Rusko obchází sankce a získává náhradní díly pro desítky let staré stroje na výrobu čipů ASML

Rusko
Autor: Дмитрий Осипенко / Zdroj: Pixabay

Ruské společnosti úspěšně získaly náhradní díly pro stroje na výrobu čipů společnosti ASML z 90. let 20. století v letech 2022 a 2023, a to navzdory evropským sankcím, které zakazují prodej jakýchkoli high-tech strojů ruským subjektům, uvádí agentura Reuters.

Podle serveru Tweakers net, který se odvolává na zprávu nizozemského listu Trouw založenou na zjištěních z ruských celních záznamů, byly tyto díly získány prostřednictvím čínských zástupců. 

Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 v plném rozsahu zavedla Evropská unie sankce zakazující prodej elektronického vybavení do Ruska, což zahrnuje i náhradní díly pro nástroje na výrobu čipů. Ruští dovozci však našli způsob, jak dovézt nejméně 170 zásilek náhradních dílů pro litografický nástroj PAS 5500 společnosti ASML, většinou od čínských dodavatelů, uvádí Trouw.

Společnost ASML v reakci pro agenturu Reuters potvrdila, že tyto sankce dodržuje, a uvedla, že v posledních letech neprodává výrobky ani nejedná s ruskými distributory. Řada 200mm litografických nástrojů PAS 5500 společnosti ASML byla původně uvedena na trh v roce 1991 a v průběhu 90. let a počátkem roku 2000 prošla vývojem. Dnes řada PAS 5500 zahrnuje krokové systémy i-line a kryptonfluoridové (KrF) a krokové systémy i-line, KrF a argonfluoridové (ArF).

Ačkoli společnost ASML již tyto litografické nástroje nevyrábí, prodává repasované stroje PAS 5500 a plánuje jejich podporu až do roku 2035, takže na trhu je pro ně dostatek náhradních dílů, zejména v Číně. V závislosti na konkrétním modelu může být přístroj PAS 5500 vybaven laserem i-line s vlnovou délkou 365 nm, který je schopen dosáhnout rozlišení 400 nm (PAS 5500/100D), nebo laserem ArF s vlnovou délkou 193 nm, který může dosáhnout rozlišení 90 nm (PAS 5500/1150C). Zatímco původní stroje PAS 5500 z počátku 90. let minulého století mohly být použity k výrobě pamětí nebo logických obvodů při 350nm (35 mikronů) technologii, jejich nástupci z konce 90. let a počátku nového tisíciletí mohou vyrábět pokročilé čipy při 130nm a 90nm výrobním procesu, což je právě v souladu s tím, co dokáží výrobci čipů Angstrem a Mikron z Ruska.

Formálně nejsou litografické nástroje PAS 5500 klasifikovány jako technologie dvojího užití s potenciálním vojenským využitím (pravděpodobně proto, že v současnosti jsou nejnovější z nich staré asi 20 let), lze je použít k výrobě poměrně pokročilých čipů. Například dvoujádrové procesory AMD Athlon 64 X2 a Athlon 64 FX byly vyrobeny na 90nm technologii. Rovněž i litografické systémy PAS 5500 společnosti ASML z 90. let lze použít k výrobě analogových nebo RF čipů, které nevyžadují nejmodernější výrobní technologie.

To je nepříjemná zpráva. Ruské rakety Iskander používané po začátku války byly vybaveny znovu použitými čipy ze sovětské éry. Zatím se většina zpráv o mikroelektronice nalezené v ruských zbraních zaměřuje na západní čipy od společností jako Intel nebo Texas Instruments. Díky poměrně pokročilým procesním technologiím však Rusko může vyrábět i vlastní čipy pro zbraně. Podle Igora Lapka, inženýra s desítkami let zkušeností v čipovém průmyslu, který hovořil s listem Trouw, se v současné době v ruských raketách používá méně starých součástek a více nových čipů vyrobených společností Angstrem.

Vzhledem k tomu, že subjekty se sídlem v Číně stále více podporují Rusko při udržování jeho čipového průmyslu, USA zintenzivnily sankce proti čínským obchodníkům, kteří se na tomto obchodu podílejí. Odborníci dotázaní společností Trouw však upozorňují, že Evropa je méně aktivní při prosazování podobných opatření, která by mohla mít zásadní význam pro omezení ruských vojenských kapacit.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, edge.sitecorecloud.io

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *