Rusko s válkou na Ukrajině rozjelo cenzuru na internetu. Reddit dostal vůbec první pokutu za nelegální obsah

Rusko
Autor: IGORN / Zdroj: Pixabay

Rusko poprvé udělilo společnosti Reddit pokutu za to, že neodstranila obsah, který země považuje za nezákonný. Pokuta, která činí 10 % ročních příjmů Redditu z ruských zdrojů, je pro platformu sociálních médií velkou ranou.

Podle agentury Reuters je to poprvé, co Rusko udělilo Redditu pokutu. Ruská tisková agentura RIA uvedla, že obsah, který Reddit nesmazal, obsahuje falešné zprávy o ruské vojenské akci na Ukrajině. Rusko kontroluje činnost populárních stránek, jako jsou Wikimedia, Twitch a Google. Nyní se k nim touto pokutou přidal i Reddit.

Cenzura internetu v Rusku

Rusko má za sebou historii cenzury internetu, kdy vláda pomocí zákona přijatého v roce 2012 blokovala webové stránky s nezákonným obsahem. Zákon byl kritizován za to, že je příliš široký a vágní a umožňuje vládě blokovat webové stránky z různých důvodů.

Podle agentury RIA uložil soud společnosti Reddit pokutu ve výši 2 milionů rublů, což je asi 20 365 USD. Reddit není jedinou webovou stránkou, která dostala takovou pokutu. Pokutu 2 miliony rublů dostala také Wikipedie za to, že neodstranila falešné zprávy týkající se její „speciální vojenské operace“ na Ukrajině.

Od začátku rusko-ukrajinské války Rusko kritizuje zprávy v médiích týkající se války, uvedla agentura Reuters. Nyní má nové a velmi tvrdé tresty za zveřejňování jakýchkoli falešných zpráv o jeho vojenské akci na Ukrajině.

Reakce společnosti Reddit

Reddit má na takovou situaci obecnou reakci. Společnost vždy uváděla, že bude dodržovat místní zákony a předpisy. Rovněž uvedla, že nebude zbaběle ustupovat, pokud se domnívá, že vládní politika není oprávněná. K této pokutě z Ruska však nemá žádný konkrétní komentář. Agentura Reuters rovněž uvedla, že na žádost o komentář ze strany společnosti Reddit se komentáře nedočkala.

Pokuta pro Reddit je připomínkou toho, že platformy sociálních médií si musí být vědomy zákonů a předpisů v zemích, kde působí. I když je důležité respektovat místní zákony, značky musí být také ostražité a bránit se vládní cenzuře, pokud je neoprávněná.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, economictimes.indiatimes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *