Skutečně silná slova. Qualcomm tvrdí, že Snapdragon X Elite dokáže porazit Apple M3

Qualcomm
Autor: Jeremy Waterhouse / Zdroj: Pexels

Letošní říjen byl nabitý významnými premiérami. Společnost Qualcomm uvedla na trh platformu Snapdragon X Elite, která byla velkým krokem oproti předchozím SoC pro osobní počítače. Také jsme se dočkali uvedení řady Apple M3, která je založena na 3nm procesu.

Nyní, zatímco Snapdragon X Elite je založen na 4nm procesu, Qualcomm přišel s velkým tvrzením. Tvrdí, že nejnovější SoC nabízejí až o 21 % vyšší vícejádrový výkon než Apple M3. PR manažer Qualcommu však uvedl, že zkušenosti budou odlišné.

To znamená, že spotřebitelé nebudou moci být svědky náskoku, který mají čipové sady Snapdragon X Elite. A to především díky tomu, že čipové sady jsou zaměřeny na jiné operační systémy než Apple M3.

Bližší pohled na poslední výkonnostní metriky Snapdragonu X Elite

Podle testu čipové sady Snapdragon X Elite dosáhla vícejádrového skóre 15300. Pro srovnání, Apple M3 dosáhl skóre 12154. Společnost Qualcomm provedla tento test v benchmarku Geekbench 6.

Jedním z chytrých tahů společnosti Qualcomm je však odstranění jednoho zásadního detailu z výsledku. Ano, je to limit výkonu. Vysoký výkon nebude mít význam, pokud bude čipová sada odebírat příliš mnoho energie. Koneckonců, SoC Snapdragon X Elite jsou určeny pro notebooky. Efektivita tedy hraje z hlediska hodnocení velkou roli.

Jak možná víte, Snapdragon X Elite má dva limity spotřeby, které jsou 80 W a 23 W. V tomto případě se jedná o dva limity spotřeby. Dřívější testy čipové sady ukázaly, že čipová sada s nižším limitem spotřeby je v benchmarcích pomalejší než Apple M2. Je tedy velmi pravděpodobné, že tato čísla z benchmarků pocházejí z 80W čipové sady.

Pokud se skutečně jedná o 80W, mohla by tato srovnávací čísla platit. Koneckonců rozdíl mezi 23 W a 80 W je z hlediska spotřeby významný. Tento zvýšený limit spotřeby Snapdragonu X Elite však také znamená lepší systém chlazení.

Spotřebitelé si však výkonnostní skok nebudou moci vychutnat

I když má Snapdragon X Elite v benchmarcích před Apple M3 náskok, uživatelé budou mít jiné zkušenosti. Alespoň to tvrdí Sascha Segan, senior manažer pro vztahy s veřejností ze společnosti Qualcomm. Důvodem odlišného zážitku je podle ní operační systém.

Jak možná víte, zařízení Apple Mac s čipovými sadami M3 běží na systému macOS. Platforma Snapdragon X Elite je naopak zaměřena na systém Windows. Podle Saschy Segana je macOS mnohem lepší operační systém než Windows. Proto čipová sada Qualcomm na počítačích a noteboocích nezazáří, i když má dobrý hardware.

Sascha Segan říká: „Zkušenosti nebudou stejné, protože oni používají macOS a my Windows.“ Dodává: „Ale pokud jde o hardware, což je jediná věc, kterou můžeme ovlivnit, je to dobrý hardware.“ Segan také doporučil spotřebitelům, aby si nyní nekupovali nový notebook.

Místo toho Segan navrhl, aby spotřebitelé počkali na vstup notebooků Snapdragon X Elite na trh. Je však třeba poznamenat, že všechny benchmarky, které jsme viděli, pocházejí z referenčních notebooků. Obecně platí, že referenční zařízení mají tendenci dosahovat lepších výsledků. Také výsledky benchmarků nejsou všechno. Nejdůležitější je výkon v reálném světě. Proto byste si měli počkat, až se na trh dostanou zařízení spotřebitelské třídy, abyste mohli učinit skutečný závěr. Více informací o obou čipových sadách se dozvíte z níže vloženého videa. Nabízí hloubkovou analýzu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wccftech.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *