Proč Apple nebude vyrábět iPhony v USA? Za vším stojí levná pracovní síla

Apple
Zdroj: Apple

Tchajwanský výrobce čipů, společnost TSMC, je jedním z nejvýznamnějších výrobců čipů na světě. Téměř všechny hlavní značky mobilních telefonů využívají čipy, které jsou vyráběny ve společnosti TSMC. Podle serveru Lifewire uspořádal partner společnosti Apple v oblasti čipů TSMC nedávno první „uvítací“ akci ve svém novém závodě v Arizoně v USA. 

Akce se osobně zúčastnil generální ředitel společnosti Apple Tim Cook. Generální ředitel společnosti Intel rovněž poblahopřál společnosti TSMC prostřednictvím tweetu. Vzhledem k tomu, že TSMC je hlavním partnerem společnosti Apple, objevily se zprávy, že Apple zahájí hlavní výrobu iPhonů v USA. Vstup TSMC do USA však neznamená, že Apple bude vyrábět iPhony ve Spojených státech. Ve skutečnosti ani čipy, které bude arizonský závod TSMC vyrábět, nebudou použity v iPhonech.

Tim Cook a americký prezident Joe Biden si prohlédli novou továrnu společnosti TSMC v Arizoně. Továrna bude vyrábět čipy pro Apple, ale ne čipy řady M a A pro počítače Mac a iPhony. Závod byl dokončen na začátku letošního roku a zahájení výroby je naplánováno na rok 2024. Současná první fáze projektu stála 12 miliard dolarů, ale stále není dostatečně pokročilá na to, aby mohla vyrábět procesory pro Apple.

Analytik odvětví Ben Thompson na svém blogu Stratechery napsal: „Jednoduše řečeno, i když nový závod TSMC může zahájit masovou výrobu v roce 2024, je stále dva roky pozadu za výrobou 4nm procesem. A pokud továrna plánuje vyrábět 5nm proces, bude ve skutečnosti pozadu o 4 roky“. V současné době již iPhony společnosti Apple používají 4nm čipy, továrna tedy není připravena vyrábět čipy pro iPhone.

Čipy pro Apple jsou na jiné úrovni

Křemíkové čipy Apple mají díky svému neuvěřitelnému výkonu a nízké spotřebě energie velký náskok před konkurencí. Záleží na několika faktorech, z nichž dva jsou design (čipy Apple jsou optimalizovány tak, aby na nich běžel pouze software Apple, což zvyšuje jejich výkon a efektivitu) a samotné řemeslné zpracování čipů.

Podle aktuálně zveřejněných informací o novém závodě společnosti TSMC v Arizoně se bude používat 5nm nebo 4nm proces, což zní velmi dobře. Nicméně do roku 2024 budou modely procesorů Apple řady M a A upgradovány na 3nm proces.


Nenechte si ujít:


Jinými slovy, továrna společnosti TSMC v Arizoně nebude vyrábět čipy pro iPhone, alespoň prozatím. Místo toho by mohla vyrábět jiné čipy pro zařízení Apple nebo starší čipy řady A. Pod vedením Tima Cooka měl Apple po léta tendenci prodávat starší zařízení, aby udržel nízké výrobní náklady. Kromě toho Apple používá starší čipy řady A ve všech zařízeních od Studio Display po Apple TV.

Je důležité si uvědomit, že společnost v současné době nevyrábí žádné iPhony v USA. Apple má sice v USA mnoho dodavatelů, ale své iPhony v USA nesestavuje. Pokud se o to pokusí, bude cena zařízení mnohem dražší. To proto, že ceny práce jsou nejméně desetkrát vyšší než v Číně. Tato situace se netýká výhradně iPhonů, ze stejného důvodu se v USA nemontuje téměř žádný mobilní telefon. Pro ty, kteří čekají na iPhone „Made in US“, tak čekání pokračuje. K tomu pravděpodobně ještě dlouho nedojde. Vzhledem k tomu, že se Apple potýká s určitými problémy v Číně, zvažuje nyní společnost pro část výroby Vietnam nebo dokonce Indii. Spojené státy v jejích plánech nejsou.

Výroba iPhonů Apple se tento měsíc vrátí k normálu

Výroba nových iPhonů byla vážně narušena kvůli problémům v největší továrně společnosti Apple (továrna Foxconn) v Číně. Objevují se totiž zprávy, že prodeje společnosti Apple na konci roku budou kvůli nízkým dodávkám značně ovlivněny. Toto období je pro Apple obvykle dobrým prodejním obdobím. Společnost Hon Hai Foxconn, která je partnerem značky Apple, má na starosti výrobu iPhonu 14 Pro a Pro Max.  Podle agentury Reuters společnost Foxconn očekává, že její hlavní továrna na výrobu iPhonů obnoví plnou výrobu přibližně koncem prosince nebo začátkem ledna.

Tchajwanský deník „Economic Daily“ nyní informuje o průzkumu Citigroup, který tvrdí, že vedení mateřské společnosti Foxconn, Hon Hai, uspořádalo od 5. do 8. prosince několik setkání s investory ve Spojených státech. Podle tohoto setkání chce společnost Hon Hai s úpravou politiky prevence epidemií v Čeng-čou v prosinci obnovit běžnou výrobu iPhonů. Citigroup uvedla, že zisk společnosti Hon Hai ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku může být ovlivněn zvýšením nákladů. Vedení společnosti také očekává, že po konzultaci se zákazníky se náklady postupně vrátí.


Nenechte si ujít:


Citi poukazuje na to, že poptávka po špičkových mobilních telefonech iPhone 14 Pro / Pro Max zůstává silná. Navzdory výpadku výroby nedochází k žádným úpravám v prognóze objednávek. Může však dojít k výraznému zpoždění dodávek až do prvního čtvrtletí příštího roku. Je to proto, že výroba zjevně těžko plně dožene poptávku po čtvrtém čtvrtletí roku 2022.

Více než 10 milionů iPhonů čeká na výrobu

Začátkem tohoto měsíce populární analytik společnosti Apple Ming-Chi Kuo prohlásil, že v továrně Zhengzhou v současné době chybí na výrobu více než 12 milionů iPhonů. Od listopadu se výrobní kapacita továrny Shenzhen Guanlan zvýšila. To má vyrovnat výrobní kapacitu továrny v Zhengzhou. Upozorňuje, že počet zaměstnanců v továrně Zhengzhou je nyní na 40 % až 50 % období plné kapacity.

I přes nízký počet zaměstnanců se výrobní kapacita nějakým způsobem zlepšuje. Továrna se však ještě musí plně zotavit. Očekává se, že celková míra využití kapacity továrny Zhengzhou se v prosinci zdvojnásobí na přibližně 60 %.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *