V Číně byl představen nejrychlejší vlak na vodíkový pohon na světě

Vlak
Vodíkový vlak od Alstomu / Autor fotografie: hpgruesen / Zdroj fotografie: Pixabay

Čína představila nový vodíkový vlak schopný dosáhnout rychlosti 100 mph (160 km/h), což z něj dělá dosud nejrychlejší vlak na vodíkový pohon. Vlak společně vyvinutý státním průmyslovým gigantem CRRC (největší světový výrobce kolejových vozidel) a Chengdu Rail Transit je prvním čínským osobním vlakem na vodíkový pohon. Nabízí dojezd 373 mil (600 kilometrů) a nevypouští nic než vodu, což z něj dělá vlak s nulovými emisemi. Pojďme se podívat na podrobnosti.

Jednou z hlavních vlastností tohoto vlaku je jeho schopnost autonomního řízení, která umožňuje komunikační technologie 5G. Vlak má také schopnost automaticky se probudit, rozjet, zastavit a vrátit se do továrny. Zatímco Německo je v současné době lídrem v oblasti vodíkových vlaků se 14 v provozu, vlaky CRRC jsou schopny porazit Němce aspoň v oblasti rychlosti a to o nějakých 20 km/h. Nicméně, německé vlaky mají mnohem větší dojezd a to až o 400 kilometrů. Můžeme počítat s tím, že v budoucnu však Čína i tento aspekt překoná.


Nenechte si ujít:


Stojí za zmínku, že zatímco Japonsko a Jižní Korea byly nejhlasitějšími zeměmi, které propagovaly vodík jako částečné řešení, tak je to právě Čína, jež v současné době vede cestu ohledně největšího počtu vodíkových stanic. Podle statistik Information Trends je na světě více než 1000 vodíkových čerpacích stanic a z toho asi třetina v Číně.

Krok Číny je významný, protože země, která ovládá velkou část dodavatelského řetězce lithiových baterií, začíná vsázet na vodík. Je otázkou, jak to bude vypadat v budoucnu, ale elektromobily nemusí být ani zdaleka tou nejlepší alternativou.

Vodíkové vlaky se začínají postupně rozmáhat do všech zemí. Jako jedni z prvních s nimi přišli Nizozemci a pak se postupně začaly rozšiřovat. Dokonce jsme měli možnost i my Češi se svézt vodíkovým vlakem od Alstomu, který zde byl na předváděcí jízdě po Česku na tratích, které nedisponují elektrifikací. Je otázkou, kdy budou tyto vlaky i u nás.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *