Studie: Majitelé iPhonu jsou na silnicích agresivnější než uživatelé Android telefonů

Android
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Chytré telefony se staly jedním z nejužitečnějších nástrojů v našem každodenním životě. Je velmi obtížné opustit naše chytré telefony z jakéhokoli důvodu. V klidu se posadit, a nedotknout se chytrého telefonu je v poslední době velmi obtížné.

Na rozdíl od dob funkčních telefonů toho chytré telefony umí poměrně hodně. Většina lidí, kteří pracují s notebookem, se dnes díky existenci chytrých telefonů bez něj vlastně obejde. Jakkoli mohou být chytré telefony užitečné, v mnoha případech mohou sloužit i jako prostředek rozptýlení.

Když už mluvíme o rozptýlení, nelze popřít, že naše chytré telefony jsou jedním z nejvíce rozptylujících předmětů v našem každodenním životě. Zdá se, že toto rozptylování je druhem závislosti, kterou je schopen překonat jen málokdo.

Z nějakých důvodů mnoho lidí nedokáže od svých chytrých telefonů odtrhnout ruce ani na hodinu. Při sebemenší minutě, kdy mají volné ruce, prostě po telefonu sáhnou.

Tato závislost má spoustu vedlejších účinků a může jít i na dlouhou trať ohrožení života. Děje se tak hlavně při řízení. Stačí minuta v dopravní zácpě a většina lidí se začne nudit a sáhne po telefonu. Přimět je k tomu může i zvuk oznámení z telefonu.

V mnoha případech jste mohli vidět lidi, kteří řídili, a přitom se dívali na telefon nebo telefonovali. Někteří mohou psát textové zprávy, číst si v telefonu nějaké texty nebo jen listovat stránkami sociálních sítí.

Může skutečnost, že si různí lidé vybírají různé druhy chytrých telefonů, souviset s tím, jak se při řízení rozptylují? No, možná to nedává příliš smysl, ale je to tak.

Uživatelé iPhone se na silnici chovají jinak než uživatelé Androidu. Tento fakt vyplývá z průzkumu, který provedla společnost American Trucks. Důvodem průzkumu bylo zjistit, kdo z uživatelů je na silnici bezpečnější a znalejší mezi uživateli iPhonu a Androidu.

Podrobnosti o průzkumu chování uživatelů iPhonu a Androidu na cestách

Společnost American Trucks provedla průzkum mezi 1 000 Američany, z nichž 500 jsou uživatelé iPhonu a dalších 500 uživatelé systému Android. Výsledky průzkumu ukázaly určité drobné rozdíly mezi uživateli iPhonu a Androidu.

Kdo má lepší řidičské návyky?

Špatné řidičské návyky se stávají stále častěji předmětem zájmu organizací zabývajících se bezpečností silničního provozu v různých zemích světa. Rostoucí obavy jsou z velké části způsobeny rozptylováním pozornosti řidičů chytrými telefony. Jaké telefony však tito řidiči používají, iPhone nebo Android?

Podle průzkumu uživatelé systému Android nepíší při řízení tolik textových zpráv jako uživatelé iPhonu. Procentuální rozpětí tohoto průzkumu činilo pouhá 2 %. Na druhou stranu uživatelé systému Android také častěji překračovali rychlost, projížděli stopku nebo řídili bez zapnutých bezpečnostních pásů.

Android
Zdroj: American Trucks Survey

Kdo má větší pravděpodobnost, že se dostane do potíží

V roce 2022 zaznamenaly Spojené státy nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s dopravou za posledních 20 let. Proto se tento průzkum týkal toho, u kterých uživatelů chytrých telefonů je větší pravděpodobnost, že se stanou účastníky některé z těchto nehod. Průzkum se také dotkl toho, kteří uživatelé mají větší pravděpodobnost, že dostanou pokutu, mezi uživateli iPhonu a Androidu.

Průzkum prokázal, že uživatelé iPhonu jsou častějšími viníky nehod než uživatelé Androidu. Uživatelé iPhonu byli z 20 % příčinou nehod, zatímco uživatelé Androidu zaznamenali 15 % nehod způsobených rozptýlením.

Android
Zdroj: American Trucks Survey

Pokud jde o pokuty, tak uživatelé iPhonu předstihli uživatele Androidu o pouhé 1 %. Zjednodušeně řečeno, uživatelé iPhonu častěji obdrží pokutu 5 a vícekrát za život. Obvykle řidič dostane pokutu, pokud přehlédne některou z dopravních značek nebo při řízení riskuje.

Uživatelé iPhone a Androidu, kteří z nich zažívají více dopravních nehod?

Zkušenost se vztekem na silnici je poměrně běžná u všech řidičů. Obvykle k němu dochází, když jeden řidič udělá něco, čím rozzlobí druhého. Nebo jeden řidič jede agresivně, což může být na silnici riskantní jednání.

Průzkum ukázal, že uživatelé iPhonu zažívají silniční vztek častěji než uživatelé systému Android. Rozdíl není velký, ale přesto se ve větším měřítku hodně počítá. 54 % uživatelů iPhonu prozradilo, že zažívají vztek na silnici, oproti 51 % na straně Androidu.

Také pokud jde o jejich nejlepší volbu automobilů, 30 % uživatelů Androidu dává přednost Toyotě, zatímco 29 % uživatelů iPhone sáhne po Fordu.


Nenechte si ujít:


Uživatelé iPhone a Androidu, kdo zná pravidla na silnici?

Ukázalo se, že uživatelé iPhonu vedou nad uživateli Androidu, pokud jde o pravidla a předpisy na silnicích. Při hodnocení dopravních značek byla položena řada otázek týkajících se dopravních značek, z nichž vyplynulo, že uživatelé iPhonu vedou s 5% náskokem.

Z těchto výsledků můžeme vyvodit závěr, že uživatelé iPhonu mají větší znalosti dopravních značek, pravidel a předpisů než uživatelé systému Android.

Zdroj: American Trucks Survey

Závěr: Kdo je lepší řidič?

Výsledky průzkumu jasně vytyčily hranici mezi uživateli iPhonu a Androidu, pokud jde o řízení. Ukazuje, že oba uživatelé se na silnici chovají odlišně. Bylo zjištěno, že uživatelé iPhone jsou při řízení opatrnější než uživatelé Androidu.

Zdá se také, že mají větší znalosti dopravních předpisů a dopravních značek než uživatelé systému Android. Uživatelé iPhonu však také častěji způsobují dopravní nehody než uživatelé systému Android. Ti také častěji dostávají pokuty.

Rozdíly tu sice jsou, ale také se ukazuje, že žádný z nich nevyšel dokonale. Všechny mají své slabší stránky, které mohou na silnici představovat nebezpečí. Nejlepší je tedy být bezpečným řidičem, respektovat dopravní značky a pravidla a držet telefon za jízdy stranou. Pravděpodobně v kapse. Každý dělá chyby, proto si na silnici zachovejte chladnou hlavu a přispějte ke snížení agrese na silnicích.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: americantrucks.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *