Společnost Rocket Lab plánuje vyslat první soukromou misi na Venuši. Očekává nalezení známek života

Planeta Venuše
Autor fotografie: NASA-Imagery / Zdroj fotografie: Pixabay

Zatímco Mars byl po desetiletí planetou, které byla věnována pravděpodobně největší pozornost, v posledních letech se planetární vědci zaměřují na našeho druhého souseda, konkrétně na planetu Venuši. Tato zvláštní planeta s pekelně vysokými teplotami a neuvěřitelným tlakem na povrchu bude v příštím desetiletí místem dvou nadcházejících misí agentury NASA a jedné mise Evropské kosmické agentury a k těmto agenturním misím se připojí také soukromá kosmická mise novozélandské společnosti Rocket Lab.

Společnost Rocket Lab se nedávno podělila o další podrobnosti své plánované mise k Venuši v publikaci v časopise Aerospace. S plánovaným startem v roce 2023 půjde o první soukromou misi k Venuši, která bude využívat raketu Electron a kosmickou loď Photon společnosti Rocket Lab.

Cílem mise je zjistit, zda v hustých mracích Venuše může něco žít. Tomuto tématu se dostalo mezinárodní pozornosti v roce 2020, kdy studie naznačila, že by se ve Venušiných mracích mohl nacházet fosfin, potenciální indikátor života. Následný výzkum však naznačil, že tímto indikátorem je pravděpodobně pouze oxid siřičitý, běžný plyn, který s životem nijak zvlášť nesouvisí. I tak se o možnosti existence mikroskopického života na Venuši dlouho diskutovalo, protože planeta byla kdysi podobná Zemi.


Nenechte si ujít:


Mise Rocket Lab vyšle na oběžnou dráhu kolem Venuše sondu, která bude zkoumat její atmosféru a pomocí sondy s přístrojem zvaným autofluorescenční nefelometr bude shromažďovat údaje o tom, z čeho se skládají venušská mračna.

Raketa Electron odstartuje v květnu 2023 a vynese sondu Photon na oběžnou dráhu kolem Země, poté se sondy oddělí a vydají se na cestu k Venuši. Jakmile v říjnu 2023 dorazí na oběžnou dráhu, vypustí sondu, která propadne atmosférou a odešle data zpět na Zemi. Jedná se o podobný plán jako v případě mise NASA k Venuši DAVINCI, která rovněž zahrnuje vyslání sondy skrz atmosféru planety, ačkoli tato sonda bude mít rozsáhlejší přístroje, jako jsou spektrometry a kamera.

„Tato mise je první příležitostí k přímému zkoumání částic mraků Venuše po téměř čtyřiceti letech. I přes omezení hmotnosti a rychlosti přenosu dat a omezený čas v atmosféře Venuše je možné dosáhnout průlomových vědeckých poznatků,“ píší v publikaci spolupracovníci Rocket Lab. „Zastřešujícím vědeckým cílem je hledání důkazů života nebo obyvatelnosti v oblacích Venuše.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: mdpi.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *