Spojené státy učinily poslední krok ke zničení společnosti Huawei jednou provždy

Huawei
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Na společnost Huawei, největšího světového výrobce telekomunikačních zařízení, se již vztahuje několik sankcí. Tyto sankce jsou již dostatečné na to, aby rozložily jakoukoli společnost. Čínský technologický gigant se však stále vznáší na v určitých oblastech vrcholu. Je pravda, že sankce způsobily společnosti Huawei velké škody. Nicméně se zdá, že Spojené státy se společností Huawei ještě neskončily.

USA přijmou nový zákon, který zničí Huawei

Spojené státy se chystají přijmout nový zákon. Tento nový zákon nese název „Countering Untrusted Telecommunications Abroad Act“. Vzhledem k názvu lze snadno předvídat, co tento nový zákon obnáší. Tento návrh zákona předložila ve Sněmovně reprezentantů americká poslankyně Susan Wildová. Poprvé jej představila v červenci loňského roku. Tento nový zákon umožní USA zveřejnit a sankciovat všechny své spojence, kteří používají technologie Huawei a ZTE.

Susan Wildová ve své zprávě uvedla: „Zprávy nám ukázaly, jak společnosti Huawei a ZTE fungují jako nástroje čínské komunistické strany. Aby se dopouštěly porušování lidských práv vůči ujgurskému lidu. Provádět masové sledování a šířit tuto technologii do dalších autoritářských režimů. Tváří v tvář této hrozbě musíme zdvojnásobit své úsilí o ochranu naší národní bezpečnosti a zájmů. Pomáhat našim spojencům přijmout zásadní opatření pro jejich vlastní bezpečnost a pevně se postavit na obranu základních práv,“ dodala.

Zdůraznila, že návrh zákona je v ekonomickém a národním bezpečnostním zájmu Spojených států. Zajistit, aby země po celém světě používaly důvěryhodné telekomunikační prostředky a zařízení nebo služby. Inu, o správnosti tohoto tvrzení nebude nikdo nikdy polemizovat. Nicméně Wildové snaha vydávat zájem Spojených států za charitativní nabídku je dosti nečestná. Ještě horší je skutečnost, že se Spojené státy snaží ve jménu pomoci vyvíjet nátlak na své spojence.

Druhé čtení se uskuteční příští týden

Zpráva agentury Reuters uvádí, že návrh zákona bude příští týden projednán ve druhém čtení. Zdá se však, že druhé čtení je pouhou formalitou. Je tomu tak proto, že již v prvním čtení prošel výraznou většinou 361-69 hlasů. Pokud Sněmovna reprezentantů USA návrh zákona schválí, budou Spojené státy nařizovat svým spojencům, aby dělali, co se jim řekne. Učiní tak vypracováním zvláštní výroční zprávy. Podrobnosti zprávy jsou uvedeny níže.


Popis přítomnosti nebo nepřítomnosti nedůvěryhodného telekomunikačního zařízení. Nebo služeb v jakékoli síti 5G v dané zemi. Pokud se v takové síti vyskytuje nějaké nedůvěryhodné telekomunikační zařízení nebo služba.

  • výčet všech mobilních operátorů, kteří přítomné nedůvěryhodné telekomunikační zařízení nebo službu používají, a všech mobilních operátorů, kteří je nepoužívají
  • určení, zda se přítomné nedůvěryhodné telekomunikační zařízení nebo služba nachází v jádře, nebo je v okrajové části sítě
  • veškeré plány spojence nebo partnera Spojených států. Nebo jednotlivého mobilního operátora odstranit a nahradit přítomné nedůvěryhodné telekomunikační zařízení nebo službu důvěryhodným telekomunikačním zařízením nebo službou.
  • Popis jakýchkoli plánů provozovatelů sítí na použití nedůvěryhodného komunikačního zařízení nebo služby při zavádění technologie otevřené rádiové přístupové sítě (Open RAN). Nebo jakéhokoli nástupce takové technologie nebo v budoucích sítích 6G.

Co se stane se spojenci, kteří porušují tyto nové zákony

Spojené státy v návrhu zákona prozatím neuvedly žádnou formu sankcí. Pokud jde o formu trestu pro země, které se odmítají řídit tímto příkladem. I bez zmínění bude určitě existovat nějaká forma sankcí pro spojence, kteří se těmito pokyny nebudou řídit. Pokud ne, jaký smysl pak má shromažďování takových zpráv a jejich přijímání jako zákona? Co se stane s těmi, kteří zákon poruší?

Jak všichni víme, USA mají v dosahu mnoho nástrojů, které mohou použít k sankcím vůči svým spojencům. Mohou mít mimo jiné podobu politického nátlaku, stažení bezpečnostní korporace, obchodních sankcí.

S každým dalším dnem se to stále více zamotává. Zejména s ohledem na skutečnost, že americká Sněmovna reprezentantů se snaží vytvářet zákony pro jiné země. Národní bezpečnost jiných zemí jen proto, že jsou spojenci? Mysleli jsme, že to je jedna z povinností OSN.

Je zřejmé, že vše se odvíjí od obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. USA jsou známé tím, že na své spojence vyvíjejí nátlak, aby dělali to, co chtějí. Ale tohle vypadá jako zcela nový vývoj. Sankce proti Huawei mají na čínskou společnost značné dopady. Společnost však stále činí kroky ve snaze přežít. Tento nový vývoj jasně naznačuje, že Spojené státy chtějí zcela zlikvidovat jak Huawei, tak ZTE.

Bude to po přijetí tohoto zákona stačit ke zničení společností Huawei a ZTE? Podřídí se spojenci s rostoucím napětím ostatních zemí, které se od Spojených států distancují, novému zákonu? Podělte se o své názory.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Reuters.com, telecoms.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , , ,
37 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *