Spotify a další společnosti útočí na Apple.  Vypadá to na další soudní proces

Spotify
Autor fotografie: Photo Mix / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Spotify, která se zabývá streamováním hudby, se spojila s osmi dalšími společnostmi a sdruženími. Vytvořily jeden tým, který napsal dopis výkonnému místopředsedovi Evropské komise. V dopise označili Apple za škodlivou, protisoutěžní a monopolní společnost. Pokračovali v naléhání na komisi, aby společnost Apple regulovala prostřednictvím naléhavých opatření.

Dopis podepsali generální ředitelé a šéfové společností Basecamp, Deezer, Proton, Schibsted, Spotify, European Publishers Council (EPC), France Digitale a News Media Europe. Dopis zaslali Margrethe Vestagerové z Evropské unie.

Spotify a další společnosti žádají EU, aby podnikla kroky proti společnosti Apple

Obsah dopisu vyzývá EU, aby přijala regulační opatření proti společnosti Apple. Uvádí se v něm, že EU musí uzavřít probíhající vyšetřování. Vyšetřování, které zahájila společnost Spotify proti způsobu, jakým společnost Apple distribuuje aplikace.

Skupina tvrdí, že obchod App Store společnosti Apple nebrání pouze jejímu podnikání. Také jim soustavně ztěžuje růst. Důvodem je politika platformy a nepravidelný způsob změny podmínek. V části dopisu se píše…

Společnost Apple po léta uvalovala na naše podniky nespravedlivá omezení. Tato omezení brání našemu rozvoji a poškozují evropské spotřebitele. Patří mezi ně například vázání obchodu App Store na vlastní platební systém společnosti Apple. S jeho nadměrnými provizemi pro vývojáře aplikací. Vytváření umělých překážek, které našim podnikům brání ve svobodné komunikaci se zákazníky. Omezení přístupu vývojářů k údajům jejich vlastních uživatelů. A svévolné změny podmínek. Apple těží z monopolního postavení nad svým mobilním ekosystémem. Zároveň vybírá nehorázné nájemné od vývojářů aplikací, kteří nemají jinou možnost než zůstat v App Store, aby oslovili evropské spotřebitele.

Je nejvyšší čas, aby EU přijala naléhavá opatření k ukončení zneužívání ze strany společnosti Apple, uvádí se v dopise. Dopis dále vyzývá k urychlenému prosazení zákona o digitálním trhu (DMA), který byl nedávno přijat. Dále uvedl, že EU má příležitost vést, ale musí jednat rychle. Každý uplynulý den totiž znamená ztrátu pro inovace i spotřebitele v EU.


Nenechte si ujít:


EU obvinila Apple ze zneužití dominantního postavení v roce 2021

V dubnu 2021 vydala Evropská unie (EU) prohlášení. V tomto prohlášení uvedla závěry svého šetření údajných nekalých praktik společnosti Apple. Prohlášení obvinilo společnost Apple ze zneužívání dominantního postavení v oblasti distribuce aplikací pro streamování hudby prostřednictvím svého obchodu App Store.

EU tvrdila, že společnost Apple vnutila vývojářům aplikací pro streamování hudby povinné používání vlastního mechanismu nákupu v aplikaci. Uvedla, že tento postup společnosti Apple je porušením antimonopolních zákonů. Nyní se přihlásila skupina společností. Tvrdí, že se stejným údajným pochybením se potýkají i další poskytovatelé aplikací, a to nejen aplikací pro streamování hudby.

Společnost Apple byla v posledních letech vystavena mnoha obviněním a negativním reakcím. Většina těchto obvinění poukazuje na nekalé a protisoutěžní praktiky v App Store. V říjnu loňského roku vydala společnost Spotify tiskové prohlášení. V něm obvinila společnost Apple z poškozování schopnosti společnosti Spotify poskytovat bezproblémový uživatelský zážitek. Obvinila také společnost Apple, že uplatňuje stejné špatné praktiky vůči ostatním vývojářům. V prohlášení zdůraznila, že tato omezení ze strany společnosti Apple poškozují tvůrce i spotřebitele podobným způsobem.

Spotify odmítá přidat podporu pro Apple Homepod

Spotify je jednou z mála společností, které vždy otevřeně vystupovaly proti nezdravým praktikám společnosti Apple. Stejná hudební streamovací společnost však několikrát odmítla žádost o přidání podpory HomePodu od Applu do své aplikace. Mnoho jiných platforem pro streamování hudby již podporu HomePodu přidalo, ale Spotify se zdráhá následovat jejich příkladu.

To postupně ovlivňuje podnikání společnosti Spotify. Protože někteří uživatelé přecházejí na jiné platformy, jako je Apple Music.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: macrumors.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *