Rusko zakázalo státním pracovníkům používat zařízení od Applu

Applu
Autor: Дмитрий Осипенко / Zdroj: Pixabay

Poslední dobou různé organizace na státních úrovních zakazují používání některých mobilních aplikací, jako je například TikTok. V tomto proudu se nese i nový krok ruských úřadů, který statním pracovníkům zakázal používat výrobky Applu pro pracovní účely.

Deník Financial Times uvádí, že ruské Ministerstvo obchodu nový zákaz zavedlo s platností od pondělí s tím, že se vztahuje na naprosto všechny produkty od společnosti Apple. Zákaz je v souladu s chováním jiných státních organizací, které už výrobky od amerického giganta dávno zakázaly. Nicméně pro osobní používání nový zákaz neplatí, a když dotčené osoby nebudou na svých iPhonech pracovat, tak by s tím neměl být problém.

Zákaz přichází po několika vážných obviněních ruské Federální bezpečnostní služby z počátku června. Ta objevila rozsáhlou špionážní operaci amerických zpravodajských agentur, ve které měly hrát iPhony klíčovou roli. FSB uvádí, že mnoho iPhonů bylo infikovaných softwarem, který monitoroval jeho uživatele. Dále ruská bezpečnostní služba obvinila Apple ze spolupráce s americkými zpravodajskými službami. Americká společnost všechna obvinění ihned popřela a zdůraznila svůj závazek k ochraně soukromí uživatelů. Nakonec společnost Apple prohlásila, že nikdy nespolupracovala s žádnou vládou na vytváření zadních vrátek ve svých produktech.

Rusko chce výrazně snížit závislost na zahraničních technologiích. V souladu s tím vydal loni Vladimir Putin dekret, který nařizuje různým institucím, aby se zapojily do kritické informační infrastruktury. Ta by měla být dostupná do roku 2025 a půjde o domácí vyvinutý software. V současnosti Apple prodej svých produktů a služeb v Rusku pozastavil. Po ruské invazi na Ukrajinu se americká společnost stáhla z tamního trhu. Tím ukončila také podporu Apple Pay jako gesto solidarity pro bránící se ukrajinskou zemi.

Apple na nejnovější zákaz v ruském státním sektoru zatím oficiálně nereagoval. Každopádně můžeme očekávat, že situace bude mezi Ruskou federací a Spojenými státy dále eskalovat. Vztah obou zemí je již velmi poškozen, což není nic nového. Důsledky kroků obou zemí mohou být vidět až po nějaké době.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, financialtimes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *