefonů v 5G do konce tohoto roku, a to s využitím vlastních pokroků v oblasti nástrojů pro návrh polovodičů spolu s výrobou čipů od společnosti SMIC.

Dan Hutcheson, analytik společnosti TechInsights, agentuře Reuters řekl, že tento vývoj je „plivancem do tváře“ USA.  Paradoxem je, že Čína podle analytiků z USA neměla být schopna tento čip vzhledem k sankcím vůbec vyrobit. Natož ho uvést do takto masivní produkce.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, bloomberg.com

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hodnocení: 28

Zatím nehodnoceno.

23 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *