Rusko odhalilo plně autonomního robota, který je určen k likvidaci nepřátel

Rusko
Autor: Дмитрий Осипенко / Zdroj: Pixabay

Rusko představilo svou tajnou autonomní zbraň proti německým a americkým tankům na Ukrajině. Jedná se o autonomní vozidlo Marker, které dokáže identifikovat a eliminovat cíle pomocí umělé inteligence.

Na Ukrajině by mohlo jít o mnohem víc. V době, kdy Německo a USA oznámily plány na vyslání tanků Leopard a Abrams jednotkám Volodymyra Zelenského, představilo Rusko novou děsivou zbraň, kterou nazývá „robot zabiják“. Marker je bezpilotní pozemní vozidlo podobné tanku. Na rozdíl od běžného tanku však dokáže pomocí řady inteligentních senzorů a robotiky automaticky detekovat nepřátele a zaměřit na ně řízené střely.


https://twitter.com/igorsushko/status/1618485068489699328

Marker může dokonce fungovat autonomně až tři dny, urazit několik kilometrů bez lidské pomoci a je schopen střílet na cíle „s rozvahou“. Dmitrij Rogozin, bývalý generální ředitel ruského Roskosmosu, řekl Sputniku, že robot Marker se začne vyrábět se schopností ničit tanky.

Rogozin údajně řekl: „Například jakmile začnou dodávky tanků Abrams a Leopard ukrajinským jednotkám, bude Marker vybaven odpovídajícím elektronickým obrazem, který umožní odhalit a zničit americké a německé tanky s protitankovými řízenými střelami.“


Nenechte si ujít:


Rogozin pak prohlásil, že čtyři roboty Marker budou v únoru dodány do ukrajinské oblasti Donbas, která zůstává sporná mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Vozidla Marker zřejmě nikdy nebyla určena k boji, ale měla sloužit k testování futuristických nástrojů a technologií. Jejich vyslání do boje bude znamenat výraznou eskalaci využití robotiky ve válce.

Šéf ruské robotiky Oleg Marťanov řekl Sputniku, že vozidla Marker jsou velmi přesná. Vzhledem k dosavadním výsledkům ruské armády v „náhodném“ zasahování civilních cílů by však robot mohl vnést ještě větší škody nevinným lidem, a to bez většího dohledu lidí. Bude se jednat o další zbrojní milník, který přinese nečekané možnosti na bojové pole?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *