Samostatnost? To je to poslední, Apple je na Číně závislý víc než kterákoli jiná značka
V posledních měsících se objevily zprávy, že se společnost Apple hodně snaží diverzifikovat svou výrobní základnu. V současné době se více než 85 % iPhonů montuje v Číně. V Číně však začíná být velmi „horko“, zejména v souvislosti s nedávnými problémy v největší továrně Foxconn. Před několika dny se objevily zprávy, že Apple je zdaleka nejvíce závislou značkou na Číně.
Ačkoli je Apple americká společnost, nemůže kvůli vysokým nákladům na pracovní sílu podnikat v USA. Apple je zdaleka nejvíce závislou globální technologickou společností na Číně. Míra závislosti je tak vysoká, že možná nikdy zcela neopustí čínský trh. Přinejmenším zůstane v Číně dalších 20 let.
Z údajů vyplývá, že společnost přímo v Číně zaměstnává 14 000 zaměstnanců. Většina z 1,5 milionu zaměstnanců v jejím globálním dodavatelském řetězci je také v Číně. Partneři americké společnosti, jako je Foxconn, vynakládají nejvyšší úsilí na zvýšení výroby Apple produktů ve Vietnamu a Indii. Přesto se objevují tvrzení, že Vietnam má ke skutečné konkurenceschopnosti ještě velmi daleko.
Apple se nemůže přesunout z Číny
Bývalý manažer Microsoftu tvrdí, že Apple nemůže napodobit své fungování v čínských továrnách kdekoliv jinde ve světě. Bude to obtížné, protože společnost bude muset buď využít novou infrastrukturu, nebo nemusí mít dostatek prostředků pro samotnou výrobu. V současné době Apple většinu svých nákupů realizuje v Číně. Proto je iPhone skoro ze 100 % čínský. Pro přesun do Vietnamu tak bude společnost potřebovat velké množství dodávek dílů do Vietnamu. To nemusí být pro společnost příznivé po stránce logistiky ani financí.
Zkušenosti tohoto manažera vycházejí z toho, co se stalo, když Microsoft po akvizici společnosti Nokia v roce 2013 přesunul své výrobní centrum do Vietnamu. Když navíc v roce 2017 navštívil generální ředitel společnosti Tim Cook firmu Luxshare Precision, některých pracovníků se přímo zeptal, zda se chtějí přestěhovat, ale dostal zápornou odpověď.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: news.mydrivers.com